| SnYcK3rS a întrebat:

am o gantera reglabila de 8 kg.Vreau sa incep un program de antrenament.M'am gandit asa:sambata si duminica sa fie pauza si o sa mai iau o zi libera undeva la mijlocu saptamanii.Vreau sa alerg,la inceput 20 de minute pe zi,iar apoi sa fac exercitii cu gantera pentru piept,biceps,triceps dar vreau sa adaug si niste flotari si abdomene(am vazut ca e indicat in zilele de pauza sa faci cateva flotari si abdomene)dar le voi face si in timpu antrenamentului.La sala nu vreau sa ma duc! Am 16 ani,59 de kg,1,68 inaltime (baiat).As vrea sa imi dati un program de antrenament

INTREBARI:

1)Ce exercitii as putea sa fac cu gantera?Pe net nu am gasit cine stie ce,poate ma ajutati voi

2)Daca o persoana care face sala si pune pe el masa musculara fara proteine sau alte chestii si se lasa de sala si numai face nimic,atunci masa musculara ii va da inapoi?

FUNDA+VOT !

1 răspuns:
| a22team a răspuns:

Parerea mea este in felul urmator : 4 zile faci numai piept si brate. dupa faci 1 zii pauza dupa 4 zile faci spate picioare... sau ce alte exerciti vrei tu. oricum eu zic sa faci la fiecare 4 zile 2 exercitii, dar sa te bazezi pe ele. ca daca faci in fiecare zi un pic de toate... nu prea se prindewinking, parerea mea. Si referitor la punctul 2, da! masa musculara va da inapoi, deoarece nu mai faci antrenament, tu daca ai pus masa musculara macar mentinete, adica cateva flotari, si cateva exerciti din astea. doar asa poti sa iti pastrezi masa musculara. Bafta