| erterox a întrebat:

Am o problema. Ultima data cand mi-a venit ciclul a fost pe data de 20 februarie si m-a tinut pana pe 26. Tin sa mentionez ca a fost regulat, cantitate normal samd. La inceputul lunii martie nu pot spune ca am avut contact sexual pentru ca nu a avut loc penetrarea deloc insa au fost ceva jocuri sexuale, insa fara dat drumul din partea lui. In Mod normal ciclul trebuia sa imi vina in jur de 23-24 martie dar nu a venit. Tot in perioada asta am racit foarte rau si am luat o saptamana antibiotice. Pe la inceputul lunii aprilie in jur de 4-5 am avut, impropriu spus, sangerari maronii foarte dense, cu o mucoasa foarte densa dar deloc cantitativ asemenator cu menstruatia, mult mai putin necesar fiind doar un tampon subtire zilnic. La inceputul lunii aprilie am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Dupa o saptamana l-am repetat, rezultatul fiind tot negativ. De cateva zile am mancarimi in zona labiilor, o posibila candida de la antibiotice ma gandesc eu. Intrebarea mea este : Credeti ca este posibil sa fi ramas insarcinata? Poate parea stupid dar sunt foarte speriata si vreau sa stiu care sunt riscurile unei sarcini in aceste conditii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu nu cred, cred ca e doar o dereglare de la antibiotice.

| larrii a răspuns:

Si eu cred la fel, te-au dereglat cumva antibioticele. Mai bine mergi la medicul ginecolog si ii explici ce fel de curgeri ai avut ca sa poti sta linistita. Mancarimile in general sunt de la candida, incearca sa faci spalaturi externe si interne cu Tantum Rosa, 2 zile, nu mai mult, ca iti distrugi flora vaginala. Daca ti-ai facut teste de sarcina si au iesit negative amandoua, cel mai probabil nu esti insarcinata, mai poti face inca unul ca sa fii absolut sigura.

| CuriousStuff a răspuns:

Doar tu stii ce a fost acel joc sexual... Daca a existat penetrare si tu ai fost in perioada fertila e posibil sa fi ramas insarcinata, daca nu, nu. Noi nu avem de unde sa stim.
Mi-e greu sa urmaresc din intrebarea ta exact care au fost momentele: menstruatia, actul sexual si restul... De ce nu mergi la un medic ginecolog sa-i explici ce s-a intamplat, sa vada daca ai candida si ce se intampla?

| Goddess23 a răspuns:

Buna, sa speram ca nu este o sarcina desi foarte putin probabil spre deloc dupa spusele tale, cel mai probabil antibioticele sunt de vina atat pentru mancarimi cat si pentru acea scurgere. De asemenea daca ai facut cele doua teste la intervale diferite si sunt negative atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi, eventual mai faci un test de urina daca nu poti face cel de sange pentru detectarea sarcinii.

| IoanaWorld a răspuns:

Ciclul nu e mereu regulat. Uneori vine in mod normal, alte ori de doua ori pe luna, alte ori deloc timp de doua luni. Era mai maroniu deoarece a stat mai mult timp in interiorul corpului. Dar daca tu simti ca ceva nu e in regula, poti face o vizita la ginecolog. Sper ca te-am ajutat