Întrebare recomandată | Delia8 a întrebat:

Eu si soțul meu suntem divorțati de comun acord de doi ani, împreună avem un copil de 9 ani, când am divorțat s-a stabilit domiciliul copilului la adresa tatălui dar locuieste cu mine si ar fi trebuit ca eu lunar sa-i dau soțului cate 400 de lei.Nu am facut acest lucru pentru că copilul locuieste cu mine si suma aceea de bani mi i-a dat el lunar.Eu acum as vrea sa redeschid procesul ca sa pot avea copilul pe domiciliul meu ca sa pot locui linistita cu copilul si sa ma pot ocupa de copilul nostru cum trebuie, doar ca fostul soț imi spune mereu ca daca fac asta o sa pierd si ca imi va lua copilul si pe linga asta va trebuie să-i plătesc din urmă cate 400 de lei pe care trebuia sa-i dau lunar daca nu fac închisoare pentru că el va declara ca timp de doi ani n-am plătit nimic.Intradevar nu am facut asta pentru că copilul a fost si este cu mine.Imi doresc foarte mult să pot reuși sa stau linistită cu copilul pentru că m-am săturat să fiu marioneta fostului soț și criticile tuturor din partea lui si imi influențează foarte mt copilul si mereu ai vorbeste foarte urat despre mine fara sa tina cont ca este copil si suferă foarte mult când i se spun diferite lucruri fata de mine. Nu pot sa fac nimic impreuna cu copilul meu de exemplu sa mergem la părinții mei în Neamț sau vizitam sau orice altceva ca vezi doamne trebuie sa fac cum vor ei altfel imi ia copilul.Eu si copilul locuim in Maramureș în locul care fostul soț l-a luat ca sa stau cu copilul sa fie aproape de el si părinții lui si să-l vadă oricand dorește. Sunt multe chestii dar nu mai stiu ce sa fac si mi-e frica într-un fel sa imi copilul.Va rog sa imi spuneti cate ceva din ce as putea sa fac.Multumesc

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Consulta un avocat. Probabil stiu multe persoane situația voastră si va fi foarte ușor sa demonstrezi ca tu te-ai ocupat de copil in tot acest timp. In privința banilor, cred ca dimpotrivă, tatăl va fi forțat sa îți plătească din urma diferență de la 400 la 25% din veniturile lui.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu un avocat pentru ca aici nu este cum spune fostul tau sot ci legea.
E drept ca ceva la mijloc e putred daca nu ti-a dat tie instanta copilul ca de obicei il da mamei.Dar cine stie ce probleme ai avut sau ati avut de s-a intamplat asta.Trebuia de la bun inceput sa lupti sa iti creezi conditii si sa demonstrezi ca te poti ocupa de el si era la tine si tatal avea drept de vizita.Mai stiu cazuri in care mama statea in chirie da atata timp cat avea un venit si unde sa isi tina copilul i la incredintat ei.
Nu te manipuleaza ei decat daca vrei tu.Sa iti iubesti copilul este ceva normal dar trebuie sa intelegi ca indiferent ca ii muti domiciliul la tine sau il lasi la el tatal si bunici oricum vor avea dreptul sa il vada, sa vorbeasca cu el si tot aceleas lucruri le va spune despre tine.
Despre fostul tau sot nu pot sa zic decat ca este un santajist orgolios ce vroia sa te tina legata de el prin copil nu ca ii trebuia copilul neaparat.
Strange niste dovezi, vorbeste cu un avocat si vezi ce te sfatuieste.

| Andreeush a răspuns:

Singurul caz in care unei mame sa ii poata fi luat copilul de langa ea este atunci cand ea are probleme cu alcoolul, drogurile ori isi maltrateaza copilul verbal si fizic sau atunci cand nu ii poate oferi conditiile necesare de intretinere copilului. Iati un avocat bun care sa dovedeasca in instanta ca ai tu ai avut grija de copil si de educatia lui in tot acest timp. Daca ai un domiciliu si venit stabil o sa ai castig de cauza.

| Lioana a răspuns:

