| TąNyą a întrebat:

Hello am să vă spun ceva ce profa de religie a spus. Eu nu sunt de acord cu ea pe problema asta deoarece mi se pare stupid şi aştept şi alte păreri.

Dacă foloseşti anticoncepţionale este păcat ( prezervativ, pastile, sterilet. ) este păcat pentru că nu lasă un copil să se nască, dar dacă femeia/bărbatul este bolnavă se iubesc, dar nu pot avea un copil?straight face ăia nu mai pot face deloc?! sau alt gen de problemă fata este deja însărcinată dacă băiatul îşi dă drumul din greşeală în ea şi copilul după aceea are complicaţii?

- Avortul : Ok şi eu sunt anti-avort mai ales dacă ai peste 18 ani şi poţi păstra sarcina ( n-ai probleme de sănătate care să te împiedice ) deci la avort sunt de acord că e un păcat, dar dacă fata e violată ea a zis depinde de caz dacă pe fată scrie „Violează-mă" sau nu, dar dacă pe fată scria că nu poate să avorteze fără a fi păcat.

- Avortul când fata este bolnavă mi-a zis dacă poate să ţină sarcina chiar dacă e un risc ( risc mediu nu mare încât să moară şi ea ), dar este păcat dacă avortează straight face

Sper că aţi înţeles problema cu avortul.

Aştept şi părerile voastre.

p. S - fără glume!

Răspuns Câştigător
| Fifylici a răspuns:

Intradevar e un pic cam aiurea. Mi se pare stupid sa spui ca metodele de contraceptie atunci cand le folosesti faci un pacat. O pastiluta mica nu afecteaza cu nimic mai bine de protejezi decat mai tarziu sa suferi tu si copilul nedorit.Las' ca am mai auzit eu femei care considera metodele de contraceptie un pacat si atunci am zic: care pacat e mai mare sa dai nastere unui copil si sa fi constient ca nu ai posibilitatile cu care sa il cresti si sa il chinui, sa comiti o crima[avort] sau sa iti iei o amarata de pastiluta si sa eviti totul?!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, cu avortul daca e un viol nu are de ce sa fie pacat si avorteaza acea femeie, dar chestia cu prezervativul si anticonceptionalele n-are cum sa fie pacat, daca n-ar fi sa zicem ca voi (cuplurile care fac sex) nu ar folosi metode anticonceptionale inseamna ca de fiecare data ce fac sex fac un copil sau o scoate la timp sa nu ejaculeze inauntru.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Este adevărat, metodele de contracepţie sunt considerate un păcat.De ce? Hai s-o luăm logic. În biblie spune că îţi poţi începe viaţa sexuală după cununia religioasă, atunci când eşti pregătită pentru un copil, şi nu va mai fi nevoie să foloseşti metode contraceptive.
Să abordăm problemele pe care tu le-ai pus :
,, sau alt gen de problemă fata este deja însărcinată dacă băiatul îşi dă drumul din greşeală în ea şi copilul după aceea are complicaţii?"
Nu există "din greşeală"! Nu uita, o metodă contraceptivă foarte eficientă este prezervativul, şi există rare cazuri în care se rupe, iar pentru această problemă este o soluţie :,, pilula de a II-a zi ".

,, Avortul : Ok şi eu sunt anti-avort mai ales dacă ai peste 18 ani şi poţi păstra sarcina ( n-ai probleme de sănătate care să te împiedice ) deci la avort sunt de acord că e un păcat, dar dacă fata e violată ea a zis depinde de caz dacă pe fată scrie „Violează-mă" sau nu, dar dacă pe fată scria că nu poate să avorteze fără a fi păcat."
Nu susţin avortul, mai mult, sunt împotriva acestuia, însa refuz să cred că metodele contraceptive sunt egale cu întreruperea de sarcină.
O fată, dacă este violată, trebuie să i se administreze urgent Postinorul (pastila de a II-a zi). Dacă această pastilă se ia în 48 de ore de la contactul sexual nu mai este nevoie de avort.

,, Avortul când fata este bolnavă mi-a zis dacă poate să ţină sarcina chiar dacă e un risc ( risc mediu nu mare încât să moară şi ea ), dar este păcat dacă avortează."
La ce anume te referi când spui bolnavă? Dacă ştie că are o anumită "afecţiune", foloseşte o metodă contraceptivă, pentru a nu se ajunge la avort!

