| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, conteaza intr-o relatie nivelul de cultura generala? Un coleg de munca a fost socat ca amanta lui nu stia ca Turcia se afla in UE

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Râde ciob de oală spartă... Turcia chiar nu este în uniunea europeană deci amantul e clar mai incult decât amanta. Turcia este o țară aflată pe două continente, aproximativ 3% din suprafață se află pe continentul european și restul pe cel asiatic.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Turcia nu formeaza parte din UE

| Ofiintă a răspuns:

Turcia nu îndeplinește condițiile necesare pentru a fi membru U.E, prin urmare nu a fost acceptat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa conteze, depinde de fiecare.
Strict la exemplul dat amanta avea dreptate, Turcia nu face parte din Uniunea Europeana.

| RAY a răspuns:

Desigur,dar nu cauta din Romania

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, Turcia nu-i in UE (uniunea europeana) si nici nu cred ca va fi introdusa vreodata, dat fiind procentajul minor care este pe taram european.
Turcia este o țară întinsă pe două continente. 97% din suprafața țării se află în Asia de Sud-Vest (peninsula Anatolia) și 3% în Europa (peninsula Balcanică)

| mihai69 a răspuns:

Nici nu avea cum să știe, Turcia chiar NU e în UE.

| MValentin a răspuns (pentru mihai69):

Din păcate, chiar este in UE. Nici eu nu aveam habar

| CIaudiu a răspuns (pentru MValentin):

Ba nu este.
"Since 2016 accession negotiations have stalled. The EU has accused and criticized Turkey for human rights violations and deficits in rule of law. In 2017, EU officials expressed that planned Turkish policies violate the Copenhagen criteria of eligibility for an EU membership."
"The EU countries are: Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain and Sweden."
sursa: Wikipedia

| mihai69 a răspuns (pentru MValentin):

Din păcate, tot NU e...
Dar pentru liniștea voastră - este totuși o țară europeană. Adică face parte din continentul Europa.

| Dismally a răspuns:

Ai sa fii si tu socat, Turcia chiar nu e in UE laughing

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Pentru mine conteaza foarte mult personalitatea si cunostintele generale. Nu se poate ca tu sa vorbesti ceva despre un lucru simplu iar ea habar sa nu aiba despre ce e vorba.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Https://images.app.goo.gl/k47EKQEhH4HzbMUG7
De fapt amanta are dreptate, fiind mai umblată prin lume. Turcia nu este în U.E.
Și se pare că cine se aseamănă se adună, vine cu încă o dovadă.

| Paul754880338 a răspuns:

Eu sunt mai uimit de faptul ca vorbitori nativi de limba romana, nu stiu sa foloseasca exclusiv cuvinte romanesti pentru a se exprima si nu pot folosi corect ortografia limbii materne. Dar putem ierta acest curent, ce pare sa aduca in luminile rampei pe cei mai putin prezenti pe la orele de romana. Acum am o intrebare pentru doritorii de atentie cu orice pret : este Turcia in UE sau de fapt o alta eroare de exprimare ne-a bulversat? Amantul sau amanta... a fost socat(a) de "nivelul scazut de cultura generala" a celuilalt?!?!? Bine! Amantul si amanta sunt doar doua cuvinte care permit acestei intrebari sa isi faca loc in categoria aceasta, nu ca ar si avea legatura cu aceasta. Buna incercare oricum, dar departe de a face "view-uri". Concluzia mea este : cei ce pot iesi oricand in evidenta nu isi doresc asta, iar cei ce nu pot sa atraga atentia niciodata, ar face orice pentru a fi in centrul atentiei ( ca si comedianti, mai ales ).

| Dintrebare a răspuns:

Da, intr-o relatie este esential ca oamenii sa aiba un nivel similar cand vine vorba de cultura, educatie, nivel social, etc. Iar legat de Turcia si UE au raspuns deja colegii.

| AndreeaWTS a răspuns:

Turcia nu e în UE.
Cine a fost în Turcia știe, pentru că îți trebuie pașaport ca să intri.
Nu poți intra doar cu Cartea de Identitate ca în țările UE.

Are noroc colegul tău că interesul amantelor nu e cultura generală. laughing

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Depinde, am văzut și persoane cu 4 clase mai smart decat unii cu studii superioare, nu putem generaliza, fiecare avem un reper în viata, sistem de valori, ceva după ce ne ghidam, puține persoane tinere au cultura generala în ziua de azi și nu cred ca exagerez cu nimic.
Problema multor persoane e ca se cred centrul universului daca au mai multe studii, sau invers, cei cu școala vieții cred mereu ca le știu pe toate, nu ai cum sa le ști pe toate, sa cunoști tot firul vieții, definiția vieții în asa fel sa te dai superior când tu nu excelezi nici la capitolul,, tabla înmulțirii, sau ecuații ".
Eu cred ca contează fiecare sa lase de la el într-o relație, sa fie o egalitate în drepturi, respect reciproc, înțelegere, sa trăiască într-o armonie și sa se accepte cu - și + fiecare.
Unul cu studii superioare se raportează la o alta clasa sociala, posibil sa aibă mai multe cunoștințe având cultura când celalalt are un cerc mai restrâns de oameni mai modești, with school of life, dar repet iubirea nu tine cont de culoare, vârsta, cultura, etnie și asa mai departe atâa timp cât cei doi au unele chestii în comun sau sunt în pofida studiilor pe aceeași unda de lungime la multe capitole.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Colegul ala de munca probabil e la fel de inteligent ca tine big grin
O rămas șocat de prostia și incultura lui poate.