| mariaaaaaaaaaana a întrebat:

vreau sa va spun povestea mea si ma sfatuiti.deci acum fix un an am vb cu un tip care sta in alt oras, foarte aproape.eu si cu el ne am cunoscut prin intermediul vecinului meu.ei doi au fost colegi in liceu, acum amândoi sunt la facultate in bucuresti.am vorbit cu tipul asta 4 luni cam asa.m am atasat de el,îmi plăcea maxim, simteam si simt ca il cunosc de foarte mult timp...insa ne vedeam doar cand ne întâlneam la venicinul meu acasa mai multi si venea si el, nu vorbeam mare lucru ca mna era toata lumea acolo. dupa acele 4 luni s a racit fata de mine, vorbea altfel..pana a ajuns sa nu ma mai caute.mi a zis ca vrea sa oprim totul pt ca el va pleca si asa nu va merge si sa nu ne mai amagim...am inteles am mai vorbit de câteva ori dupa si intre timp am gasit un refugiu in vecinul meu cu care ieseam pt ca stiam ca obisnuia sa se mai duca pe la tipul asta...si uite ca sunt cu vecinul de meu de 8 luni împreună si totul e ok ne vedem la saptamana..doar ca nu simt pt el ceea ce simteam pt acel tip.acum 2 luni, tipul mi a dat mesaj si am început sa vorbesc cu el desi stiam ca nu e bine si ca ma va departa si mai tare de iubitul meu..asa ca am vorbit ascunzandu ne amândoi de el..si am vorbit am vorbit pana ne am apropiat din ce in ce mai mult..pana acum o sapt cand m am saturat de chestia asta si i am zis ca nu mai putem vorbi. vorbeam cu el mai mult decât cu prietenul meu ..ne placem.se vede asta.asa ca mi a zis direct ca ma place si ca acum chiar daca ar vrea ceva stie ca nimic nu e posibil.probabil a vazut cat de bine îmi merge relatia cu vecinul meu si ii pare rau ca nu a încercat.mi a zis ca ii pare rau gen ca m a pierdut doar cu alte cuvinte.a fost urata aceasta despartire iar acum si mie îmi pare rau ca m am grăbit pentru ca uite la faze d astea iti dai seama daca Tii cu adevărat la cel de lângă tine.ce sa fac..sa mi ascult inima? sau sa rămân cu prietenul meu cu care practic mă comport de parca suntem amici..il plac pe tipul ala si el pe mine.dar pentru ca ei sunt prieteni pt ca asa s a inimerit e groaznic..singura chestie ar fi sa astept pana la duc la facultate eu.adica 3 ani.ce sa fac? vreau sa vorbesc cu el, ne intelegem foarte binesad va rog sa mă ajutato cu păreri pt ca pana si parintii mei au observat ca nu mai sunt atrasa de iubitul meu..si nu mi spuneti va rog ca e vina mea sau mai stiu eu..am facut ce am simtit si nu mi pare rau.dar ca acum îmi e greu sa mă hotărăsc ce sa facsadva

2 răspunsuri:
| CityOfSatan a răspuns:

Eu as zice sa faci ceea ce simti,adica sa mergi la cel pentru care simti ceva, dar in acelasi timp, nu stiu daca el e un tip sufificent de responsabil si serios incat sa iti lasi actualul iubit pentru el.Tu ii cunosti pe amandoi si sti cam cum ar reactiona si cum sunt ei, dar daca cel de la Bucuresti te face sa vibrezi de fericire si sa visezi la el, eu zic sa traiesti clipa!

| biadia a răspuns:

Pentru inceput...gandeste-te daca are rost sa ramai intr-o relatie pe care nu ti-o doresti. Pe langa faptul ca nu esti tu fericita, il amagesti pe el facandu-l sa creada altceva decat e de fapt. Iar apoi, cred ca esti constienta ca daca alegi sa fii cu cel care iti place cu adevarat, relatia de prietenie dintre cei doi va avea de suferit. Fiindca nu prea e frumos ca un prieten sa ii sufle celuilalt iubita. Ce e cel mai important e sa stii daca cel pe care il placi te place si el cu adevarat si e dispus sa isi piarda un prieten doar pentru a fi cu tine, ori e doar gelos pe relatia voastra si stie ca ar fi putut sa fie el. Trebuie sa meditezi bine si sa fii sigura de ceea ce simti tu, dar si cei doi. Si sa te gandesti care din el te poate face fericita pe viitor.