| SnYcK3rS a întrebat:

am o gantera reglabila de 8 kg. Vreau sa incep un program de antrenament. M'am gandit asa:sambata si duminica sa fie pauza si o sa mai iau o zi libera undeva la mijlocu saptamanii. Vreau sa alerg, la inceput 20 de minute pe zi, iar apoi sa fac exercitii cu gantera pentru piept, biceps, triceps dar vreau sa adaug si niste flotari si abdomene(am vazut ca e indicat in zilele de pauza sa faci cateva flotari si abdomene)dar le voi face si in timpu antrenamentului.La sala nu vreau sa ma duc! Am 16 ani, 59 de kg, 1, 68 inaltime (baiat). As vrea sa imi dati un program de antrenament

INTREBARI:

1)Ce exercitii as putea sa fac cu gantera? Pe net nu am gasit cine stie ce, poate ma ajutati voi

2)Daca o persoana care face sala si pune pe el masa musculara fara proteine sau alte chestii si se lasa de sala si numai face nimic, atunci masa musculara ii va da inapoi?

FUNDA+VOT

1 răspuns:
| adee97 a răspuns:

Buna.
1.Nu sunt prea experimentata in exercitii cu gantere, dar am un raspuns pentru tine la intrebarea nr. 2 : masa musculara nu ii va da inapoi, doar ca va fi acoerita de straturi de grasime. Este de preferat sa ti un regim, sa nu mananci seara, sa ai mese regulate in fiecare zi.
Exemplu de program (mai ales ca suntem in vacanta) :
-trezirea la ora 9
-micul dejun in jurul orei 9:30 (cereale cu lapte/2 oua si alte preparate pe langa, de preferat evitarea mancarurilor prajite, uleioase dimineata )
Apoi te mai relaxezi etc.
-50 de abdomene; 30 de flotari
-o gustare in jurul orei 11:30 (FRUCTE - 2 mere / 1 portocala etc.)
-exercitii cu ganterele (cele pentru bicepsi, tricepsi, piept)
-pranzul in jurul orei 13:30 (felul I-supa/ciorba; felul II -preparate gen. tocanita, mancarica de cartofi etc.)
-incearca sa dormi dupa-masa(odihna este foarte importanta, de preferat sa dormi cam 2 ore)
-mai iei o gustare (FRUCTE)
-alergarea de seara (asta ar fi in jur de 17:30 - nu iti folosi toata energia la alergare, ar fi bine sa alergi cam 2 km)
-cina in jurul orei 19 (se accepta carnea din pui -fiarta/la gratar etc.)
-un mic desert dupa cina
-40 abdomene sau te plimbi ("plimbarica de seara") - mersul pe jos este sanatos
Apoi... faci un dus, mai stai putin pe mess sau te uiti la tv etc. si te culci (dupa o zi ca asta esti frant)
-------
In weekend te relaxezi, te odihnesti, iesi cu prietenii, discoteca, petreceri etc. si ai grija la alimentatie.
Programul de mai sus nu te ajuta doar sa fi in forma, ci este un mod sanatos de a trai.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Pa pa :*