| LooRY99 a întrebat:

Help sad ..nu am simptome premenstruale(dureri etc )si sunt speriata pentru ca ieri trebuia sa imi vina. nu am mai avut relatii sexuale de mai mult de o luna ( si atunci cand su fost, mereu am folosit prezervativ). ce credeti ca este?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lipsa simptomelor premenstruale se datoreaza dereglarilor hormonale de lunga durata produse de hormonii ajunsi in organismul tau in luna iulie cand ai folosit pastila contraceptiva. Daca si ultima menstruatie cea din luna ianuarie a fost similara cu cele anterioare si de asemenea daca dupa terminarea menstruatiei nu ai intretinut relatii sexuale se poate exclude orice posibilitate de sarcina si astfel temerile tale sunt nejustificate. Poti fi absolut sigura ca este vorba de dereglari hormonale care s-ar putea manifesta si in urmatoare 3-6 cicluri. Reglarea ciclului se poate face tot hormonal la indicatiasi sub supravegherea unui medic ginecolog. Multa sanatate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa stii ca nu musai sa ia dureri de fiecare data cand trebuie sa-ti vina menstruatia.
In plus pana la 4-5 zile de intarzire sunt acceptabile fara sa-ti faci griji.
Totusi....de at timp esti la mestruatie? Este regulat?

| AlexRv a răspuns:

Bună LooRY99!

Simptomele premenstruale nu is deloc oblicate. Atâta timp cât ai folosit protecție nu ai de ce să te preocupi. Stresul provoacă întârziere. Asa că relax, calm si la așteptat.

O zi faină!