| JusTxMe a întrebat:

Hey.am si eu nevoie de ajutor intr-o problema.cu mine. vreau sa am puterea de a renunta la o relatie, in care sufar enorm, da nu stiu cum sa fac sa pot zice STOP si sa trec peste tot, ca si daca ma despart imi e greu.nu am taria necesara pentru a zice stop si a merge mai departe, ma invart in acelasi cerc de o groaza de timp.
sunt impreuna cu el de un an jumate, din care doar primele vreo 7-8 luni o fost frumoase, am fost fericita, pe urma am inceput aman2 sa ne purtam mai aiurea, sa nu ne mai intelegem, dar aman2 ne amagim ca vai de maine ne schimbam, vai de maine e bine, si de fapt cred ca suntem constieti ca niciodata nu va fi, da nici nu renuntam.ne-am despartit de vreo 5 ori, in total cam vreo 2-3 luni, dar mereu ma cauta dupa vreo 2-3 saptamana, o luna maxim, si ne impacam, ca ma facea sa cred ca s-a schimbat(toate bune si frumoase pana cand i se punea pata, cand faceam ceva cel deranja oleaca mai tare, gata incepea iar cu faze gen:inchis in nas, vorbit sec, rece, indiferent.nepasare,ne intalneam mai rar(cand era bine ne itnalneam zilnic, asa ne intalneam de maxim 2-3 ori pe saptamana) )si eu nu mai pot asasadda nu stiu nici cum sa trec peste. ajutati-ma va rog, sa-l fac sa se schimbe, sa ma schibm eu cumva ca sa se schimbe si el, sau cum sa renunt la tot.va rogsad

3 răspunsuri:
| banderas_7792 a răspuns:

Nu se schimba, fii tare si schimba nr de tel, tot, zii ca ti-ai facut pe altcineva ca asa scapi de tot de el, chiar daca o sa te faca cu ou si cu otet pentru ca relatia asta este pentru tine distructiva si nu ajungi nicaieri. apoi timpul o sa vindece tot o sa iubesti din nou si o sa fii mai atenta

| c0cac0la a răspuns:

Mda, niciodata sa nu spui niciodata „jesse„ honey.
Sa o luam altfel. Nici macar nu locuiti impreuna, aici nu e vorba de o situatie sufocanta. Voi va certati cu toate ca nu locuiti impreuna. Intreaba-te in momentul cand va veti muta impreuna, cum va fi atunci? Locuind separat, se presupune ca aveti timp sa va fie dor unul de celalalt. Insa degeaba, tot va certati.
Amandoi gresiti. Tu, fiindca nu-i prelungesti pedeapsa. Trebuie sa schimbi placa, pauza sa fie mai lunga, tonalitatea vocii iar e importanta. Trebuie sa vada in tine hotararea decisiva, sa-i dispara siguranta c-ai sa-l mai ierti. Iar el, hmmm... el inca nu stie sa te aprecieze. Inca n-a simtit ca te pierde, mereu te-ai intors la el. Fa-o si pe asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca o persoana sa se schimbe nu ii atat de usor, ca sa nu spun imposibil si ca tu sa te schimbi pentru el crede-ma ca nu merita pentru ca pana la urma tot tu vei fi cea care va suferi mai tare. Poate ar trebui sa porti o discutie serioasa cu el si sa-i spui tot ce te deranjeaza, exact ce ai scris si aici.Si sa-i spui ca daca nu i-si schimba atitudinea, nu vei avea de ales si vei renunta la el. EL nu o sa-si schimbe comportamentul pentru ca e convins ca orice ar face el tu mereu sa-l iubesti si o sa te impaci cu el daca te cauta dupa ceva timp. Data viitoare cand va certati incearca sa nu mai vorbesti cu el chiar daca te cauta si fi si tu mai indiferenta ca sa vada ca a gresit cu adevarat. Daca o sa lupte pentru tine atunci crede-ma ca a doua oara nu se va mai comporta la fel pentru ca intotdeauna un lucru pentru care lupti nu il lasi atat de usor.In schimb daca nu o sa lupte pentru tine inseamna ca nu merita.Stiu ca ti-e greu sa te desparti de el dar daca relatia cu el nu te mai satisface atunci nu are rost sa fiti impreuna. O sa doare foarte tare la inceput dar decat sa suferi mereu mai bine suferi cateva luni, dar pe urma macar vei putea gasi fericirea in bratele altui baiat care sa iti ofere tot ce ai tu nevoie.Nu ii el singurul baiat care exista crede-ma, iti vorbesc din proprie experienta.Mult succes!