| brokxy a întrebat:

Hey. E o intrebare cam ciudata. Am 19 ani aproape 20 si nu am intretinut relatii sexuale inca.Nu am gasit persoana potrivita. E adevarat ca daca iti incepi viata sexuala mai tarziu decat ceilalti gen pe la 20 de ani o sa iti fie mai greu sa ai copii si o sa mai apara si alte probleme hormonale sau nu?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat si ma asetptam ca sa ai mai multa minte, decat a unui copil de 10 ani, care ar veni cu asa intrebare.
Probleme sa ai copii nesanatosi, apar dupa varsta de 35 de ani, cand pot apare dereglari cromozomiale si sunt sanse mari sa nasti un copil anormnal cu boli precum dowson sau altele.
Problemele hormonale apar la batranete, cand sunt schimbari majore in corp, nicicum la 20-30-40 d e ani.
Problemele hormonale apar in general de la mancarea neadecvata, ingerata zilnic, saraca in vitamine, minerale si aminoacizi, care iti poate afecta sistemul hormonal si endocrin.
Sincer, ma astept ca la 20 de ani, sa fii citit ceva in viata ta, sa stii ce sunt aia hormoni si cum functioneaza corpul uman.

| corbulalbrosu a răspuns:

Informatia detinuta de tine in privinta subiectului precizat in aceata intrebare este complet falsa si eronata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este adevarat.

| mentholinks a răspuns:

Felicitari! Nu e adevarat. Un sfat. Nu te culca cu primul porc pentru care te vei infierbanta prima data, asteapta sa cunosti un pic.

| Plato a răspuns:

NU apare niciun fel de problema hormonala, sexul NU e indispensabil vietii.
Foarte bine ca n-ai intretinut, era foarte rau daca ai fi facut-o, ca esti foarte tanara.
Nu te grabi, ca o sa regreti mult timp daca iei o decizie cu celeritate si fara sa analizezi. E important sa o faci doar intr-o relatie veridica de iubire, crede-ma.
Cauta persoana aia potrivita, mult si bine pana gasesti. Nu ai niciun motiv sa te grăbești, absolut niciunul!

| IonutCG90 a răspuns:

Hei. Felicitari. Chiar e de apreciat. Nu ai de ce sa-ti faci griji, esti foarte tanara si persoana potrivita o sa vina in viata ta, cand te astepti mai putin.

| irina300 a răspuns:

Buna!

Și eu sunt in aceeași situație ca și tine dar eu nu ma gândesc la probleme hormonale sau ca o sa îmi fie greu sa am copii fiindcă, Draga mea, avem abia 20 de ani. Eu zic ca dacă trecem peste vârsta de 25-30 și încă nu am avut rapoarte sexuale este o problema fiindcă abia atunci pot apărea problemele astea. Mai rau era dacă stăteam cu grija de boli cu transmitere sexuală și apariția unei sarcini nedorite mai ales ca multe dintre persoane nu folosesc protecție.

Seara frumoasa:*