| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey fetelor, cum reactionati daca gasiti in portofelul iubitului vostru poza cu fosta lui iubita?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Dezastru laughing.
Ea: ce e cu poza asta cu fosta la tine în portofel?
El: e de rezerva, ma duc la ea pentru una mica.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Afara din casa - adica ea cu toate amintirile

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asa ceva, ca nimeni nu-i atat de prost sa tina in portofel o poza cu o fosta, de care s-a despartit.

| aumih16 a răspuns:

E de domeniul trecutului totusi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O arunc in veceu

| Dintrebare a răspuns:

I-as oferi inca 3 poze cu fostii mei iubiti, daca as vedea ca e pasionat de pastrat amintirea fostilor in portmoneu. Plus ca sa nu se simta singura fata.

| AndreeaWTS a răspuns:

Ha. E trecutul lui. Sunt amintirile lui.
Ce drept am eu să i le confisc?
Și pe de altă parte, e dreptul lui să facă ce vrea în viață.
Când ceea ce face nu va mai fi compatibil cu relația noastră, ne vedem fiecare de drumul lui. (dar mare idioțenie ar fi să fiu geloasă pe amintirile lui).

| rapandula a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Esti reala sau visez?

| AndreeaWTS a răspuns (pentru rapandula):

Adică?

| LoveSleep a răspuns (pentru AndreeaWTS):

rolling on the floor
N-am auzit minciuna mai mare de când zicea Gretta ca nu mai e virgina.

| rapandula a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Adica daca chiar este stilul tau comportamental, esti total diferita de celelalte fete intr-un sens pozitiv. Sunt uimit sa vad un astfel de comentariu de la o fata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Sigur esti fata? laughing

| AndreeaWTS a răspuns (pentru LoveSleep):

Acum, tu poți crede ce vrei.
Dar nu e prea dificil să-ți dai seama că unele lucruri nu pot fi schimbate. Și nici controlate.
Îi poți cere să nu se mai gândească la fosta? Nu.
Dacă îi rupi poza din portofel, nu se va mai gândi la fosta? Nu.
Atunci? E cazul să faci mare tam-tam dintr-o banalitate? Din punctul meu de vedere nu.
Pentru că nu mă deranjează o poză în portofel.
Atunci când vor apărea chestii care să mă deranjeze, trimit idiotul la origini și îmi văd de drumul meu.
Pentru că nu m-am născut lipitoare.
Și nu sunt datoare nimănui cu nimic.
Și o pot lua de la capăt oricând, fără regrete și fără mari eforturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

De ce te-ai cupla cu un tip care încă se mai gândeşte la fosta?

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Pentru că nu există tipi pe care să-i poți "reseta" astfel încât amintirile lor să înceapă din ziua în care te-au cunoscut pe tine.
În al doilea rând, a te gândi la ceva/cineva din trecutul tău, nu înseamnă a avea vreo intenție.
Dacă se dovedește că are vreo intenție, se aplică ce i-am scris mai sus lui LoveSleep.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Problema nu e că rămâne cu amintiri.E normal să rămâi cu amintiri de la anumite evenimente/persoane importante sau care au fost cândva importante în viaţa ta.Problema e atunci când aceste amintiri încă te afectează şi te ţin ancorat în trecut.E o mare capcană să intri într-o relaţie cu un om care nu a reuşit să treacă peste o despărţire cu gândul că îl vei putea ajuta, că va putea "uita" acea persoană cu timpul dacă te are pe tine.E ceva ce trebuie să depăşească de unul singur.Sau cu un psiholog dacă chiar o fi cazul.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi e o mare diferență între a te gândi la cineva din trecutul tău, sau a fi afectat și a suferi după cineva din trecutul tău.
Nu e acelaș lucru.
Pentru că în a doua variantă apar modificări de comportament, de reacții și chiar intenția de a face ceva pentru a scăpa de "durere".
Și aici ai dreptate.
E o mare greșeală să începi o relație cu cineva care nu are "socotelile" încheiate cu fosta/fostul. Ca să consideri că îl/o vei putea ajuta tu să treacă peste, e ca și cum te-ai pune din start în poziția de vidanjor. Să elimini tu vechiul rahat din viața lui/ei.
Trebuie să-și facă singur/singură curat în viață.
Dar chestia cu poza în portofel, în majoritatea cazurilor, ține mai mult de nostalgie, nu de vreo intenție.
Nu că n-ar avea nici o semnificație. Undeva în subconștient el/ea te compară. Să se convingă că drumul pe care a apucat e mai bun decât cel dinainte. E normal, e în legea firii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

