| Beiib a întrebat:

Hey. Am varsat suc pe telefon si s-a stricat. Dupa ce am varsat suc era ok, nu avea nimic. I-am deschis capacul destul de repede si l-am sters peste tot. Dupa 30 de minute a inceput sa-mi apara pe ecran " Samsung " si modelul telefonului. I-am deschis din nou capacul, i-am scos bateria si l-am sters din nou pentru ca intrase si putin sub baterie, l-am aprins si a mers. Era descarcat si l-am pus la incarcat. dar nu incarca. Bateria a cedat de tot si s-a inchis. Am incercat sa-l deschid din nou, pentru ca de obicei cat ar fi de descarcat tot se aprindea. Am observat ca butonul de pornire/oprire e cam blocat. Am mai incercat sa-i scot bateria si sa o las putin afara, sa-l las la incarcat chiar daca nu incarca, sa mai umblu la buton. dar nimic. In fine. A doua zi l-am dus la reparat. il luasem cu 2 saptamana in urma si avea garantie. Le-am aratat si celor de acolo ce se intampla, dar nu le-am spus ca am varsat suc pe el. Mi-au comfirmat faptul ca butonul e putin blocat si l-au trimis la reparat. Intrebarea este : Se poate sa nu mi-l repare? Adica sa vada probabil ca am varsat lichid pe el si sa spuna ca a fost vina mea? Si inca ceva : Credeti ca e dificil de reparat in situatia asta? Mi-e teama pentru ca al aveam de doar doua saptamani. sad P. S. : Telefonul e Samsung Galaxy S i9001. Va multumesc mult daca mi-ati citit "intrebarea roman ". Apreciez asta. Inseamna ca aveti un suflet mare happy[scuzati categoria ]

18 răspunsuri:
| EdiiThxoxo a răspuns:

Pune telefonul o zi, doua in orez. Pe bune, chiar functioneaza. Orezul trage lichidul, si telefonul va fi din nou la fel! BAFTA!

| asul10 a răspuns:

Daca ai sters bateria bine...n-are cum sa afle, si logic ca til poate repara.pentru. ca aia e meseria lui... :]

Succes! happy

| NesScaFe a răspuns:

Beiib te rog nu-i asculta pe Candiii sau pe asul10 pentru ca ei nau repartat niciun tel in viata lor sau sa fi desfacut vreo unul dar ascultama s-ar putea sa spuna ca e vina ta dar avand in vedere ca inca este in garantie nu au ce sa-ti faca chiar daca nu pot sa til repare o sa til dea inapoi in a 2 a zi. si oricum chestia este ca daca ti cade vreun lichid pe vreun tel trebuie scoasa bateria repede si cartela si sters rapid pe al tau a cazut sc dar al meu a cazut in ceaiul fierbinte si am facut ce ti-am spus iar cand dadeam sa dau mai tare imi dadea butonul # iar dupa inca 30 min de uscare n-am mai ajut nicio problema.

| katy a răspuns:

Recent si eu mi-am varsat ness-ul peste telefon,insa l-am sters repede, l-am desfacut si l-am lasat asa o noapte langa calorifer ca sa se usuce, apoi a mers si inca merge de parca nu s-a intamplat nimic

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Sti ce e straniu? de obicei SAmsungu Mai ales Galaxy-urile sunt foarte bine aparate de apa, hmm cat ai scapat 3 litriilaughing

| CandyWorld a răspuns:

Eu l-am scapat in ghiuveta cu apa de mop a trebuit sa sug pe el touchscreen-ul nu mai raspundea la comenzi l-am dus acolo i-am aratat ce se ntampla dupa 2 saptamani mi l-au adus ca nou tot totot si era almeu ca i-am facut un semn au schimbat si ecranul nu-ti fa griji sunt de treaba...cel putin cei de la LG al meu era cookiefresh

| LikeNobodyElse a răspuns:

Trebuia sa il fi bagat in spoit...si lasat desfacut bucati.asa am patit si eu.sucul ala iti dai seama k a lipit toate alea pe acolo.nu cred ca mai ai ce sa ii faci...sid aca nu observa ei k ti a picat tie in suc ( ceea ce nu cred k e posibil ) ti l repara ddar na sucul e suc.lipeste

| cornel13 a răspuns:

