| anonim_4396 a întrebat:

Hey lume!big grin

Ma aflu intr-o mare dilema.Sunt cu un baiat de aproape trei saptamani.E foarte dulce si dragut, dar problema e ca el sta intr-un alt oras.Nu e departe,dar ne vedem doar o data,de doua ori pe saptamana.Dar nu asta e problema,problema e ca acum vreo luna am cunoscut un baiat.A inceput cu cateva likeuri,comentarii si cam atat. Apoi,intr-o zi l-am vazut si desi n-am vorbit, mi-a zambit si eu i-am zambit inapoi.Mi-a cerut numarul(pe fb laughing )si am inceput sa vorbim prin mesaje, chiar daca stateam la vreo 10 m distanta de el. Oricum, a fost o faza amuzanta si draguta in acelasi timp >8-. Acum vorbim zilnic prin mesaje si stiu ca nu-i corect fata de prietenul meu, dar am considerat ca nu fac nimic rau daca pur si simplu vorbesc cu el ca amici si atat.Simt ca el chiar ma place, dar nici nu stie de faptul ca am prieten, nu i-am spus fiindca n-a intrebat si nici nu credeam ca-l interesez in felul ala.Acum nu mai stiu.Si in plus,fostul meu prieten,prima mea dragoste adevarata,pare ca tine la mine in continuare si desi ar trebui sa-l dau uitarii, nu-l pot scoate complet din inima mea, am tinut enorm la el.Si sincer imi vine sa izbucnesc in lacrimi cand il vad.
Nu stiu ce sa fac :-s.Sincer,nu-s o parasuta(in lipsa de alt cuvant mai potrivit xD),nu-mi place sa ma joc cu nimeni si nu vreau sa ranesc pe nimeni,dar nu stiu cum sa fac asta broken heart.
Va rog,spune-ti-mi parerea voastra, toti imi spun sa-mi urmez inima dar inima mea e mereu in conflict cu ratiunea, si sincer sunt confuza confused.
Mersi mult!big grin Pupici!kiss

Răspuns Câştigător
| Zeref a răspuns:

Ai un fost prieten( prima Drg.)care nu-l poti uita pentru ca ai tinut la el.Altu care l-ai intalnit acum 3 saptamani(actualul).Si altul care l-ai intalnit acum 1 luna(cred ca viitorul) cu care vorbesti mai mult decat cu toti.Parerea mea este o comiti maxim.Sa nu zici ca in sinea ta nu vrei mai mult. Daca vezi ca te place de ce nu-i zici ca ai prieten? Daca tot zici ca nu vrei sa te jocu cu persoanele? A fi in conflict cu ratiunea inseamna ca esti in dilema: sa calci stramb sau nu. Daca tii la actualul ramai cu el si atat.Din ce ai zis tu cred ca atunci cand te inalnesti cu te gandesti la fostul.asta se intampla cand esti micuta(sub 18-19 ani).O fata mai mare si cu capul pe umeri nu se complica.Adica,cu cat cresti in varsta cu atat mai mult te gandesti la chestii mai serioase. Sper sa te ajut cu ceva, dar, sa stii ca undeva gresesti. Daca actualul ar afla ca ala te place si ca vorbesti cu el, cum s-ar simti? Dar tu? Mai ales ca"Toti baietii sunt niste PORCI" laughing))). Reflecteaza asupra la ce am zis.
SucceS!

| CloseToYou a răspuns (pentru Zeref):

Mersi mult pentru raspuns, chiar mi-a fost de folos.Cred ca problema mea e ca imi este teama..Fostul meu prieten, care a fost si primul meu prieten adevarat, m-a ranit foarte tare.Niciodata n-am avut incredere deplina intr-un baiat, nu-mi expuneam sentimentele pe de-a intregul, tocmai din teama ca as putea fi ranita daca ma implic prea tare.Si,cand l-am intalnit, am crezut intr-adevar ca pot sa am incredere in el.Se pare ca m-am inselat. Dupa ce m-am despartit de el,eram ceva de genul:,, Mai sunt o gramada de alti baieti, o sa-mi treaca repede, o sa-l uit si o sa-i demonstrez cat de putin imi pasa."Si adevarul e ca au fost destui baieti,, pretendenti'' dar niciunul nu-mi parea ca e la fel de bun ca el.Si pana la urma nici nu l-am uitat,si in plus, pe langa prietenul meu actual, il tin pe celalalt,, de rezerva'', in cazul in care si el m-ar dezamagi.Si da,stiu ca gresesc.Dar crede-ma,nu cred ca:,,Toti baietii sunt niste porci'', si nici nu cred ca daca nu iti spun,, iepuras'' sau,, printesa'' nu tin la tine sau ca daca te iubeste ar trebui sa-si petreaca absolut tot timpul doar langa tine si sa renunte la meciul de fotbal ca sa se uite la Twilight cu tine laughing.Si da, am 16 ani, toata chestia cu,, relatiile'' e relativ noua pentru mine, si sincer cateodata ma simt aproape penibil, la 16 ani e cam multa drama pentru mine :-s. Oricum, sunt dispusa sa-mi indrept greselile si sa si invat din ele.Si inca o data:Multumesc!^_^

| Zeref a răspuns (pentru CloseToYou):

Ma indoiesc ca vei invata. Dupa cum gandesti si din ce ai relevat in mesajul tau anterior, tind sa cred ca ai sa o patesti rau de tot.Eu cred ca tu ii compari cu fostul si daca nu se ridica la standardele lui, atunci ei nu sunt vrednici.Gresit! Cam toti fac asa dupa prima iubire.Nu te invinuiesc cred ca e ceva normal. Daca renunti sa faci asta, va fi considerat un mare efort si un pas inainte.Sansa sa mai fii ranita nu va mai fi asa mare.Cat despre "rezerva tarolling on the floor)))))))))))))))) cred ca o gasesc ca un gest de copilalita.1 e ok.Mai multi = stres, probleme.Vezi sa nu gresesti mesajelelaughing))