| DandelionColor a întrebat:

Care este diferenta dintre a-ti place de cineva si a fi indragostit/a de acea persoana?

8 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cand simti acei "fluturasi" in stomac,cand te gandesti la o persoana,sigur esti indragostit/a!
Cand vezi o persoana,care este bine facut/a,frumos,cu gust, imbracat/a,cu care iti place sa discuti,dar sa ai si teme comune de conversatie,atunci,cum sa nu iti placa o astfel de persoana?
Dar de ambele tipuri de persoane, poti sa fii tradat/a.Dar, pot zice, ca este o adevarata "arta", dar si noroc(cu toate ca norocul ti-l faci tu), de a gasi persoana potrivita pentru tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A placea pe cineva inseamna sa preferi compania acelei persoane deoarece : aveti ce discuta, radeti impreuna, sunteti pe aceeasi lungime de unda. Indragosteala presupune tot ceea ce presupune placutul dar si niste sentimente mult mai intense. Aceste sentimente ajung de acapareaza mintea aproape total pentru o perioada si poate afecta gandirea rationala. Oamenii indragostiti sunt cei mai predispusi la nebunii sau actiuni iesite din comun, este vorba de atractie, pasiune, uneori obsesie. In urma indragostelii poate aparea iubirea, dar nu este obligatoriu. Focul indragostelii se poate stinge repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ti place de cineva inseamna ca l suporti si a te indragosti de cineva inseamna ca vrei sa fii mereu langa acea persoana, dar foarte aproape
este o mare diferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indragostit e cand te trezesti dimineata si simti ca ceva lipseste, mai degraba "cineva"

| TheRealDaniel a răspuns:

Iti place= simpatizezi acea persoana, iti place ceva anume la ea si ti-ar placea sa fii cu ea
Cand esti indragostit de cineva= te gandesti incontinuu la acea persoana, la ce face, daca si ea se gandeste la tine, vrei sa o visezi, sa o atingi, nu poti manca pentru ca te gandesti la ea, cel mai frumos sentiment, daca si aceea persoana iti impartaseste aceleasi sentimente.

| Sxx a răspuns:

Cand spui 'te plac' e clar ca simpatizezi acea persoana, iti place ceva la ea... de la aspectul fizic pana la comportament.
Cand esti indragostit deja e ceva mai mult decat un simplu placut. Deja incepi sa realizezi ca tu ai ceva pentru persoana respectiva si poti spune ca deja te implici cu sentimente.winking

| DandelionColor explică:

Dupa "simptomele" pe care le am ( imi sta gandul numai la el, visez cu ochii deschisi la el, cand il vad ma trec fiori calzi si incep sa ma comport tare ciudat =]]] Iar daca intr-o zi imi zice ceva toata ziua sunt visatoare si ciudat de vesela tongue, il privesc pe ascuns pe geam cand e in curtea scolii, iar cand se uita la mine ma prefac ca asez perdelele sau ca inchid geamul =]]] ) ar insemna ca sunt indragostita... Dar am 14 ani. Nu e cam devreme?

| Sxx a răspuns (pentru DandelionColor):

Nimic nu este prea devreme...