| raluca1601 a întrebat:

Hello TPU!happy... Eu nu sunt foarte increzatoare in pastilele de a doua zi si de accea va intreb pe voi. Ati facut sex si baiatul sa se termine in voi si apoi sa luati pastila de a doua zi? Daca da, a avut efect, sau ati ramas insarcinate?

Răspuns Câştigător
| Crisuc a răspuns:

Uite ceva ce sper sa iti fie de ajutor happy
Avantajele folosirii pilulei de a doua zi:

Reduce riscul aparitiei unei sarcini nedorite
Se poate procura usor
Poate fi procurata mai devreme, si folosita in cazuri de urgenta (in cazul unui viol, a ruperii prezervativului, etc)
Nu afecteaza fertilitatea

Dezavantaje:

Timpul, pentru ca trebuiesc luate in timp pentru a-si face efectul. Cu cat sunt luate mai repede, cu atat efectul lor va fi mai mare.
Nu protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala

Posibile efecte adverse:

Stari de greata, voma, ameteala, oboseala, dureri de cap
Ciclul poate veni mai repede, sau, din contra, el poate intarzia
Menstra mai abundenta ori mai putina
Dureri ale sanilor
Durere abdominala

Pilula de a doua zi isi face mereu efectul?

Nu. Pilula de a doua zi contine atat estrogen cat si progestin, si aree 75% sanse de reusita. Cu alte cuvinte, daca 100 de femei fac sex neprotejat in timpul sau cu putin inaintea ovulatiei, aproximativ 8 femei vor ramane insarcinate. Pilulele ce continu numai progestin au sanse de succes de 89%, adica, daca din 100 de femei iau acest tip de pastila, numai una va ramane insarcinata.

Fundaapuppy dog eyes?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu am luat niciodata contraceptive de urgenta, dar iti pot spune asa: pilula de a doua zi, luata in primele 36 de ore de la contactul sexual, dupa indicatia ginecologului (adica preparatul prescris de medic) si dupa o schema personalizata de catre medic in urma unei consultatii, reduce riscul de sarcina aferent zilei respective cu 70%. Tine cont ca o poti lua maxim de doua ori pe an si maxim de 3 ori in toata viata.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna!
Eu am luat anul trecut odata!tongue
Si nu am ramas insarcinata, insa, mi-a spus ginecologul sa nu le iau mai mult de doua ori pe an pentru ca risc sa nu mai fac niciodata copii!
asa ca ai mare griija! nu e de joaca cu ele!

| NoChanceForUs a răspuns:

Eu am cvadrupleți acum, ale dracu pastile.La doar 8 ani să ai atâția copii! Și m-a și părăsit scroafa.