O zi bună!

pa, pa.

| Marynna a răspuns:

Nici eu nu sunt de parere ca anticonceptionalele si restul mijloacelor de protectie sunt un pacat. Poate ca respectivii nu sunt pregatiti pentru un copil, sau cine stie ce probleme au, asta nu inseamna ca nu trebuie sa aiba o viata sexuala activa.Mai bine nu concepi un copil decat sa il omori prin avort! Si nici eu nu sunt de acord cu avortul, mi se pare cea mai mare greseala, eu nu as putea face asa ceva, indiferent in ce situatie m-as afla!

| AndaWest a răspuns:

Decat o sarcina nedorita si sa ajungi la avort mai bine sa te protejezi, sunt convinsa ca si dumnezeu e de acord cu mine. oricum m-am lamurit eu si cu religia asta fiecare o intelege cum vrea deci fiecare e credincios in felul lui.profesoara ta transmite un mesaj gresit, un fel de ''faceti sex dar nu va protejati ca e pacat''. hai sa fim seriosioh go on

| andree_5411 a răspuns:

Mi se pare o prostie chestia cu anticonceptionalele.
Adevarul este ca daca folositi anticonceptionale, o sa va distrugeti ovarele. dar asta e partea a2a.
Infine.
Cu avortul.nu prea sunt de acord.
Adica. daca sarcina este nedorita, un avort e bine venit.
Unele folosesc anticonceptionale si avorteaza odata pe un an sau la doi ani.
Pe cand altele se chinuie sa rama gravide.
Din punct de vedere religios este pacat, dar daca privim problema pe alte parti, avortul este necesar.
Este intr-adevar si vina celor care fac sex neprotejat.
Dar daca fata este in perioada liceului, avortul este necesar.
Doar nu va sta cu burta la gura la ore...sa nasca pe acolo.
Sa fim seriosi!
Deci.depinde de problema.
Si chestia cu violatul...tot asa este.
Avort.
El este necesar, indiferent de ce ar spune religia...
Doar nu o sa aduca fete asta mai vagaboante 1000 de plozi pe lume ca nu se protejeaza.
La un moment dat o sa ajunga si anticonceptionalele sa nu le mai faca fata...straight face
Funda?

| MusicMakesMeFreeXD a răspuns:

Fara anticonceptionale nu am mai incapea pe pamant

succes

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

GOD Hates Contraception - Genesis 38 verses 9-10

http://www.youtube.com/watch?v=w06qLcbaZaw

| thevampirediariesfever a răspuns:

Avortul nu este ceva de,, glumit''. Este o chestiune foarte serioasa, un pacat de moarte indiferent de circumstante. Avortul poate fi uneori mult mai periculos decat nasterea (naturala sau prin cezariana). Acesta impune mai multe riscuri (instrumente nesterilizate etc.). Insa daca este absolut necesar sa faci avort, nici macar o clipa sa nu te gandesti la asta.Trebuie sa nasti copilul, nu este corect sa omori un sufletel nevinovat.
Daca Dumnezeu vrea sa supravietuiesti, fi sigura ca asa se va intampla. Dar tu roaga-te sincer sa nu ti se intample vreo nenorocire de-asta.
Cat despre ce a spus profesoara ta de religie, ea zice asta pentru ca se gandeste la principiul,, fara sex inainte de casatorie!''
Pentru ea si pentru unii oameni, sa-ti pastrezi castitatea este un lucru important.Personal eu nu ma incredintez acestui lucru, dar nici nu infirm, nici nu confirm ca ar fi ceva rau sau bun in asta.Fiecare crede in ce vrea, fiecare isi vede de viata, stii proverbul,, Nu da pasarea din mana pe cea de pe gard.''
Daca tu esti de acord cu acest lucru si te consideri credincioasa si smerita, este bine sa o asculti pe doamna profesoara. Daca nu, nu o contrazice, explica-i respectuos ca nu toti credem in astfel de lucruri.

| abc11 a răspuns:

Chiar nu stiu poate are dreptate profa de religie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folositi anticonceptionale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca in timp ce facem dragoste existenta (cea ce e dincolo de intelegerea noastra)impinge spiritele trecute dincolo spre intrupare si se simte toata excelenta actului in sine dart, din pacate pentru ele, fara nici un rezultat ceea ce le face sa rataceasca in neant.