| diana_7644 a întrebat:

Am observat ca uneori am o scurgere alba.lipicioasa si urat mirositoare... Tine cateva zile 2-3 si apoi trece...peste o luna apare iar...si tot asa.Care sa fie cauza aparitiei ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweeTLemon a răspuns:

Acea scurgere este ceva normala la femei.Pt linistea ta poti merge la un controlwinking Succes

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie vaginala, nu neparat transmisa sexual. Este necesar sa te duci rapid la ginecolog pentru diagnostic si tratament.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Candidoza vaginala este provocata de o ciuperca microscopica, numita Candida Albicans.Manifestarea caracteristica este o scurgere vaginala de culoare alba, urat mirositoare, abundenta, care irita mucoasele si pateaza lenjeria. Secretiile sunt insotite si de mancarimi, iritarea si inrosirea organelor genitale, iar uneori pielea perineului se crapa chiar si la atingeri usoare (cu hartia igienica de exemplu).
Deseori apare si o senzatie de arsura in timpul urinarii si chiar dureri in timpul actului sexual. Exista insa si cazuri in care candidoza nu provoaca nici un fel de neplaceri, fiind depistata doar in urma unui control ginecologic.
Pentru a fi sigura ca ai candida vaginala trebuie sa-ti faci o analiza a secretiei vaginale...Nu intarzia pentru ca aceasta ciuperca se inmulteste si boala se agraveaza cuprinzand zonele din apropiere. Poate nu este candida, ci o alta ciuperca sau infectie. Tocmai de aceea trebuie sa te consulte un ginecolog pentru a beneficia de un tratament adecvat.Succes!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Vad ca ai ales raspunsul care te linisteste... dar ai mentionat in intrebare ca secretia ta este urat mirositoare... ori leucoreea nu miroase...asa ca nu mai sta pe ganduri si fa o consultatie la ginecolog! ...Nu mai lua lucrurile usor. Sanatatea este cea mai importanta!

| sasha a răspuns:

Stai linistita este leucoree cauta pe net sa vezi ca e ceva normalwinking

| deeea28 a răspuns:

Cel mai indicat e sa mergi la doctor. Mai mult ca sigur ai facut sex neprotejat si din cate cred eu e o vaginita. Numai doctorul iti poate recomanda ce si cum. Succes

| Psihoterapeutul a răspuns:

Trebuie sa mergi de urgenta la medic.Doar el iti poate spune ce ai cu exactitate

| PennyLane a răspuns:

Nu cred ca e leucoree, daca e urat mirositoare. Nu-ti fie rusine sa mergi la medic, nu e asa de cumplit cum pare!

| RuSuLeTzZz a răspuns:

Ginecologul poate stabili ceea ce este cel mai bine pentru tine.

| minelly a răspuns:

Scurgerea vaginala e ceva normal dar daca e urat mirositoare te anunta prezenta unei infecti. Ar fi de preferat sa te duci la un ginecolog. Daca ti-e rusine sau jena cauta-ti un ginecolog femeie. Spune-i mamei tele sau daca nu vrei sa-i spui din anumite motive spune-i cuiva de incredere ea sigur te va insoti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca miroase, candida este asociata si cu alti microbi si bacterii, tricomonasul este cel mai adesea incriminat, imunostim pentru o rezistenta mai buna si la laborator pentru analiza, poate duce la sterilitate, netratata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai o infecție vaginală. Pentru un diagnostic diferențial și un tratament corespunzător afecțiunii, trebuie să te duci cât mai repede la un medic ginecolog. Este bine să faci și un ecograf abdominalo-pelvian.
Lenjeria de corp să fie din bumbac 100%, după fiecare purtare spălat și fiert.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pic de infectie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce poate fi, am si eu aceiasi chestie am fost la 4 farmacisti si mi-au spus toti aceleasi ovule, acelasi tratament...nu stiu ce sa fac sad eu cred ca daca merg la medic si fac analiza imi va da aceleasi ovule...