| monicutza_5552 a întrebat:

Heloo! am si eu o intrebare pentru persoanele mai mature, care stiu mai multe despre asta! am auzit ca este o perioada sigura in care poti face dragoste si chiar daca baiatul ejaculeaza nu ramai insarcinata! este adevarat? Asta mi-a spus o prietena ca inainte cu cateva zile de menstruatie sau\si dupa menstruatie. vreau cat mai multe detalii despre asta happy dau o funda tongue

Răspuns Câştigător
| Gaby_4244 a răspuns:

Mie mi-a zis fost prietena ca, cand e in perioada menstruatiei nu stiu cum isi calculeaza zilele si intr o zii poate sa faca sex fara sa se protejeze... da pentru singuranta ta si a lui e cel mai bine sa folositi un prezervativ...

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Prietena ta a incercat sa-ti spuna despre asa numita metoda a calendarului, dar metoda nu este sigura.
Oricum, uite aici:
http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php
Cu ce scrie aici iti poti face o idee, dar iti recomand sa folosesti si prezervativul.Folosite impreuna, nu vei avea parte de surprize!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este adevărat că există perioade de infertilitate atât înainte cât şi după menstră.
La un ciclu de 28 de zile, primele 7 zile cât şi ultimele 7 zile sunt lipsite de fertilitate.
Trebuie ţinut cont de prezenţa glerei cervicale (de când apare, consistenţa ei (are aspectul albuşului de ou, cu cât este mai consistentă indică ovulaţie, vezi în ce zile ale ciclului este aşa), ea îşi face debutul din ziua a 7-a a ciclului, se numără din prima zi de sângerare şi se menţine în platou/constant din ziua a 14-a până în ziua a 16-a şi scade până în ziua 21). În această perioadă se poate instala o sarcină dacă nu există protecţie, abstinenţa este singura metodă de 100% sigură, restul metodelor find sub 99% (prezervativul este pe primul loc!).
Pentru a urmări aceste modificări fiziologice trebuie să mai urmăreşti şi temperatura bazală (care este crescută cu 1-2 grade faţă de temperatura normală cel puţin 6 luni de zile).
Dacă menstra te ţine 4-5 zile, mai rămân 3-2 zile, dar trebuie să fii foarte prudentă că spermatozoidul trăieşte 3 zile şi te prinde la perioada de preovulaţie, riscul sarcinii este mic, dar prezent.
În concluzie, metodele contraceptive sunt o problemă de cuplu, nu în mod direct şi vădit doar pentru tine. Trebuie să găsiţi cea mai bună metodă contraceptivă care să nu vă creeze probleme. Prezervativul nu are nevoie de recomandare medicală, oferă dublă protecţie: antisarcină şi antiboli!
Metoda calendarului, că despre ea ai întrebat este folosită împreună cu metoda coitului întrerupt (ejaculare în afara vaginului, aici sunt mulţi bărbaţi care pierd pe drumul de retragere acea picătură "a fericirii" şi femeia rămâne însărcinată, nu este nevoie de o ejaculare completă, suficient cât să te stropească!) de către cei care se cunosc bine între ei cât şi reacţiile fiziologice.
Sfatul meu este să nu faci apel la ea, are protecţie sub 50% din cazuri.
Pa, pa.

| AkexD a răspuns:

Pentru un ciclu regulat este o teorie ce spune ca perioada fertila a unei femei este dupa a 7a zi dp terminarea ciclului, aceasta incetand la fel cu circa 7 zile inainte de urmatorul ciclu.
Multra bafta!big grin

| monicutza_5552 explică:

Astept si la alte raspunsuri mai concrete. haide--ti fetelor care stiti mai multe despre asta

| ioska a răspuns:

Da,asa e
dar merita sa risti?

| samananca a răspuns:

Nas zice ca e drept, minciuni daca ejacueaza in tine gata ramii insarcinata