| Darcky a întrebat:

happy
Am o problema care suna cam asa : Sunt un adolescent de 17 ani..genul care se uita la filme de dragoste, asculta melodii de dragoste, scrie melodii etc..In ultimul timp am cazut intr-o depresie(dupa ce m-am certat cu prietena care si-a batut joc.a fost prima fata dupa 3 ani.)..Am inceput sa ma uit din ce in ce mai mult la filme, m-am schimbat(numai sunt firea care facea tot timpu` glume si facea prietenii sa rada) ci acum mai mult stau in casa, plang, ma simt aiurea, numai am incredere in mine, imi este frica sa mai incerc sa ies cu vreo fata...Simt ca mor pe interior, simt ca nu as mai putea iubi pe nimeni, ca nu as mai putea avea sentimente deoarece au disparut. ajutati`ma cu un sfat, o idee..NU am de gand sa ma omor daca va ganditi la asta...Dar vreau sa ies din starea asta.
Multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| がさいゆの a răspuns:

Buna.Am observat ca esti trist si ca nu mai ai incredere deloc in tine.Asculta niste muzica trista, descarca-te mai repede. Dupa ce iti mai faci curaj, imprieteneste-te cu o fata, devino-i cel mai bun prieten.Probabil ca asta de va ajuta sa iti recapeti increderea de sine.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Multi spun ca esti barbat si ca nu ar trebui sa fii sensibil. Ei bine, nu e chiar asa. Inainte de a fi barbat, esti om si ai sentimente. Ai picat intr-o mica depresie. Ce trebuie sa faci e sa te aduni. Stai putin timp doar tu cu tine si intelege-te. Trebuie sa iesi din starea asta, nu sa te afunzi si mai mult in ea. Iar asta se poate rezolva. Gandeste-te daca ai cu adevarat vreun motiv sa fii asa. Sunt sigura ca nu. DIn dragoste, nu e om care sa nu fi suferit. Ia-o ca pe o etapa din viata ta din care ai invatat ceva, ca pe o experienta. Nu te mai uita la filme triste sau prea siropoase, nu mai asculta muzica de genul asta. Daca tu nu faci ceva pentru tine, atunci cine sa faca? Vizioneaza filme, dar amuzante si care sa te inveseleasca, asculta muzica, dar cea care iti ridica moralul. Incearca sa-ti ocupi mintea cu ganduri frumoase si sa faci activitati care-ti plac. Asta te tine ocupat si nu-ti permite sa te gandesti la lucruri triste. Capul sus si ai incredere in tine, nu ai niciun motiv ca sa fii asa. Bafta!

| Evilo a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi tu, eu cand i-am zis chestia cu barbatul nu m-am referit la faptul ca nu trebuie sa aiba sentimente, este pur si simplu un joc psihologic de al meu, nici eu nu sunt genul nu plang niciodata nu am niciodata o depresie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evilo):

Sigur, eu nu am facut referite in special la tine. Vroiam doar sa nu ia ca atare vorbele astea in general.

| MrSoapte a răspuns:

Asa cum a spus, Evilo, "in primul rand esti barbat!" Tine cont de treaba asta si, nu lasa o fata sa te puna pe butuci!
Daca toata lumea ar fi buna si lucrurile ar fi roz, toti ne-am casatorii de la 15 ani! O teapa, o gafa sau un esec, te fac sa devi mai atent pe viitor!
E gresit ca ti-ai schimbat atitudinea, ca nu mai esti omu care sa rada si sa glumeasca!
Tu lasi o fata sa te distruga? Din cate milioane de fete sunt pe lumea asta, tu suferi dupa una singura?
Prietene, iti spun un secret: footi, nu footi... vremea p00lii trece"!
Esti tanar, distreaza-te! Bea, danseaza, fa sex, dati 10 intalniri in fiecare zi!
Gandeste-te ca varsta pe care o ai, nu o vei mai avea alta data!
Profita din plin de perioada adolescentei!

| adriang95 a răspuns:

Dă-ți un pumn în 00 (pentru că ai uitat că le ai acolo)

| DV a răspuns:

Fa-ti o prietena noua cu mai mult curaj, si iesi din nou cu prietenii si nu te izola! Noroc!

| Evilo a răspuns:

In primul rand esti barbat. Gandeste ca orice fata nu are puterea sa isi bata joc de tine si sa te bage intr-o depresie. Am inteles ca nu esti genul ala care sa zica "sunt barbat" si nici eu nu sunt, dar nu las pe nimeni sa isi bata joc de mine, mai ales o fata. Tu esti stapan pe tine si pe situatia ta. Nimeni nu poate sa te controleze cum vor ei. Si daca e fat nu iti e frica sa ii zici cateva. Faptul ca se zice "va, nu atingeti fetele, nu va certati cu fetele voi baietii, ca noi avem mai multe drepturi" este efectiv o porcarie. Nu trebuie sa ne lasam rapusi de o zciala ca aia. Eu zic ca trebuie sa schimbi ceva in stilul tau de viata. Ce ar fi intr-o zi sa iti propui sa faci alte chestii decat normal. Gen in loc de muzica de dragoste pune ceva foarte tare, metal sau rock, in loc de filme de dragoste pune-ti o comedie sau un film de actiune. Suna fara nici o remuscare prietenii si invita-i afara va duceti pe undeva... daca nu poti sa iti impui tie sa fii mai fericit, fa actiuni care pur si simplu nu te pot lasa in aceeasi stare. Adica actiunea in sine o sa-ti impuna sa fii intr-un fel, si o sa vezi ca va fi bine.

| Darcky explică (pentru Evilo):

Ai dreptate..mai fac si alfel de lucruri.dar tot asa ajung..cat despre fata nu m`a controlat..am avut incredere in ea, am loat si bataie pentru ea, si in schimb a ajuns cu aia de la care am loat bataie.

| Evilo a răspuns (pentru Darcky):

Nu stiu ce sa mai zic, daca imi mai vine o idee iti spun, dar la toate persoanele la care le-am sugerat chestia cu " daca nu poti sa iti impui tie sa fii mai fericit, fa actiuni care pur si simplu nu te pot lasa in aceeasi stare." a mers foarte bine. In orice caz ma voi mai gandi.