| aurgrigor8 a întrebat:

Hey, am si eu o întrebare de câteva zile bune imi curge un lichid (alb) aspect:ca sprema la baieti, ce poate înseamna asta?
Tin sa menționez ca am 16 ani! Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe toata durata ciclului menstrual sunt produse 2 tipuri de secretii si anume secretia vaginala denumita LEUCOREE si o secretie produsa de glande localizate in cervix/colul uterin care produc MUCUS CERVICAL. In concluzie niste glande specializate existente in COLUL UTERIN, produc pe intreaga durata a ciclului asa numitul MUCUS CERVICAL, care poate fi atat INFERTIL cat si FERTIL. In primele 8-9 zile ale ciclului menstrual, acest mucus este dens, vascos si are rolul de a forma un DOP/BARAJ adica o bariera in interiorul canalului existent in CERVIX, canalul care face legatura intre VAGIN si UTER, cu scopul de a NU PERMITE sa treaca nici un fel de corpuri starine cum ar fi : virusi, microbi, bacteri, spermatozoizi din EXTERIOR in INTERIOR adica prin VAGIN in UTER. Acest proces se realizeaza prin producerea de catre anumite glande specializate existente in CERVIX, a acestui MUCUSUL CERVICAL INFERTIL care are rolul/scopul de a proteja UTERUL de posibile infectii, imbolnaviri. Incepand cu 6 - 7 zile inainte de OVULATIE acest mucus cervical devine tot ma fluid si prin procesul de amestecare cu sperma devine efectiv un veritabil VEHICULUL DE TRANSPORT al SPERMATOZOIZILOR inglobati in interiorul acelui amestec mucus + sperma. Astfel spermatozoizii sunt ajutati sa treaca din VAGIN prin COLUL UTERIN, pana in UTER. In caz contrat in lipsa mucusului cervical FERTIL, trecerea spermatozoizilor este practic blocata de dopul, barajul existent in canalul din cervix. De asemenea, in fiecare organism uman exista celule de aparare/imunitare, cele care asigura IMUNITATEA, adica celule de aparare care au sarcina de a ataca, anihila si distruge orice intrus ajuns in organism.Fiindca aceste celule IMUNITARE exista si in uter, ele vor ataca si vor EXTERMINA absolut toti spermatozoizii care nu au fost acoperiti cu un strat protector ca un fel de "armura", reprezentata de o substanta speciala existenta NUMAI in mucusul cervical fertil si care prin acoperire/invelirea spermatozoizilor le ofera o stare de "invizibilitate" pentru a reusi sa treaca de celulele imunitare de aparare. Pe baza ''selectiei naturale, doar spermatozoizii care sunt apti, virili, motili adica capabili de a putea fecunda ovulul, sunt "selectati" si sunt acoperiti cu substanta respectiva, astfel ca doar ''cei alesi''vor reusi sa scape de vigilenta celulelor imunitare si vor reusi sa ajunga in trompele uterine unde vor ramana in asteptarea producerii si aparitiei ovulului. Acest MUCUS CERVICAL FERTIL fluid si abundent este produs strict DOAR pe perioada celor 6-7 zile fertile a ciclului menstrual.
Incepand cu a 2-a zi adica imediat dupa ovulatie, structura MUCUSULUI CERVICAL se modifica din nou radical si "vireaza" din nou spre forma INFERTILA, astfel ca in circa 2 zile devine din nou MUCUS CERVICAL INFERTIL, dens, vascos, aderent, care din nou va bloca/inchide pasajul dintre VAGIN si UTER si din nou nu va mai permite sa treaca NIMIC (spermatozoizi, microbi, bacterii, etc,) din VAGIN in UTER in ultimele 11-12 zile ale ciclului menstrual. In concluzie cantitatea mare si starea foarte fluida a mucusului cervical reprezinta un indiciu precis al zilelor care fac parte din perioada fertila a fiecarui ciclu menstrual. Insa o determinare precisa a perioadei fertile se face prin calculi. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| DonGiani a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un specialist.

| addy200 a răspuns:

Dar de unde știi tu cum arată sperma?
Poate devii transgender laughing

| Vivo2000 a răspuns:

Stai linistita, sunt doar secreti vaginale!

| MrJuve a răspuns:

Ca nu si-a scos-o gagicatu la timp.