| georgy30 a întrebat:

Hey! Ce jocuri ca "şotron","tara tara vrem ostasi " mai stiti? FUNDA(dar va rog sa explicati cum se joaca acele jocuri). scuze categ.

Răspuns Câştigător
| FireBoy a răspuns:

Tarile(se joaca pe purcele si porecle)
cum se joaca:
1.trebuie sa va alegeti fiecare o tara diferita
2.cel care e Romania se va intoarce cu spatele la ceilalti copii(ei vor sta in spatele celui care aruca mingea)si sa nu uiti:daca arunci mingea pe spate si nu in sus vei avea o purcea
3.cel care arunca mingea va spune:"sa traga mata de coada si soarecele de urechi tara cu numele de(si o sa spuna o tara din care si-au ales-o copii); sa nu uiti:daca nu spui o tara pe care nu a ales-o nici un copil vei mai arunca o data mingea si vei avea o purcea
4. celui care i s-a spus tara va prinde mingea si va spune stop cand o are in maini si ceilalti se vor oprii si vor sta in acel loc fara sa se miste, iar u poti sa faci 3 pasi cat de mari poti; nu uita:daca unul vede ca mingea vine spre el si se misca va avea o purcea
5.cel care a fost inimerit o sa aiba o purcea sau daca cel care trebuia sa traga in cineva si nu a inimerit el va avea o purcea
6.cel care a fost inimerit va arunca mingea si va spune o tara dar in afara de cel care a aruncat mingea sau daca cel care a aruncat mingea nu a ochit pe nimeni el va arunca mingea
si am uitat doua reguli de la inceput:
1.trebuie sa fie peste 3 copii
2. daca ai 3 purcele ti se da porecle; vei face pe degetele unuia dintre copii; ce inseamna asta:fiecare copil va spune o porecla si un deget va fi porecla, dar sa nu spuna cel caruia ii trebuie porecla
3. dupa ce s-au pus poreclele il pui sa alega un deget pe cel caruia ii trebuie porecla si sa nu uitati pe ce deget s-au pus poreclele si trebuie sa ii spuneti porecla nu tara pe care a ales-o la inceput
4. daca ti se pune porecla de 3 ori vei iesi afara
cam atat thinking

4 răspunsuri:
| SpecialGirl a răspuns:

Ratele si vanatorii
-Se aleg 2 vanatori
-Unul dintre vanatori trebuie sa arunce mingea la celalalt vanator dar in acelasi timp trebuie sa atinga o rata
-Fiecare rata are 3 vietzi

| danielacs a răspuns:

,,7 pietre,, este un jos foarte frumos dar si solicitant pentru ca trebuie sa alergi mult. Se pun da obicei 7 pietre de diferite forme si dimensiuni una peste cealalta, va impartiti in doua echipe. Prima echipa care incepe alege unul din echipa sa arunce cu o minge in acele pietre de la o distanta de cativa metri iar daca nu reuseste sa le darame din 3 incercari incearca cealalta echipa. Cand l-ati daramat, toti din echipa fugiti iar ceilalti trebuie sa va aerge si sa va atinga cu mingea in timp ce voi veti incerca sa puneti iar cele 7 pietre una peste cealalta! Cine a fost atins cu mingea iese din joc.Cam asta e... sper ca ai inteles cum se joaca.winking. Stiu mai multe jocuri cum ar fi,,ochii albastri,fazan,ce intra intr-o valiza,matzele incalcite, printul si printesa,florile,prinsea cu tigari, cu animale, 1, 2, 3 la perete stai,,. Daca nu stii cum se joaca poti sa imi trimiti un mesaj si iti voi explicawinking

| PeRRi a răspuns:

Hmm.Pai pe cele mai simple nu le sti? mata asuncsa, mata-n mijloc, mata inghetata happy sau daca vrei sa te joci cu mingea turul frantei, 21, obligata etc

| ralukutza123456789 a răspuns:

Pai ar fi sotronul nemtesc:trebuie sa faci un careu de sase patratele mai mari si sa joace cel putin 2 jucatori, el se joaca asa:fiecare jucator isi alege o piatra nici mica nici mare si trebuie sa puna piatra pe prima patratica si sa o impinga cu piciorul drept in timp ce ea se duce pe a doua, daca ai ajuns din nou la prima patratica iti alegi o casa care o vrei tu(patratica) si cand un alt jucator va ajunge la casa ta el te va intreba daca poate calca pe casa ta si nu ii vei spune da sau nu. Sper ca te-am ajutat, bafta!