| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 17 ani. de o vreme ma inteleg din ce in ce mai rau cu parintii mei, sincer m-am gandit la toate metodele posibile. insa una mi-ar placea foarte mult..as vrea sa merg de acasa sa stau cu prietenul meu. insa nici el nu este inca major, ce as putea face? as putea declara la politie ca nu mai vreau sa stau cu parintii mei..sau ce as putea face. oare ar avea el ceva probleme? sau nu stiu.da mi-as dori din tot sufletu sa stau cu el ne iubim foarte foarte mult suntem de aproape 1 an impreuna, parintii lui sunt de acord cu relatia noastra sunt de acord sa stam si impreuna. in schimb parintii mei nu sunt de acord, va rog niste sfaturi in legatura cu problema. ce as putea face ca sa nu aiba el probleme, o declaratie la politie sau ce ar trebui sa fac. astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| prrocuror a răspuns:

Ideea ar fi sa te calmezi si sa pui lucrurile cap la cap.vezi dc parintii tai nu il accepta pe el. dupa ce vezi lucrurile astea incercati amandoi sa remediati ceea ce nu le place alor tai la el! si de plecat de acasa sa nu pleci..esti inca minora si parintii tai raspund inca de tine. daca se afla si la politie ca el a intretinut relatii sexuale cu tine fiind minora.or sa se autosesizeze si o sa il cheme la sectie pentru declaratii..mai rabda pana la 18 ani sa intri in legalitate...cunosc legea credema..numai bine

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Nu prea vad ce ai putea face acum, la 17 ani. Mai asteapta macar pana implinesti 18. Pana atunci te mai gandesti, sa stii ca se pot schimba multe!

| MissDyDee a răspuns:

Eu zic sa mai astepti cu mutatul la el..ai doar 17 ani mai ai timp sa te muti la el..cat despre parintii tai..incearca sa ai o discutie cu ei sa le spui ca tu numai vrei sa continuati asa ca vreti sa va fie mai bine ca ce ar trebui sa faci ca sa va intelegeti mai bine..propune-le sa lase si ei de la ei si tu de la tine..si asa sa va intelegeti...si cu privire la mutat ti-am spus..mai asteapta..eu am 20 de ani sunt anul I la facultate am prieten de 2 ani jumate si tot nu ma lasa ai mei sa stau cu el..deci..mai da.le ragaz si timp si incearca sa rezolvi lucrurile cu ei ca asa si ei vor capata o oarecare incredere in tine si poate pe viitor cand veti ajunge amandoi la facultate o sa stati impreuna..intre timp e mai bine sa folositi timpul in favoarea voastra adica cunoscandu-va din ce in ce mai bine..sa stai cu o persoana nu e chiar asa floare la ureche cum zici tu scumpo.
Bafta multa sper sa se rezolve lucrurilehappy

| Zeref a răspuns:

Ce sa faci la politie Simona? Aia ar rade de tine.Atat timp cat esti minora si esti in grija parintilor nu prea ai ce sa faci. Daca parintii nu sunt de acord cu ceva ce tie iti place nu inseamna ca e si gresit.Incearca sa vorbesti cu ei sa-i intrebi de ce au parerea asta.mutatul impreuna la 17 ani va avea un impact foarte mare asupra relatiei voastre.Si cred ca negativ pe termen lung.Parerea mea este ca nu ar fi bine sa va mutati pentru ca mai devreme sau mai tarziu unu se va duce intr-o directie si altu in alta si vor aparea certuri si te vei da cu capu de pamant ca el sigur nu o va face.Rezuma-te la ceea ce aveti si daca va intelegi si va iubiti, atunci altceva numai conteaza.Mia toti copii de la 15-17 ani se confrunta cu astfel de situatii si mereu parintii sunt de vina in viziunea lor.Lasa inima la o parte si ceea ce vrei si asculta-le si lor versiunea si fa asa cum zic ei odata in viata.Vei vedea ca nu se inseala. Daca nu este d`acord cu mine esti libera sa faci precum doresti.Asta daca nu te preseaza el sa o faci.

| Ahead a răspuns:

Esti in perioada adolescentei si acum te schimbi cel mai mult.
Gandeste-te de ce parinti tai nu sunt de acord si incearca sa discuti cu ei deschis poate gasesti vreo solutie daca nu astepti pana esti majora.
Succes