anonim_4396
| Anonim întreabă:

Hey! Am 20 de ani și nu știu cum să-mi înving frica de a iubi. Nu am avut niciodată acest sentiment iar pentru o perioadă am crezut că este normal. În fiecare an am sperat că am să găsesc persoana potrivită deși niciodată nu am stiut cum să procedez. Voi cum reușiți? Îmi puteți povesti câteva experiențe persoanele?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamaria82726 a răspuns:

Este normal sa iti fie frica. Ai spus ca tu personal nu ai mai iubit. Dar cel mai probabil ai vazut ce este iubirea la prietenii tau sau pur si sinplu la persoanele din jurul tau si ai vazut ca de multe ori intervine dezamagirea. Probabil iti este frica sa iubesti ca sa nu fii dezamagit dupa. Eate normala aceasta stare. Dar daca nu risti nu castigi.
Oricine vrea sa iubeasca. Si daca nu incerci sa o faci, nu vei castiga experienta.
Cand vei intalni o persoana potrivita, pur si simplu vei simti asta. Vei simti ca vrei sa iti petreci tot timpul cu ea.

33 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Tie nu iti e teama sa iubesti, ci de a fi dezamagita. Ai rabdare sa treaca timpul, sa gasesti un om pe care sa il placi si iubirea va veni de la sine. Nu trebuie sa faci ceva special pentru asta, fii doar tu insati, socializeaza, invata, dezvolta-te si Dumnezeu le va aranja pe toate

| ania a răspuns:

Roagă=te lui Dumnezeu ca la momentul pe care El ăl consideră cel mai bun, să o aducă în viața ta pe viitoarea ta soție.Soțul mei Eu am găsit în jurnalul lui de la 19 ani că se ruga pentru soția lui. Când el avea 23 de ani am devenit prieteni și ne=am căsătorit peste 11 luni.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim explică (pentru ania):

Nu se poate ca Dumnezeu să fie răspunsul în toate. Genul acesta de rugăciune este potrivit pentru cei care își doresc să obțină ceva fără a depune efort.

| Anonim explică (pentru SilentRain):

Atât de multă compasiune... laughing

| Annastassia a răspuns:

Nu exista frica de a iubii, exista lipsa totala de incredere in propria-ti persoana.
Ai de lucrat cu tine insuti, fiindca increderea ta este la pamant.
Cat priveste gasitul partnerei, depinde unde o cauti!
Vad ca esti al facultate, deci ai o gramada de colege si un o facultate intreaga de unde poti alege.
Fii respectuos, saluta si zambeste fetelor care-ti plac, vorbeste calm si respectuos si te asigur ca vei gasi curand o fata, care sa te placa si sa vrea a fii cu tine.

| Anonim explică (pentru Annastassia):

Mulțumesc! Mi-ai oferit motivație. Este un sfat potrivit și pentru genul feminin.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Eu reusesc prin cat mai multa comunicare si cu ajutorul lui Dumnezeu!

| Anonim explică (pentru Celcestietot):

Nu am probleme de comunicare. Poate ar trebui să încep rugăciunile.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi frumos sa incepi cu rugaciuni, sa citesti din Biblie, ca poate iti va fi de folos. Decat nimic, merita incerecatwinking!

| Anonim explică (pentru Celcestietot):

Ai dreptate, mă pot alege cu un preot.

| ShelbyGT a răspuns:

Încerci sa îți învingi frica intrând într-o relație.

| Crissi99 a răspuns:

Nu trebuie să găsim persoana potrivită.
Trebuie să devenim acea persoană.winking
Ține minte asta.

| Anonim explică (pentru Crissi99):

Am încercat... cu cât schimb mai multe, cu atât devin mai artificială, falsă și incomodă.

| Crissi99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am referit la acele schimbări care te transformă într-o persoană "artificială", ci să devii tu (în cazul în care nu ai devenit deja) persoana cu care cineva s-ar simți binecuvântat să conviețuiască...iar lucrurile bune se vor întâmpla.
P.s. Și eu sunt fată, și eu am 20 de ani, și eu aștept ceva frumos...dar încerc să îmi folosesc energia pentru a deveni acea persoană de care vorbeam mai sus, nu să îmi fac tot felul de scenarii. Cum spuneam, încerc, dar nu reușesc întotdeauna... laughing

| Șhipriann a răspuns:

Frate fii tu însuți și totul va veni de la sine și gen nu te atașa de cineva care nu simte la fel petru tine, astea ar trebui să le știe oricine.

| Anonim explică (pentru Șhipriann):

Mulțumesc happy!