| anonim_4396 a întrebat:

Hey.Ieri a fost prima data cand am facut sex si nu am folosit prezervativul. stiu. credeti-ma ca constientizez ce am facut. va rog nu mai tipati si voi la mine. si. cand am terminat ieri a curs sange. cam multicel. si mai curge si azi dar putin. Asta este ceva normal? Sau ar trebui sa ma panichez? Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În privinţa sângerării, mai ales că azi curge puţin, NU trebuie să te panichezi - mâine NU va mai curge deloc!

TREBUIE să te panichezi în privinţa sexului fără prezervativ - RIŞTI să rămâi însărcinată, chiar dacă acum te-a dezvirginat - DEPINDE în ce perioadă te aflai, mai ales dacă te aflai în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( atunci riscul de sarcină este mai mare )!

Apoi nu ai precizat dacă a ejaculat în tine, ce vârstă ai, când ai avut prima menstruaţie, dacă ai ciclu regulat ( eu cred că nu ), când ai avut ultima menstruaţie, etc?

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( în special când ai ciclu regulat ), etc.

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ( în acest caz ) ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Pentru alte detalii, poţi vedea articolul de la linkul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Recomand folosirea prezervativelor CU spermicid ( a se citi pe cutie, sau aşa să cereţi la farmacie! ) – acesta chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei ş iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Folosind „metoda calendarului" prezentată ( cu exemple ) pe saitul de mai sus, POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!
Fă acel calcul CORECT şi vezi să nu-ţi întârzie menstruaţia!

Pentru mai multă SIGURANŢĂ, eu recomand ca să FACI testul de sarcină - DAR, atenţie : la data testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ULTIMUL contact sexual „neprotejat"!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, DECÂT DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", să faci un test de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Cam asta ar fi...

| CyLvEr a răspuns (pentru bursuc001):

O my gad! Cat ai stat sa scrii toate astea? :O

17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te panica, e ceva normal...

| Sara2 a răspuns:

Sange e normal sa iti curga e ok
dar de constientizat nu constientizezi deloc, fetele care o fac pentru prima data au riscul marit de sarcina, deoarece de multe ori de produce o ovulatie spontana, deci constienta nu ai cum sa spui ca esti atata timp cat nu te-ai gandit inainte

| unknownn a răspuns:

Sa-ti traiasca!happy
Sa ne anunti daca e fata sau baiat.

| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

Pai cand se rupe ata aia, curge sange. la unele fete mai mult, la altele mai putin. Ala e semnul ca nu mai esti virgina.
In legatura cu sangele nu trebuie sa te panichezi.
El s-a scapat in tine?

| Licuricea a răspuns (pentru AtashiNoBakaDesu):

Se cheama himen la fetehappy

| AtashiNoBakaDesu a răspuns (pentru Licuricea):

Okey happy

| Nicux1 a răspuns:

Ti s-a rupt ata e ceva normal.Ata arata virginitatea ta, iar cand se rupe nu mai esti virgin, stai linistit se intampla la toti baietii.Imi dai funda?

| Mefist0 a răspuns (pentru Nicux1):

Apropo, nu e baiat laughing

| Nicux1 a răspuns (pentru Mefist0):

Aaaa scuzelaughing).

| JohnnyBi a răspuns (pentru Mefist0):

Omg laughing grandmaster nu stie diferenta dintre cocosi si gaini laughing

| Mefist0 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ei si tu... laughing

| FreshFresh a răspuns:

Da. Ar trebui sa te panichezi.

| FreshFresh a răspuns:

Cine te a pus sa te **** fara?laughing).

| MirunaMuffin a răspuns (pentru FreshFresh):

Era pentru prima data. Si na. M-am panicat si am spus ca nu voi spune nimic. Stiu ca am gresit. Constientizez asta. Dar asta e. Am facut-o nu se va mai repeta.

| RedBul33 a răspuns:

Este ceva normal nu trebuie sa te panichezi vb sh tu cu alte fete matusii de`ale tale mama intreabale asa mai pe shustache sa nu se prinda, si daca iti zic ce`s cu intrebarile astea ii rasp ca erai curioasa! bafta!

| Deliazxcvbnm a răspuns:

E 100% normal dar du-te la farmacie si ia pastila de a 2. a zi urgent! Peste o saptamana poti face un test de sarcina dka e pozitiv... poti face avort medikamentos care e mai simplu avand in vedere ca sarcina ar fi destul de mica! successs love struck! Fundiiitssaaa? puppy dog eyes