| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un contact sexual protejat pe data de 5 iunie. Nu a fost nicio problema cu prezervativul, nu s-a spart sau ceva. Ultima data cand am avut menstruatie a fost pe data de 27 mai. Ovulatia am avut-o cam in jurul datei de 14 iunie si trebuia sa imi vina menstruatia pe 28 iunie. Am fost foarte paranoica in privinta unei sarcini asa ca pe data de 25 am facut un test de sarcina (unde scria ca poate fi facut la 10 zile de la conceptie si 3 zile inaintea urmatoarei menstruatii) si a iesit negativ. Azi dimineata am mai facut un test identic (rezultatul trebuia citit intr-un interval de 5 minute) si dupa vreo 4-5 minute a aparut o linie roz, destul de stearsa. Am pus testul deoparte si peste vreo jumatate de ora linia a disparut complet. Am inceput de ieri sa am dureri de sani ca si cum mi-ar veni menstruatia, dar nu vine. Maine o sa mai fac un test, dar vreau sa stiu daca testul de azi ar trebui sa ma ingrijoreze.

Răspuns Câştigător
| username2208 a răspuns:

Daca contactul sexual a fost protejat, iar prezervativul nu s-a rupt, NU exista riscul unei sarcini. Daca stii ca te ai protejat nu ar trebui sa fii atat de paranoica, sarcina se produce doar in momentul in care sperma ajunge in vagin. Daca testul de sarcina indica o liniuță, fie ea si stearsa, NU esti insarcinata.
Tind sa cred ca esti inca la o varsta frageda si nu prea stii cum se "manaca" chestiile astea. Stai linistita, nu ai nimic

| anonim_4396 explică (pentru username2208):

Am 18 ani, dar si in trecut am mai avut o astfel de teama.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

,, ''...pe data de 25 am facut un test de sarcina (unde scria ca poate fi facut la 10 zile de la conceptie si 3 zile inaintea urmatoarei menstruatii) si a iesit negativ.''
MENTIUNEA/INFORMATIA potrivit careia testul de sarcina pe baza de urina poate sa fie efectuata dupa trecerea a DOAR 10 zile de la data la care ar fi fost posibil sa se formeze sarcina si REZULTATUL OBTINUT sa fie VALID, VALABIL si CORECT, este cea mai SFRUNTATA MINCIUNA POSIBILA a unor producatori de testere care PROSTESC cu nerusinare femeile credule lipsita de cunostintele medicale. De obicei PROCESUL DE NIDATIE prin care sarcina se implanteaza/inradacineaza in ENDOMETRU se produce intre a 9-a si a 11-a zi a ciclului, astfel in a 10-a zi in 70-80% din cazuri NU exista hormonul de sarcina hCG in urina testata si in toate aceste cazuri rezultatul este NEGATIV in proportie de 98-100% chiar si daca EXISTA O SARCINA insa aceasta este abia instalata si EXACT din acest motiv NU a putut sa produca hormonul de sarcina hCG si testul a iesit NEGATIV
Si rezultatul NEGATIV al testului facut astazi este in proportie de peste 70-80% INCORECT, ERONAT, GRESIT.
Chiar si cel mai ULTRA-SUPER-MEGA-HIPER SENSIBIL tester de sarcina va oferi REZULTATUL GRESIT in proportie de peste 50-60% si in a 16-17-a zi de dupa data de OVULATIE
Fiindca ai amintit ca : "" Am inceput de ieri sa am dureri de sani ca si cum mi-ar veni menstruatia, dar nu vine..."", se poate crede si aprecia ca este vorba de simptome premenstruale care anunta ca in zilele urmatoare va porni si menstruatia asteptata. Multa sanatatE!