| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Deci: Multi profesori, prieteni, rude mi-au spus sa devin psiholog iar eu nu intelegeam de ce.....nici acum nu prea inteleg poate pentru ca nu stiu prea bine ce presupune a fi psiholog.
Ceea ce mi-am dat eu seama singura pe parcursul anilor e ca: Imi place sa descopar personalitatea oamenilor si ii vad cum sunt cu adevarat adica, de ce fac unele lucruri, fata lor dincolo de aparente si aici chiar pe TPU gasesc fiecaruia un raspuns mai ales cand vine vorba de dragoste nu pentru ca as avea eu nu stiu ce experienta doar scriu ce simt si gasesc un raspuns delicat dar totusi real pentru fiecare intrebare (un fel de Oprah mai mult sau mai putin tongue).
Voi ce credeti dupa aceste cateva randuri? Eu nu m-am gandit niciodata la asta desi observ si eu ca inteleg bine oamenii, ii ajut si le gasesc raspunsuri la probleme de orice fel. Oare unde as putea gasi o persoana specializata sau nu pentru a-mi spune daca e ceva sau delirez un pic laughing
Dar totusi lasand gluma sunt un fel de Oprah...voi ce credeti dau vot la toate parerile si funda la cea mai buna :*
P.S: Si inca ceva tongue scuzati categoria dar e cea mai vizitata:*

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Se pare ca prietenii tai au simtul umorului, dar, nu si tu!

| h3r a răspuns:

Psihologia e o pasiune.
Nu te supara pe mine, dar nu e de tine.

Fa ceea ce-ti place, cu siguranta nu te atrage "psihicul".

| Oana92 a răspuns:

Daca iti place sa faci asta o sa fi un bun psiholog. Dar ai grija, o sa investesti foarte multi bani in formarea ta si nu se stie daca o sa ai clienti...

| grab a răspuns:

Sa folosim cuvintele tale:

"mi-au spus sa devin psiholog iar eu nu intelegeam de ce.....nici acum nu prea inteleg"

Nu o sa ajungi psiholog pentru ca asa crede cineva sau iti recomanda asta.

Sa fii un cunoscator al mintii umane nu inseamna doar sa iti dai cu parerea cat mai aproape de realitate. Inseamna sa poti sa vindeci cu harul tau si sa poti duce la bun sfarsit o misiune de redresare a unei minti distruse de pierderea contactului cu realitatea.

Asa si o baba de la tara e medic ca te trage pe maini si iti dispare greata. S-a intamplat sa ii mearga o data sau de doua ori magia cat timp ea atat de doctor e ca nu stia ca are alte boli si moare subit.

| ElenaSA a răspuns:

Faptul ca-ti place sa descoperi personalitatea altora, sa intelegi oamenii e un aspect care te ajuta in stabilirea de relatii, te ajuta in viata.Trebuie sa iei contact cu disciplina asta in clasa a X-a de liceu ca sa vezi ce presune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici eu nu mi-am urmat visul pe care il aveam cand eram mic, voiam sa ma fac karatist sau super erou si acum regret ca nu am urmat acea cale...

Ca sa revenim la intrebarea ta, nu! Ca sa devii un bun psiholog trebuie sa fii si foarte inteligenta, nu doar sa dai niste raspunsuri la niste intrebari de toata jena. Fa-te vanzatoare, de exemplu si, folosindu-ti intuitia, le poti oferi clientilor produse inainte ca acestia sa le ceara!

| sokey a răspuns:

Da. Exact asa sunt si eu. Stiu sa dau sfaturi. Dar eu observ personalitatea oamenilor(o descopar) prin muzica pe care o asculta. Sunt un iubitor foarte mare de muzica Rap, Reggae. Si ti-ai dat seama ca sunt un revolutionar. Nu suport sistemult pervers. Oricum nu stii ce o sa ajungi. Dar psiholog e ceva. Daca te pricep isa dai sfaturi si sa studiezi omul parte in parte iti recomand sa icnerci sa devii ceea ce-ti spune altii. One love.

| MadaSweet18 a răspuns:

Eu cred ca fac misto de tine.