Eu mi-a uitat telefonul afara in geaca si a venit ploaia si a pouat cam o ora pe el pana mi-am dat seama ca e in geaca l-am luat si l-am pus la uscat vreo 2 ore fara baterie si a mers perfect dupa.

| boogdan91 a răspuns:

Nu o sa ti-l repare pentru ca s-a stricat din vina ta, asta scrie si in contract, decat sa scrii un roman aici mai bine citeai acolo si aflai raspunsul. O sa-l primesti inapoi in aceiasi stare in care l-ai predat.

Ps:,, Esti blonda?"

| Beiib explică (pentru boogdan91):

Da mai mult ca sigur o sa-si dea seama, pentru ca am citit ca sub baterie e unpunct care-si schmba culoarea in contact cu lichidele. posibil sa fi intrat si la circuitele interne. Acolo nu am umblat pentru ca expira garantia. A trecut ceva timp de cand l-am dus acolo si inca nu m-au sunat. Sper sa nu fie afectat asa de tare si sa mi-l repare. stiu persoane care au patit la fel si pana la urma au primit inapoi telefonul reparat. Totusi nu era cine stie ce suc lipicios.era limonada facuta in casa si pusesem si mai multa apa ca de obicei. Si asa de mult nu am varsat.a cazut paharul peste el si l-am ridicat primul de acolo. Multumesc mult de raspunsuri! Sper sa fie draguti si sa mi-l repare. P.S. [@boggy] : Nu sunt blonda!

| AnkaAnko0tsa a răspuns:

Euu mi-am scapat telefonul pe jos si era spart displey`u si mi la`u facut.Si tie o sa til faca pentru ca e in garantie.Sau o sa iti dea altu.
Ei sunt interesati sa til repare.Mai ales daca esti pe abonament.

| Titanos a răspuns:

Daca are apa poata a facut scurt circuit dar am un sfat care chiar merge da pe telefon bateri card tot cu o carpa inbibata in otet.Va absoarbe apa sau o va indeparta nu mai stiu cum era.[Merge]

Răspuns utilizator avertizat
| Tyysonn a răspuns:

Garantia nu este valabila in cazul in care telefonul este stricat din vina ta, ai varsat ceva pe el sau l-ai trantit de pereti. Daca descopera acest lucru si se va putea repara, probabil o vor face contra-cost. Daca nu ai varsat prea mult lichid pe el, sunt sanse de recuperare, insa este posibil sa se fi dus bateria. Tot ce iti ramane de facut este sa vezi ce iti vor spune ei.

| Beiib explică:

M-au sunat azi. Costa 1200 lei sa-l fac straight face a intrat suc la placa de baza si s-a stricat. Mi se pare cam mult 1200 lei. cand l-am cumparat am dat 14. Pe internet am vazut placi de baza pentru el functioanbile cu 200 lei. Ma rog sa presupunem ca plcile acele nu sunt originale, nu sunt bune si asa mai departe. Dar totusi 1000 lei? (presupunem ca 200 ar costa sa o puna). Daca stiti de unde se pot cumpara placi de baza. daca as gasi placa as cumpara-o si as pune pe cineva apropiat sa mi-o inlocuiasca. Si apropo am citit pe un forum de asigurarile Vodafone si Cosmote. Zicea cineva ca si-a stricat telefonul, i s-a anulat garantia si apoi si-a facut asigurare la Vodafone si dupa 21 de zile s-a dus cu el si i-au dat altul (asta nu mi se pare real, ar fi mult prea simplu si nu cred ca cei de la Vodafone sunt asa "destepti" )

| Popa_Daniella_1998 a răspuns:

La mine s-a stricat din senin

| cosmina92 a răspuns (pentru Popa_Daniella_1998):

Si ce propui?

| iGabrielG a răspuns:

Nu o sa til mai repare deoarece a fost vina ta happy daca se strica singur... sa se strice displayul sau ceva difuzorul sa se arda era altceva dar daca l-ai stricat tu. platesti reparatiawinking