| anonim_4396 a întrebat:

Hey lume

De ce mai tin baietii cu dintii de ideea ca "barbatul e capul familiei, barbatul castiga mai mult decat femeia, femeia sta la cratita", daca tot ei, 5 secunde mai tarziu spun ca "mai bine nu iti faci o iubita, deoarece e foarte costisitor sa ai una. Iata ce cheltuieli ai cu o iubita: cadou de ziua ei, cadou de craciun si de paste."

Pai o sa fie rahatetii astia in stare de ceva vreodata? Pentru ce se mai c*ca pe ei atata ca sunt "barbati", daca tot ei zic ca nu sunt in stare sa cumpere un cadou?
Ei doar tin cu dintii de trecutul indepartat, in care barbatul chiar era barbat, intretinea familia, chiar castiga mai mult decat femeia. Dar degeaba daca in prezent se c*ca pe ei cand trebuie sa cumpere o lalea si o ciocolata. Plus ca vremurile in care unele femei erau casnice au trecut de mult. Femeile se intretin singure, castiga mai mult decat voi iar voi va prefaceti ca nu vedeti. Nu va mai legati cu dintii de ceva ce nu mai este de actualitate.

https://imgur.com/gallery/urdoVyQ

8 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Au aceasta concepție, fiindcă asa au văzut la ei acasă. Plus acea mândrie între bărbați în care el vrea sa demonstreze ca el face și drege și ca poate sa își supună soția. Plus ca le este frica de femeile independente (aici ma refer când ea muncește și în caz de ceva, ea poate sa bage divorț fiindcă își permite sa se mute singura și nu depinde din nici un punct de vedere de el) și își cauta fete care sunt mai comode sau nu își găsesc un loc de munca ( care nu au nici un venit și sunt întreținute de ei, și din moment ce el o întreține, crede de cuviință ca ea trebuie sa fie supusa și știe ca nu poate sa îl părăsească fiindcă a fost învățată cu un anumit confort și nivel de trai. Cadouri nu are rost sa ii mai ia dacă el o îmbracă și tot el ii cumpăra absorbantele). Si la faze cu cadourile, degeaba le oferă din an în Paște fiindcă este nu știu ce sărbătoare, și în rest este magar, într-o relație sănătoasă în care partenerii se respectă aceste cadouri se fac și fără motiv (sărbătoare), chiar dacă este o ciocolată la 4 lei, un trandafir la 10 lei sau ceva mai scump.

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo baiete, le-ai zis-o!

| Drimmero a răspuns:

Lasa Gusticele, iti ia altul cadou daca nu a reusit boul precedent.

| Freya1 a răspuns:

Bărbatul trebuie sa fie stâlpul in casa si un om de baza si de nădejde, iar daca are un castig mai bun decat ea cu atât mai bine.Ar trebui să fie o mândrie faptul că e bărbat și stăpân pe situație si ii poate oferi iubitei un cadou.
Femeia poate sa stea ala cratiță sau sa muncească, asta nu conteaza si oricum e de la familie la familie.Dar important este sa fie intelegere si respect si sa nu ne mai plângem pentru o bratarica sau un cesulet.

| Catrice a răspuns:

Ai uitat ordinea: Crăciun, V-Day, 8 martie, Paști in aprilie/mai si sa mai fie ziua ei in intervalul asta sărăcești cu totulhee hee
Ce știi tu, majoritatea vor întreținute cu vacante, vile, mașinihee hee

| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru ca asta e cliseul
si pana nu sunt luati la palme, oamenii nu se schimba
in puii mei, femeie in "moderna" Viena, 45ani, divorteaza si prietenele ii spun ca e "pierduta" fara sot
etete, SCARTz

insa astea sunt maruntisuri pe langa imbecilitatea de islamisti care in Afganistan pun bombe in scolile de fete, pentru ca fetele nu au dreptul la educatie angry (lege islamica)

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Căsnicia=Echipă
Bărbatul(adevărat) este stâlpul familiei, iar femeia(adevărată) fundația.Acum la faza cu cadourile ce cadou îți mai trebuie ție ca femeie dacă te tratează în restul zilelor ca pe o cârpă? El ar trebui să fie "cadoul"tău iar tu "cadoul"lui.El să fie universul tău, tu să fi steaua lui, el să graviteze doar în jurul tău. Bărbatul nu vă dă cadou, ci vă ia.Vă ia viața.Prin felul lui de a gândii, felul cum îți vorbește, prin comportamentul său.Trăim vremuri în care rolurile s-au inversat și nu ne mai știm fiecare rostul. Bărbatul a ajuns să poarte hainele femeii, ați ajuns să vă "bateți"pe make up, bărbatul vă face concurență. Bărbatul zilelor noastre se "războiește" cu pixelii din monitor, iar femeia am trimis-o pe front în prima linie.

| ABCD122 a răspuns:

În vremea aceasta, are loc o feminizare a bărbaților și o masculinizare a femeilor. Și este normal sa fie așa. UNII bărbați, nu toți, mai au concepția ca femeia trebuie sa stea la cratiță și sa îngrijească copilul, de obicei fiindcă își doresc să întrețină ei familia. Observ dorința asta la prietenul meu. Și nu e obligatoriu sa cumperi tot felul de cadouri unei femei. Unele femei, de exemplu eu, nu asteapta cadouri la fiecare ocazie, este suficient o vorbă frumoasa. Uneori o vorbă e mai scumpă decât un cadou.
Pe lângă asta, tu ai spus mai sus că ei întrețineau familia și câștigau mai mult, însă nu cred ca ei le surprindeau pe soțiile lor cu flori și ciocolata la fiecare ocazie, mai ales in acele vremuri.
Femeile și bărbații ar trebui sa fie pe picior de egalitate. Nu asta vrem toți? Și femeile să facă cadouri bărbaților, și bărbații femeilor. Și femeile sa aducă bani, dar și bărbații. Și bărbații sa gătească, dar și femeile. Și tot așa. DAR să nu uitam că femeia a fost făcută să îngrijească și să crească un copil. Este mai îndemânatică, mai calmă, mai blândă, pe când bărbatul a fost făcut să muncească. El este mai puternic din punct de vedere fizic, este mai puternic emoțional, este capabil să ducă mai mult stres decât o femeie.