| CookiexD98 a întrebat:

Cred ca mama este insarcinata.Eu nu doresc acest copil. Din cate stiu eu mama nu este compatibila cu tata si a avut complicatii atunci cand ma nascut pe mine.As vrea sa ii spun ca nu doresc copilul.Va rog ajutativa! Fundoi

5 răspunsuri:
| ღClauuღ a răspuns:

Pai daca nu sti sigur nu ai de ce sa ii spui, dar daca stii sigur oricum nu ai ce sa faci, faptul a fost consumat si daca chiar e asa ar trebui sa te bucuri ca vei avea un fratior sau o surioara.Chiar daca ii spui nu cred ca are ce sa faca.Nu ai de ce sa nu il doresti,va fi si el un copil ca si tine, un sufletel care are nevoie de dragoste, va fi frumos vei vedea.Dar cred ca nu mai vrei un fratior/o surioara fiindca ti`e teama ca parintii tai nu`ti vor mai acorda atentie nu? stai linistit/a vor avea timp destul si pentru tine.

| վፀiፀፀ a răspuns:

Stiu cum e. Am 14 ani si mama a nascut acum 2 ani. Nu mi-am dorit deloc acest lucru. Dar sa stii ca dupa asta, m`am simtit foarte rau(dupa nastere), mai ales cante te uiti la un om (in miniatura) cu o privire atat de sincera. Si in privinta complicatiilor cred ca mama ta s`ar fi protejat pentru a nu ramane insarcina, daca stia ca va avea complicatii.
Incearca si tu sa vorbesti cu ea si sa-i spui ce simti. Dar o sa regreti (daca chiar este insarcinata) ca nu ti-ai dorit copilul cand il vei vedea dupa nasterewinking

| Creatsaaaaaaa a răspuns:

Si crezi ca daca nu vrei tu asta, o sa faca avort?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect rolling on the floor.
Si eu am crezut de vreo 2 sau 4 ori ca mama e insarcinata ( ca altfel cum sa imi explic domne testele de sarcina? ).
Stiu ca nu e cea mai fericita situatie, mai ales cand esti copilul ala care vrea sa fie mereu in centrul atentiei si e gelos laughing.
Mai bine te-ai asigura ca e adevarata informatia.
Si daca e...trebuie sa accepti situatia.

| runnn a răspuns:

Mai, nu face asta, accepta realitatea si nu o determina sa se simta vinovata sau sa avorteze pentru o banuiala de a ta... spune`i eventual ca ii vrei binele si intreab o daca ea considera ca e un lucru bun pentru ea sa nasca acest copil. si spune`i ca o sprijini orice ar fi, iti spun eu in aceasta perioada are mare nevoie de sprijinul celor din jur.winking oricum o sa vezi ca dupa ce o sa ai copilul in fata ta, o sa fie diferit... si o sa ti placa chiar laughing haide, nu fii egoista :* ai grija de tine si de viitoarea ta surioara/fratior. si sa nu crezi nici macar o clipa ca va iubi mai mult bebe`ul decat pe tine, pentru ca desi poate la inceput ii va acorda lui ceva mai multa atentie pentru ca e mai fragil si nu poate vbi etc, nu inseamna ca tie nu ti mai poarta aceeasi dragoste neconditionata.