"Păi e o mare diferență între a te gândi la cineva din trecutul tău, sau a fi afectat și a suferi după cineva din trecutul tău.
Nu e acelaș lucru."
Ce mare diferenţă sau, mai bine zis, ce diferenţă? Cum să nu fie acelaşi lucru? laughing
Dacă te gândeşti la cineva din trecut nu înseamnă tot că suferi după acel cineva, că te afectează lipsa acelei persoane? Dacă te gândeşti la el înseamnă că suferi după el şi punct.Sunt unul şi acelaşi lucru.
"Dar chestia cu poza în portofel, în majoritatea cazurilor, ține mai mult de nostalgie, nu de vreo intenție.
Nu că n-ar avea nici o semnificație. Undeva în subconștient el/ea te compară."
Nostalgie sau intenţie, ce mai contează? Omul încă trăieşte în trecut, e confuz, iar tu nu eşti decât pe post de pansament şi poate cineva care seamănă (într-o oarecare măsură) cu fosta.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dacă te gândeşti la cineva din trecut nu înseamnă tot că suferi după acel cineva, că te afectează lipsa acelei persoane? Dacă te gândeşti la el înseamnă că suferi după el şi punct. Sunt unul şi acelaşi lucru."

laughing Serios?
Amintirile tale sunt doar cu oameni după care suferi și cărora le duci lipsa?

Și eu am albume de fotografii. Multe de pe vremea facultății. Cu colegi, prieteni, foști iubiți. Și câteodată mă mai uit prin ele.
Tu zici că mă uit prin ele pentru că le duc lipsa? laughing
Știi ce sunt alea amintiri?
Crede-mă ce-ți zic. Când devi amintire, nu mai suferă nimeni după tine, nici nu-ți mai duce lipsa.

Să ai amintiri nu înseamnă să trăiești în trecut.
Decât dacă, ești atât de infantil, încât ai în creier o învălmășeală nedefinită de sentimente amestecate care te impiedică să separi realitatea de fanteziile pe care le poți avea prin minte.

Cât de nesigur pe tine poți fi într-o relație încât să ajungi să te temi de amintirie partenerului?
Tu ca bărbat ce ai să faci?
Te vei însura cu o virgină? Vei fi mgtow?
Sau vei trăi cu psihoza că nu vei știi niciodată câți alți bărbați au mai trecut pe la partenera ta înaintea ta? Bărbați care vor fi în amintirile ei (dar nu va însemna că le va duce lipsa) insă se va putea gândi la ei oricând. Poate chiar făcând comparații.
Cum rezolvi asta?

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Să nu mă înțelegi greșit. Știu că nu ești bărbat.
Era o întrebare generică. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Una e să trăieşti din amintiri,să le ai în gând zi de zi şi alta e să-ţi vină spontan în minte în urma unor discuţii spre exemplu, dar fără să aibă vreun impact negativ asupra ta, fără să te afecteze că ţi-ai amintit de acel cineva.
"Și eu am albume de fotografii. Multe de pe vremea facultății. Cu colegi, prieteni, foști iubiți. Și câteodată mă mai uit prin ele."
Da, dar pe alea cu foştii le ţii într-un album şi te uiţi o dată la nu ştiu cât timp, nu le ţii în portofel să-ţi fie la îndemână tot timpul şi nici nu eşti nostalgică atunci când te uiţi peste ele.Bine,eu,personal,nu aş păstra poze cu foştii iubiţi.Nu le-aş vedea rostul.
În orice caz, una e să ai poze cu foştii într-un album şi să te uiţi din când în când la ele şi alta e să le ţii în portofel.
La restul, ţi-am răspuns în prima frază.

