| MirunaMiruu a întrebat:

Hey! Am 15 ani.Luna trecuta mi-a venit menstruatia prima data pe 15 iulie, iar acum inca nu mi-a venit.Sunt sanse sa fiu insarcinata? Nu am facut sex, i-am facut laba prietenului meu putin, fara sa ejaculeze(sperma), doar s-a udat(secretia aceea inclolora) apoi la cateva minute dupa am pus mana pe langa vagin si am bagat foarte putin degetul.Sunt virgina.

Exista sanse sa fiu insarcinata? Lichidul respectiv contine spermatoizi?

Adica am auzit ca se poate sa contina, dar in cantitate mica si sunt ametiti.Si mai stiu ca spermatoizii nu prea supravietuiesc la contactul cu aerul, desi pe unele site-uri scrie ca rezista cateva ore.Nu am introdus degetul adanc in vagin.Deci avand in vedere ca spermatozoizii erau putini si ametiti,i-am tinut si in aer cateva minute,si am bagat degetul foarte putin in vagin, nu prea sunt sanse sa raman insarcinata, nu?

Va rog nu faceti misto de problema mea, chiar am nevoie de niste sfaturi. Ofer funda.

Multumesc.

12 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

De la lichidul preejaculator este foarte posibil sa ramai gravida. Deci, fii atenta de acum incolo cum faci sex cu prietenul tau ca sa nu ramai gravida.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

In primii 2 ani (depinde de persoana, se poate mai mult si mai putin), menstruatia inca nu este reglata, deci poate intrzia si veni mai devreme usor.Da, ceea ce stii tu nu este gresit, este bine ca esti informata.Nu exista sanse decat cam de 0, 1 % sa ramai gravida, deci aproape nule. Daca ramai, ar fi o chestie foarte tare, nu pentru tine, ci ca si chestie,''fata virgina insarcinata ''. Exista si cazuri in care himenul nu se poate rupe, dar acelea sunt cu totul altceva. Bafta!

| DumnezeuTatal a răspuns:

Si virgina si insarcinata, te cheama cumva Maria?

| AliTheo18 a răspuns:

Imposibil! mai esti si virgina.nu,stai calma!

| Octa00 a răspuns:

Menstruatia nu vine regulat la inceput. Nu te poti lua dupa asta. Acel lichid contine spermatozoizi. Dar dupa situatia pe care ai relatat-o, nu cred ca esti insarcinata. Dar data viitoare nu te mai juca cu asta. Daca vreti sa faceti sex, folositi prezervativ. Daca doar te joci cu penisul lui, asigura-te ca nu atingi vaginul

| Agenta000 a răspuns:

Du-te la ginecolog sau fa un test de sarcina, si, cum am mai spus unor fete : NU CREZI CA ESTI CAM TANARA PENTRU ASTA? Si nu ai cum sa fi si insarcinata si virgina!

| Barbati4Femei a răspuns (pentru Agenta000):

Bai femeie. Asta nu e site-ul Martorilor lui Iehova, mergi si da-ti foc, nimanui nu-i pasa de "Nu crezi ca esti cam tanara pentru asta?" al tau. Nu mai suntem in anii 50, fosila care esti, sa ne fie frica ca ajungem in iad, daca ne exploram sexualitatea la o varsta destul de frageda sa spun asa. Esti degeaba. Daca poti ajuta ajuta, daca nu, la 70 de ani ai calculator degeaba, nu-i pentru fata ta.

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns (pentru Barbati4Femei):

Prietene, calmeaza-te. nimeni nu e impotriva "explorarii sexualitatii". mai degraba impotriva actului sexual in necunostinta de cauza. intai citesti, intrebi, afli, ca sa nu faci vreo prostie(sa ramai gravida, sa iei o boala, etc) si pe urma poti sa te dai in barci pana-ti sar flocii precum paiele de la combina. aia e ideea din spatele intrebarii "nu esti prea tanara?". ideea e ca desi aveti acces la infinit mai multa informatie decat am avut noi, voi continuati sa comiteti greseli si inca mai rau decat noi.

| Barbati4Femei a răspuns (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Deaia ea are nevoie de informatii nu opini.

| LuizaLiza98 a răspuns:

laughing) prima dată când îţi vine menstruaţia primii 1 an-2 poate şi mai mult (depinde )nu îţi vine regulat. se poate ca o lună să nu iti vină sau să îţi vină puţin, nu ai cum să rămâi însărcinată dacă el nu a ejaculat în tine,, Bănuiesc că ai mamă confused mai bine poţi vorbi cu ea despre problemele tale decât căutând răspunsuri pe net care unele nici nu ti-ar folosi la ceva! :* mult noroc!

| Katy12347 a răspuns:

Pai daca nu a ejaculat in tine nu ai cum sa fii insarcinata, iar prima oara cand iti vine menstruatia nu vine regulat. Fundita?

| Ghalus a răspuns:

Numele tipului e Ilie?