Întrebare recomandată | Phoenixfu a întrebat:

Cum sa învăț mai ușor?
De obicei cand învăț ori repet un cuvant de 3 ori, ori citesc o propoziție de câteva ori. Aia cu repetatul de 3 ori funcționează cât de cât... Asta pana ma plictisesc, atunci nu-mi mai intră nimic in cap.
Faza cititul de cateva ori a propoziției mă ajută uneori, depinde ce citesc, daca e o lectie la istorie cv, chiar si din prima tin minte cateva detalii din toată lecția... Dar daca e alta materie, engleza de ex... Uit totul, adica mai știu câteva chestii din ce am repetat dar 80% din lectie nu o știu.
Voi cum învățați?
Cand vin de la scl, imi ia cam o oră jumate să mă pregătesc de învățat. Sunt cls a 8-a si sunt de dimineață.
Imi pierd foarte usor atenția, cand incerc sa citesc gandul parca mi-e in alta parte.
Eu de exemplu : am un coleg in clasă, el cand e atent la ceva nu-l mai distrage nimic, deci nimic. Colegii il strigau ca aveau nevoie nush de ce, iar el era concentrat pe profesor, parcă nu-i auzea.
Cum pot sa mă concentrez si eu asa?
Cum sa repet o lecție ca să o invat? Rezumat cv? O scriu de mai multe ori, o citesc...de cate ori?
Funda!

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Tu inveti mecanic, de aceea nu reusesti sa te concentrezi si nu iti place invatatul.
Incearca invatarea logica, incearca sa faci legaturi intre lectia noua si lectiile deja invatate (la acea materie sau chiar la alte materii) si, atunci, continuturile studiate ti se vor parea mult mai frumoase si mai interesante decat ti se par acum, cand le inveti ''papagaliceste''.

Răspuns utilizator avertizat
| 0Alexander0 a răspuns:

Nu recomand invatarea cuvant cu cuvant, proprozitie cu propozitie. Cel mai eficient mod de a invata este de a-ti face conexiuni logice intre diferitele puncte ale lectiei, poti sa iti faci scheme, sau prin imagini. De exemplu la engleza, in loc sa stai sa memorezi definitii, ai putea sa faci exercitii, si sa folosesti definitiile ca un ghid spre rezolvarea lor. La fel la matematica, fizica, chimie si alte materii la care poti aplica ce ai invatat.

Sincer, nu stiu ce om ar putea fi concentrat pe ceva ce nu il intereseaza deloc. Nu te mai obosi, axeaza-te pe ce iti place, si chinuie-te la celelalte doar pentru a avea o medie buna pentru liceu, oricum sistemul asta e distrus. Bafta!

| Chihaialexs a răspuns:

Mai intai fii mai atent in clasa apoi ideea este si cum percepi anumite lucruri adica trebuie sa retii in felul tau adica nu exact ca in carte eu de exemplu am un profesor care daca inveti exact ca in carte iti pune 4! Ideea este ca trebuie sa retii esentialul mai ales anii si numele!