| anonim_4396 a întrebat:

Hey am si eu o intrebare. Mi; am inceput viata sexuala acum cateva luni, cam 4 luni, si am observat ca am o scurgere urat mirositoare si vascoasa, nu o aveam inainte. Fetele aveti habar? va multumesc

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie cu transmitere sexuala, posibil gonoree sau trichomoniaza. Du-te cat mai repede la ginecolog (de preferabil maine), fiindca infectiile astea se agraveaza pe zi ce trece si se vindeca tot mai greu.

Abh
| Abh a răspuns:

Fa un consult ginecologic, medicul iti va indica niste examene de secretie. Ar fi bine sa te tratezi si tu si partenerul daca nu vrei sa te trezesti peste cativa ani cu un cancer de col sau cu infertilitate.

regis
| regis a răspuns:

Noi avem habar, dar tu nu ai prezervative?

| mihaa a răspuns:

Boala se numeste candida, mergi la ginecolog

| Crs a răspuns:

Ai o infectie!

| Delia a răspuns:

Ai o infectie sau poate o boala cu transmitere sexuala.Mergi urgent la ginecolog sa faci un examen de secretie vaginala.In functie de rezultat ti se va prescrie tratamentul. Din pacate, alta solutie nu ai.Si nu trebuie sa amani, este urgent.

| ellyah a răspuns:

Baietii pot raspunde? Cred ca da... e ciudat pentru o persoana care si-a inceput viata sexuala acum patru luni dar nimic neobisnuit.Nu vreau sa-ti vorbesc aici despre cauze decat daca o sa ceri acest lucru, insa o sa-ti vorbesc despre rezolvare: mergi la doctor si cel mai sigur fa un test papanicolau si apoi o sa-ti dea un tratament care e foarte simplu.Nu este nimic grav insa daca nu mergi acum la doctor, in curand o sa te trezesti cu un chist intern care pe langa durerile aferente o sa se transforme intr-o infectie grava.Probleme de genul prezentate de tine apar dupa o nastere in general, din cauza unui avort, dar pot aparea si din cauza partenerilor multipli, sau din cauze legate de igiena.Asadar, niciodata acte repetate fara dus si mai ales, nu vreau sa ma intelegi gresit dar aceste probleme apar cel mai usor in cazul in care ai parteneri multiplii, nu spun ca e cazul tau si nici ca aceasta este singura cauza, incercam sa te ajut sa-ti faci o idee despre posibilele cauze. Daca ai un partener stabil este foarte indicat sa mearga si el cu tine la doctor cu toate ca aceste probleme sunt specifice femeilor si el poate fi afectat si degeaba te tratezi tu daca nu se trateaza si el.