| Monyk467765665566656555656 a întrebat:

Hei! Poate pati ceva o minora daca pleaca la prietenul ei? Parintii nefiind de acord cu relatia lor. pot cei 2 sa dea o declaratie la politie ca stau de bunavoie impreuna? ca sa nu pateasca ceva din cauza parintilor. Baiatul nu e minor. Va rog, vreau adevarul nu jigniri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are nici o treaba, daca minora are peste 15 ani, parintii pot solicita doar printr-un proces inapoierea minorei la domiciliu.
Daca minora are sub 15 ani si diferenta de varsta este mai mare de 3 ani baiatul poate fi acuzat de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Declaratia ta la politie este nula fiind minora.

Depinde de varsta minorei.

Iti zic eu care e cel mai grav lucru pe care il poate pari... sa isi distruga viitorul si sa devina o sclava pentru "iubi" care sigur se va satura de ea la un moment dat

| mihai69 a răspuns:

Adevărul e că prietenul poate păți unele chestii neplăcute, în funcție de vârsta minorei.
Iar minora va regreta peste foarte scurt timp această decizie, dar atunci va fi din păcate mult prea târziu și timpul NU poate fi dat înapoi.

| blAster85 a răspuns:

Depinde ce varsta ai, daca ai peste 14 sau daca ai 16. Cel mai bine ar fi sa consulti dar nu direct la o sectie de politie, ca poate trezi banuieli.

| FabyAlaDeLaKarrfur a răspuns:

Adult+Minora =distractie pana vine politia la usa

| Monyk467765665566656555656 explică:

Fata are 14 ani, baiatul e major. Sunt curioasa cum se procedeaza cu politia, mai cunosc si alte cazuri de genul si baietii nu au patit nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Monyk467765665566656555656):

Daca fata are 14 ani, asa cum ai spus, intra sub litera directa a legii si baiatul daca a intretinut relatii sexuale cu ea, este pasibil de inchisoare, pentru ca, pana la 16 ani, fata nu are nici un drept sa semneze nimic sau sa plece cu nimeni, fiind considerata inca un copil si fiind sub tutela directa a parintilor.
Politia nu are nici un amestec aici, dupa cum spuneam, din cauza ca esti sub limita legala, ei vor discuta doar cu parintii! Daca parintii tai, vor anunta ca ai fugit de acasa, sau ca esti tinuta cu forta in casa baiatului, atunci pot veni si-l pot aresta.

Mentionezi ca, mai stii si alte cazuri in care baietii nu au patit nimic. Singurul caz in care baiatul nu pateste ceva, este daca parintii fetei nu depun plangere impotriva lui. De cele mai multe ori fata este dusa la un camin corectional, sa nu-l mai intalneasca deloc pe baiat, sau promite ca nu-l mai vede niciodata pe baiat, iar baiatul plateste daune morale si fizice parintilor fetei.
Dar, dupa cum vezi mai sus, legea este clara, esti sub 16 ani, se poate considera viol, sau intretinere de relatii sexuale cu un minor, baiatul putand fi acuzat si face puscarie, asta depinde doar de parintii fetei.

| Monyk467765665566656555656 explică:

Multumesc tuturor! Gretta, inteleg ca politia nu are niciun rol in aceasta situatie, dar daca fata pleaca fara acordul parintilor la prieten nu poate sa declare ca sta acolo de bunavoie? Asa am inteles de la unele fete ca au procedat..cum scapa baietii de puscarie daca parintii minorelor fac plangere?