| OnlineZ a întrebat:

Hello! Ce stiti? Chistul ovarian poate afecta sarcina?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă eşti însărcinată şi acum ţi s-a descoperit un chist ovarian, sau dacă ai chist şi doreşti să rămâi însărcinată...

În prima situaţie, este posibil ca respectivul chist să scadă în dimensiuni/să se resoarbă pe perioada sarcinii.

În al 2-lea caz, cel mai probabil, va fi mai greu să rămâi însărcinată şi ar TREBUI ca ( ÎNTÂI ) să tratezi chistul respectiv şi abia apoi să încerci să rămâi însărcinată!

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a1232.html

http://www.sitemedical.md/......-tratament

http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Toate cele bune şi multă sănătate.

| OnlineZ explică (pentru bursuc001):

Nu sunt dar vreau...si mi-e teama sa nu pierd iar sarcina, ar fi a 3 oara si nu e tocmai usor.Chestia e ca imi doresc foarte mult un copil, ne dorim amandoi insa de 2 ori am pierdut sarcina dar nu ma mir ..pentru ca prima data am facut mult efort insa nu stiam ca sunt insarcinata, iar a doua oara fumam foarte mult ..desi eram constienta ca ii face rau copilului nu ma puteam lasa, erau mai puternice decat vointa mea.Iar acum m-am lasat de fumat pentru binele meu si a copilului daca voi mai avea vreodata binecuvantarea de a purta un bebelus in pantece.Acuma am ghinionul cu acest chist care ll-am descoperit cand am pierdut sarcina acum 3 luni.Mi-a dat pastile anticonceptionale ..insa ma simteam rau si luam in greutate si le-am stopat.Acum o luna ma durea foarte tare cand pasam in partea stanga, iar acum ma doare mai putin.Ce sa insemne asta?

| bursuc001 a răspuns (pentru OnlineZ):

TREBUIE să mergi IAR la ginecolog să-ţi prescrie alt tip de AC pentru a trata chistul ovarian!

Abia apoi să încerci să rămâi însărcinată happy

Multă sănătate.

7 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

O verisoara de-a mea acum2 ani a ramas insarcinata avand un chist de 4 cm si a dus sarcina pana la 8 luni cand chistul s-a spart din cauza greutatii sarcinii si a pierdut. Dupa cateva luni s-a operat cu laser iar acum face o gramada de tratamente pentru a putea avea din nou copii...cel mai bine e sa il tratezi cu pilule anticonceptionale prescrise de medicul ginecolog si apoi sa te gandesti la sarcina, pentru ca e destul de periculods, daca se sparge asta cauzeaza infertilitatea si adio copii pe viitor.

| OnlineZ explică (pentru XxBlueRosexX):

Pai nu am inteles pana la urma a pierdut copiilul care il avea sau nu.Si daca e mic ma afecteaza?

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru OnlineZ):

A pierdut sarcina in luna a 8...si daca e mic afecteaza dar e mult mai bine sa il tratezi decat sa stai cu el si sa fi si insarcinata...mergi la medicul ginecolog iti va face o ecografie iti va spune cati cm sau mm are si iti va prescrie pilule aticonceptionale pe care trecuie sa le iei in fiecare zi la aceeasi ora si va trece, unele pot trece de la sine si fara tratament, fa-ti un control.

| grab a răspuns:

Daca este tratat corespunzator chiar si prin operatie de indepartare a unei parti din ovar-e tot o sa poti avea copii in conditii bune.

| Niiiicu a răspuns:

Bunaeste destul de periculos, si da poate sa iti afecteze sarcina sau chair sa duca la imposibilitatea de a mai fi insarcinata daca nu este tratat la timp/adecvat