| anonima2017aka a întrebat:

Hey TPU!
am 12 ani
pentru prima data ciclul mi-a venit la inceputul lunii februarie
de atunci pana in ziua deazi nu mi-a mai venit
ce sa fac?
este normal?
imi puteti oferi cateva sfaturi?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intre prima menstruatie care in termeni mediali este denumita menarha si urmatoarea sangerare poate sa treaca un timp mai lung care sa depaseasca 1 an. In literatura de specialitate sunt mentionate si consemnate chiar si perioade foarte lungi intre prima si urmatoarea sangerare chiar si de 15-18 luni. In acest moment nu poti face absolut nimic in afara de a astepta in liniste si fara stres ca urmatoarea menstruatie sa-si faca aparitia cu sau fara simptome premenstruale. Nimeni nu este in stare ca in acest moment sa-ti ofere raspunsuri la intrebarile tale fiindca este imposibil sa se poata determina activitatea hormonala din organismul tau. Este indicat sa ai pregatite si sa-ti fie mereu la indemana 2-3 absorbante, care sa nu lipseasa nici din geanta de scoala fiindca menstruatia se poate porni in orice moment atat al zilei cat si al noptii, in timpul somnului. Este indicat sa discuti cu mama ta fiindca ea este cea care este mereu in apropierea ta si tot ea este cea care iti poate oferi si cele mai bune si utile indicatii, sfaturi. Multa sanatate!

| ambanidemaenerveaza a răspuns:

Esti gravida, clar

| racheel a răspuns:

Este normal deoarece poate dura chiar 6 luni pana se regleaza ciclul menstrual, indicat ar fi sa discuti cu mama ta(nu trebuie sa iti fie rusine, si mama ta a trecut prin asta).
Daca mai ai intrebari ai putea consulta site-ul Noi.Fetele.ro

| stephiny a răspuns:

Cate zile te-a tinut atunci cand ti-a venit pentru prima oara?