| LoveSleep a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Sa-i rupi poza e o chestie și sa vorbiți despre asta să-i spui ca nu ți se pare ok e alta chestie.
Și sa ignori asta e iar alta chestie pe care nu cred ca o face nimeni.
Nu prea suna a adevăr sa nu-i spui nimic de faptul ca are o poza cu fosta prietena în portofel. Nu cred ca s-a născut om care sa nu reacționeze la situația asta. Presupunând ca exista sentimente la mijloc.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru LoveSleep):

Gândește-te, nici măcar nu suntem căsătoriți, e doar iubitul meu.
De ce i-aș face eu procese de intenție numai pentru faptul că are o poză în portofel?
Asta să fie tot ce are el mai rău. Poza fostei lui, la el în portofel.
Crezi că eu trebuie să-l păzesc să nu se întoarcă la fosta?
Sau să nu îl ia alta? laughing
NU.
El trebuie să aibă grijă la ce face. Pentru că eu sunt corectă. Iar in momentul în care el nu mai e, am plecat.
Nu mă ține absolut nimic legată de el, decât că îl iubesc.
Iar dacă face greșeli (nu rahaturi cu poze în portofel) și n-o să-l mai iubesc (pentru că în mod sigur nu sunt genul care să iubescă ca lipitoarea, indiferent cum) am să dispar instant.
Fără păreri de rău, fără regrete.
E o planetă plină de bărbați.

| Alina225 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Wow, mi-ar plăcea să cred că există oameni așa de înțelepți pe planetă. Mi-ai redat încrederea în umanitate!

| LoveSleep a răspuns (pentru AndreeaWTS):

"Crezi că eu trebuie să-l păzesc să nu se întoarcă la fosta?
Sau să nu îl ia alta? laughing
NU."
Nu e vorba de asta. Nu e despre gelozie. E strict despre faptul ca ținând o poza cu fosta prietena în portofel și nu cu tine, inseamna ca încă o mai iubește. Și dacă nu are o poza și cu tine, inseamna ca pe ea o iubește mai mult, nici măcar nu va iubește la fel de mult, în caz ca ai fi ok cu asta.
Și poate te gândești ca e ok, cine ești tu sa stai în calea iubirii? Dar în cazul asta, tot nu se leagă. De ce ai mai fi cu el? De ce ai mai fi cu un om care iubește pe altcineva și e cu tine doar pentru ca nu poate să-l aibă pe acel cineva?
Si mai sunt alte 10000 de lucruri legate de asta.

Nu are niciun sens sa ignori pur și simplu faptul ca el are o poza cu fosta în portofel. Nimeni nu ar face asta.
Dacă o faci ai probabil probleme mai mari decât el.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru LoveSleep):

Pornești de la o poză și ajungi la o lansare de navetă spațială.
Așa pornea Inchiziția de la un firicel de fum și ajungea să-i ardă pe rug pentru vrăjitorie.
Uite, eu îl las să aibă poze cu cine vrea el în portofel.
Mă vulnerabilizează asta? Nu cred.

De ce ar avea și o poză cu mine? Doar sunt cu el permanent.
Decât, dacă m-am ales cu un iubit cu memoria foarte scurtă. laughing

Văd că tot mai multor bărbați au început să le placă femeile care nu-i lasă să respire, care le cenzurează orice privire, orice gând. Femei care cred că, stând ca gardianul în spatele lor, se asigură că ei sunt fideli și că nu-i vor pierde.
Și ei la rândul lor, zâmbesc tâmp, considerând asta "o dovadă de iubire".

Când ajungi să-ți "abandonezi" total eul și viața într-o relație, să-ți pierzi identitatea și stima de sine într-o grămadă de rahaturi mărunte și nesemnificative, care în timp vor ajunge preocupări principale, când consideri că partenerul tău nu merită încredere și dacă nu-l păzești se transformă într-un nemernic, atunci ești cam terminat ca om.

| LoveSleep a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Renunț.

| Amali23a a răspuns:

Prima data il intreb de ce o mai are si daca simt miros de vrajeala nu mai zic nimic si sa ramana cu fosta. Daca eventoal e si proast niste rosti sparte la masina (daca are) cine stie poate il calca ceva din greseal