| anonim_4396 a întrebat:

Help! Nu pot sa ma concentrez deloc, absolut deloc... dupa 5 minute de citit abandonez lectia. Sunt indragostita ce-i drept, foarte foarte indragostita, nu pot sa ma concentrez si e aiurea. Si am nevoie de asta pentru ca am mult de invatat si sunt clasa a 12-a si e aiurea sa nu reusesc sa invat si eu o lectie...devine de-a dreptul enervant. Suntem impreuna de o luna de zile si nu e prima oara cand nu reusesc sa ma concentrez pe ce am nevoie sa fac. Ceva sfaturi?

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Este greu te inteleg dar gandeste ca nu mai ai mult si vei intra intro etapa delicioasa a vietii tale studentia, nu-l lasa pe iubi sa te distraga de la invatat, rupe de tot legatura cu el astfel incat sa studiezi temeinic si sa fi admisa intr-un centru universitare de prestigiu nu sa ajungi ca majoritatea fetelor din ro, adica carpa fara studii superioara si in limba dupa iubi. te va astepta viata dulce de la camin unde aveai avea oportunitatea sa faci sex cand vrei cu cine vrei ( imi aduc aminte cu lacrimi de momentele mele in camin cand stiam toate paturile de la caminul de fete...), vei merge la cursuri, apoi dupa cursuri la cafea cu colegele, pe urma va gatiti va machiati, mergeti in club, faceti poze si selfie inainte de a merge in club, mergeti in club, gagati sau pur si simplu frangeti inimile baietiilor, sunteti in centrul actiunii, apoi la ora 7 dimi va intoarceti in camin si va puneti la somn, asta e distractia delicioasa ce te asteapta draga mea in studentie, iti vei face tot ceea ce iti trece prin cap. merita din plin sa te desparti de iubit si sa te incui in casa sa inveti ca nebuna cateva luni apoi sa pleci la facultate unde vei avea perioada vietii tale. este greu dar te asigur ca nu vei regreta

| neutrino a răspuns:

Insista si vei reusi. Gandeste-te ca lui nu-i place sa aiba o prietena care are mari probleme la scoala, si nici sa nu ia bacul. Planifica-ti corect timpul si astfel vei putea face fata cu succes pe ambele fronturi. Daca nu, vei fi nevoita sa te vezi cu el mai rar.

| Voidwithin a răspuns:

Da, invata sa inveti.
Nu lua toata lectia, fa un plan al lectiei pe o hartie A4 si sa fie ceva schematic.
Invata logic, nu te baza doar pe memorie.

| cosminbynf a răspuns:

Incearca sa te concentrezi pe subiect si nu incerca sa iti duci gandu in alta parte in afara de lectie.