| marsy a întrebat:

HEY fetelor, vreau un sfat:daca menstruatia mea intotdeauna a fost neregulata si chiar lipsea uneori, si dupa inceperea vietii sexuale(17) au aparut modificari la sani, am avut dureri imense, marire, intarire, am luat mastodynon si s-au lasat. In urma consultului ginecolog, analizelor totusi m-a trimis la endocrinolog! Dureri la menstruatie nu am, care ar putea fi cauza lipsei si neregulatei menstruatii? Trebuie sa colectez niste analize de sange, si controlul bazinului mic. incepind de miine, insa imi fac griji sa nu am ceva grav pn ca in iunie merg in Italia la odihna! Cineva a mai avut asemenea probleme? Vreau sa stiu la ce sa ma astept! Va multumesc :*:*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt numeroase cauye de menstruatie neregulata, unele grave, altele mai putin grave. Tu ai decis cu o oarecare intaryiere sa iti faci investigatii, menstruatiile neregulate dupa 16 ani trebuie neaparat investigate serios. NU stiu ce suspiciuni are endocrinologul, dar presupun ca banuieste o suferinta endocrina a ovarului sau a glandei suprarenale. Nu stiu daca concediul din Italia ar trebui sa conteze chiar asa de mult, tinand cont ca este destul de serioasa situatia ta si s-ar putea sa te gasesti in fata unor investigatii lungi si a unor tratamente si mai lungi. Nimeni nu stie exact la ce sa te astepti, vei vedea pe masura ce iti faci investigatii, pas cu pas.