| crucialmelody a întrebat:

Hey. Sunt extrem de stresata. Acum 5 zile am facut dragoste cu iubitul meu cu care sunt de 4 luni. Am 17 ani, el 19. Pe langa faptul ca ma simt oribil (moral) ca o c****, sunt foarte ingrijorata. Ne-am protejat bineinteles cu prezervativ, am folosit si metoda retragerii, dar mi-e frica de mor. Exista atatea riscuri si se pot intampla atatea. Am citit simptomele celor insarcinate in primele 2 saptamani si in afara de faptul ca ma duc la baie de multe ori pe zi si am niste intepaturi suportabile si rare la uter, nu am nimic. In acea carte scria ca simptomele pot lipsi. Menstruatia a venit inainte de a se intampla actul sexual. Acuma astept sa vin in cealalta luna. Oricum, sunt foarte ingrijorata si de cancerul de col uterin si de toate...mai ales de o sarcina nedorita. Ce sa fac? Sa iau un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna,hei,nu e moarte de om,nu trebuie sa te stresezi asa si nu trebuie sa te simti jenata ca ai facut-o,pana la urma a fost decizia ta si nu poti da timpul inapoi,tu fie nu iti iubesti prietenul, fie nu ai fost destul de pregatita, dar nu te mai ingrijora atat.Si eu dupa primul act sexual,cateva zile m-am simtit foarte prost si tot mi-era frica ca raman insarcinata,insa m-am obisnuit si pana la urma chiar m-am simtit foarte bine cu prietenul meu si nu am mai avut nicio parere de rau,ba chiar imi pare bine ca am facut-o cu persoana iubita si m-am simtit bine alaturi de el si nici nu am ramas insarcinata.
Nu ai cum sa ramai insarcinata daca a folosit prezervativul, nu mai te stresa, ca nu se ramane chiar asa usor gravida. Oircum pentru linistea ta asteapta menstruatia si fa-ti peste 2 saptamani un test de sarcina,daca ai intepaturile la uter,e din cauza ca fiind primul act sexual se poate sa ai anumite dureri in acea zona si sa urinezi mai des,dar lucrurile vor reveni la normal,e posibil si sa ai o rana pe col,dar oricum cel mai bine e sa te linistesti,apoi sa astepti menstruatia,si sa mergi la un medic ginecolog, ca dupa inceperea vietii sexuale e bine sa mergi la ginecolog si iti va da medicul mai multe informatii cu privire la boli sau sarcina si o metoda buna de protectie, oricum prezervativul e cel mai bun ca protectie.

13 răspunsuri:
| gabriella85 a răspuns:

Daca ai folosit un prezervativ, si esti sigura 100%ca acesta nu s-a rupt in timpul actului sexual nu trebuie sa ai niciun motiv de ingrijorare ca ai putea fii insarcinata.iar in ceea ce priveste starea ta psihica...incearaca sa vb cu o amica,poate te mai scoate din starea asta,sexul intre parteneri stabili este natural,sincerr parerea mea este ca ti-ai inceput viata sexuala prea devreme...dar daca a fost alegerea ta,atunci este ok,viata nu se termina aici,mergi mai departe, esti femeie in devenire! fii stapana pe tine si pe deciziile tale, esti propria-ti stapana!

| BlackNights a răspuns:

Buna.De ce ai mai facut-o cu el daca acum te simti nasol? Adica cred ca daca voiai cu adevarat sa faci asta cu el si tii la el cu adev nu te mai simteai asa. Daca spui ca v-ati protejat atunci stai linistita, nu ai de ce sa iti faci griji, mai ales de pe acum.Nu te mai uita la simptome ca o sa ti se para ca le ai pe toate desi nu el ai.Si faza cu cancerul la fel, de ce sa te ingrijorezi? La urma urmei ai 17 ani si nu 13 ca altele.Stai linistita si nu te mai gandi aiurea.bafta

| ramoyoopisicel a răspuns:

Daca te-ai protejat stai linistita ca nu e nici un risc. totusi ca sa te linistesti fa un test de sarcina.

| crucialmelody explică:

