| Zuzurock a întrebat:

Heii TPU, va implor ajutati-ma, va rog din tot sufletul. Deci, azi noapte mi-am scapat telefonul in apa, si apoi l-am scos si l-am sters. Telefonul mergea, apoi tastele au inceput sa nu imi mai asculte comenzile, iar apoi s-au blocat. Am scos bateria iar apoi am rebagat-o si telefonul nu se mai aprindea decat daca il bagam la incarcat, se aprindea apoi se stingea si continua asa singur. Pe ecran sunt pete de apa. Azi, i-am scos bateria, cardul, cartela, am deschis putin si carcasa din fata, si tastatura cat e posibil si am uscat cu feonul. In continuare ce sa fac? Apropo am NOKIA C3. Va rog, help... FUNDA :O3 crying((

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Incearca sa il desfaci si sa pui toate componentele peste noapte intr-un bol cu orez. Orezul absoarbe foarte bine apa. Apoi incerci a 2-a zi sa vezi daca functioneaza! Succes!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E dus pe apa sambetei mobilul ala asa ca mai bine iti achizitionezi altul ca e ireparabil cel scapat in apa.

| Λl๓a a răspuns:

Mai intai incearca sa-l repari folosind metodele de mai jos si daca nu merge du-te la magazinul de unde ai luat telefonul si daca mai e in perioada de garantie ar trebui sa il faca happy

Răspuns utilizator avertizat
| BogdySS a răspuns (pentru Λl๓a):

Garantia nu acopera reparatiile daca telefonul a fost scapat in apahappy

| AnNaa67 a răspuns:

Eu nu cred ca il mai poti face tu, decat sa te duci la un magazin de asta special pentru telefoane.Din toate cunostintele mele, il intrebi pe cel de acolo daca se mai poate face ceva, ce e stricat si ce nu. Daca e stricat doar putin din el, poti sa cumperi cele necesare si le adaugi la ce a mai ramas bun, daca nu mai e bun nimic atunci va trebui sa iti cumperi unul nou.

| BogdySS a răspuns:

Tu ai facut tot ce se putea mai rau prin faptul ca l-ai folosit dupa ce l-ai scapat in apa, ai scos bateria si ai bagat-o inapoi facandu-i un soc si dupa aia l-ai mai pus si la incarcat. Trebuia sa-l lasi cu bateria scoasa la uscat. Incearca asta si acum, lasa-l o zi intreaga la uscat, la caldura, dar 90% e dus telefonul. Imi pare rausad

| Zuzurock explică:

Ba sa stiti ca intr-un final am reusit sa-l deschid, doar ca mai sunt pete de apa pe ecran si nu mai raspund la comenzi tastele. Acum nu mai trebuie decat sa.l las sa se usuce tongue

| Love_Magdi_1994 a răspuns:

Pai dutil repede la reparat pentru ca se mai poate salva ca asa am patit si euwinking

| youandmy a răspuns:

Telefoanele scapate in apa nu o sa mai iti meraga adica eu am avut 3 telefoane pe care le-am sacapt in apa unul mai performant ca altul dar nici unul nu a mai mers asa ca ia-ti adio de la telefon. ia-ti altultongue

| eXySSo a răspuns:

Mda... Cred ca s-a stricat placa de baza...
Incearca sa te duci la un specialist, poate poate...

| Anutza100 a răspuns:

Draga...Ai facut cam o prostie sa-l usuci cu feonul! Cred ca ar trebui sa il arunci pentru ca apa (pentru telefoane)influenteaza functionarea lui... Data viitoare sa ai mai mare grija! Ma bucur ca ti-am fost de ajutor!

| madarfacar112XD a răspuns:

Desfal si pune-i putin de spirt pe tastaturile desfacute