Multumesc. Incerc sa nu ma mai gandesc la atatea, cate se pot intampla. Va multumesc tuturor, as vrea sa dau locul 1 la mai multe persoane, dar din pacate nu se poate. Il iubesc pe prietenul meu, dar nu credeam ca se va intampla acum, la 17 ani, voiam sa fac eu diferenta si sa fiu virgina atunci cand ma casatoresc, desi mai e mult pana atunci. Viata e plina de surprize...neplacute si pentru fiind prima data, sexul a fost neplacut, cu toate grijile astea si cu toate responsabilitatile care ar urma in cazul unei sarcini si toate alea. M-am gandit si inainte de a face pasul asta, doar ca o data si o data tot se intampla ca in ziua de azi nimeni nu mai asteapta printul pe un cal alb sa-ti ceara mana si apoi sa vina sexul pe un norisor roz. Totul e foarte imprevizibil. Am noroc ca am un prieten care intelege, ma sprijina, ma iubeste si este foarte serios, are planuri mari. Multumesc inca o data. kiss

| francesca89 a răspuns:

Vai de capu' tau...

| Noir a răspuns:

Http://mamici.ele.ro/......a3378.html
Sper ca te'am ajutat.:)

| alexutza1183 a răspuns:

Ar trebui sa te calmezi...Nu i de ce sa te simti ca o curv* deoarece este iubitul tau si daca ai decis sa faci acest pas inseamna ca il iubesti, nu te-ai culcat cu primul pe care l-ai intalnit pe strada.
Insarcinata nu cred ca esti daca ati folosit prezervativul in mod corect.Si e normal sa ai dureri mai ales cand stai mai mult timp pe scaun (din cate am citit erai virgina) si primele dati doare...
Daca te stresezi in halul asta poate sa iti intarzie ciclul sau sa iti vina mai repede.
Stai linistita deocamdata.Eu as zice sa faci testul de sarcina doar daca ai greturi,pofte,vomiti,esti ametita,te dor sanii (dimineata mai ales, ii simti ca doua pietre) daca nu poti sa te calmezi, oricum testul se face doar dupa 21 de zile de la ultimul contac sexual
Succes!

| andra_5121 a răspuns:

Esti o trista!

| florinnica83 a răspuns:

Buna, pentru mine e destul de dificila intrebarea ta si sincer m-ai bagat in ceata, acum te rog lamureste-ma si pe mine. ziceai ca in timpul relatiei de dragoste ati folosit prezervativul si alte metode, gresesc cumva? ce ar putea sa se mai intample atat vreme cat tu si el ati facut-o protejat? si de ce trebuie sa faci tu din tantar armasar cand nu este cazul? sugestia mea e sa nu iti mai pui mintea la toate tampenile si nu mai apleca urechea la tot ce spun cei din jurul tau. ar mai fi ceva sa iti spun, cand sa intplat evenimentul intre voi tu te-ai mai gandit la toate tampeniile acestea inainte sa o faci? fetioto nu te mai speria daca tu sti ca impreuna ati facut dragosre protejat. si te mai rog inca ceva, nu mai spune ca esti o c... caci nu te poti numi asa, esti destul de normala si corecta. fi atenta pe viitor si continua sa te protejezi. cu respect nicaflorin83@yahoo.com

| crisbella a răspuns:

Nu'ti face grija atata timp cat v ati protejat nu sunt prea multe sanse sa se fi legat o sarcina, iar testul de sarcina il faci doar atunci cand menstruatia iti intarzie o saptamana. Sper ca te am ajutat:*

| user1234554321 a răspuns:

Nu te ingrijora ca nu ai patit nimic
si nu ai de ce sa te simti ca o c... din moment ce ti-ai dorit asta
nu esti insarcinata si pot sa bag mana in foc pentru tine si eu am patit asa dar mi-am facut griji degeaba
simptomele apar numai dupa 2luni nu ai de cee sa iti faci griji
sper ca te-am ajutat
dai funda?

| RoxyAngel a răspuns:

Ar terbui ca sa te linistesti.

| xaLynx a răspuns:

Asta e ai primit si tu ceva si stai asa stresatawinking daca ati folosit prezervativu nu patesti nimica si e normal prima data sa ai dureri :*