Din cate vad cu fostul sot nu te poti intelege pentru ca intentiile tale il defavorizeaza pe el.
Singura ta solutie e instanta de judecata. Ar fi bine sa te consulti cu un avocat.
Nu stiu care sunt motivele care au dus la acordarea custodiei tatalui pentru ca de obicei copiii se dau in grija mamei. De acele motive si de comportamentul tau ca mama depinde reusita cauzei. Copilul va fi intrebat si el cu care parinte alege sa stea.
Bani nu poate sa-ti ceara fostul sot de vreme ce copilul n-a fost la el. Sper ca tu poti dovedi ca copilul a stat cu tine in timpul asta. Faptul ca nu s-a ocupat de copil si ti l-a plasat tie dovedeste ca nu e capabil sa aiba grija de copil si astfel poate pierde custodia copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand tu poti dovedi la tribunal ca ai avut copilul la tine si este clar ca si tu ai contribuit material asa cum si tatal a facut-o.Copilul nu ti-l ia nimeni, in cel mai rau caz se poate obtine custodia comuna fizica adica ceva de genul o saptamana la tine una la el, cu program de vizita sau „relatii personale cu minorul„ de ambele parti, mai exact când e la tine vine el si il ia de 2 ori pe saptamana, iar când e la el te duci tu si il iei tot la fel.Mergi la un avocat si te vei convinge ca fostul iti spune numai prostii, in caz ca nu platesti pensie inseamna ca nu respecti o decizie judecatoreasca, ceea ce e penal e adevarat, dar el nu poate face o plangere penala dupa 2 ani in care sa spuna „stiti, nu mi-a dat 400 pe lunamdar i-am dat eu, ca baiatul a stat la ea, de fapt...".Nu te mai lasa santajata ca n-ai de ce.Toata treaba e sa ai dovada unui venit si o locuinta decenta si poti deschide chiar tu o actiune in instanta prin care sa ceri custodie comuna fizica.Dar cu un avocat, neaparat.Ai sa vezi de ce...
Succes si poate mai vorbim...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si citeste pe net despre alienarea copilului de catre unul din parinti, acolo e cazul sa vorbim despre un caz penal.Este considerata drept abuz psihic asupra copilului si este pedepsita prin lege.Stiu ca e greu prin ce treci dar apuca-te sa faci ceva ca altfel ajungi praf, o sa fie greu dar custodia comuna fizica e mai avantajoasa decat ce juridica, unde doar vei avea program de vizitare si 2 week-end-uri...Stiu ce spun ca lucrez in domeniu.Dar nu sunt avocat.

| Delia8 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru raspuns, mai încurajat cat de cat si ma simt mai altfel. Unele răspunsuri din partea celorlalți mau si speriat si descurajat dar e ok.Asa e lumea unii raspund probabil de plictiseala si cauta sa dea răspunsuri asa aiurea altor oameni fara sa le pese cum se simt ceilalți când vad unele vorbe aruncate de altii, si asta doar pentru faptul că a cerut un sfat.Multimesc mult

| GirlOnline81 a răspuns:

Fa-ma sa inteleg ceva. Cand spui " s-a stabilit domiciliul copilului la adresa tatalui" este hotararea instantei in urma "procesului de custodie" sau la mica voastra intelegere?

| Delia8 explică (pentru GirlOnline81):

La înțelegerea noastră, eu nu aveam domiciliul stabil. Divortul a fost în Baia Mare și eu sunt din Neamț. Fiind într-o situație mai urâtă sa zic asa eu am avut incredere in forul soț crezând că se va tine de cuvant in legatura cu faptul că nu îmi va complica viața în nici un fel.Noi eram deja despărțiți de 4 ani fara sa băgăm divort pentru ca eram in Italia toti si ne-am inteles ca primul care vine în tara va baga divort de comun acord.In timpul asta fiecare dintre noi și-a refăcut viața, el era într-o relație si eu la fel doar ca eu eram însărcinată în momentul în care el a venit si a băgat divort.Si a zis ca daca nu semnez ca copilul sa ramana la domiciliu lui va spune ca eu am gresit ca mi-am gasit pe altcineva si urmeaza sa am un copil si atunci voi pierde copilul si voi avea un program de vizita.Nu era asa pentru ca eram despărți de 4 ani doar ca fara divort.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Delia8):

Fostul tau sot te-a santajat emotional si inca te controleaza. Obtine sfatul unui avocat si nu-l lasa sa-ti strice viata pe care ai construit-o. In ceea ce priveste raspandirea zvonurilor, oricine te cunoaste va intelege si nu va gandi altfel despre tine, in ciuda a ceea ce spune el.

| SG1995 a răspuns (pentru Delia8):

Deci fata mea ne-ai băgat în ceață. Când ai băgat divorțul erai gravidă cu el, sau cu altul? Pentru că taman mai sus ai zis că la momentul divorțului erai cu altul. Si altă problemă:
Ambi ați pus acest aranjament timp de 9 ani? Stii că riști pușcărie fetița? El are actele, și te poate acuza de privare de liberare sau răpire a copilului.
Dar dilema e alta mno, dacă tu erai gravidă cu copilul când ați băgat divorțul, dar voi numai erați împreună, a cui naiba e copilul?

| SG1995 a răspuns (pentru GirlOnline81):

E o problemă, nu e santaj și prostie: Dacă ia cu 9 ani în urmă era gravidă, dar despărțită de el, cui îi aparține de fapt copilul?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru SG1995):

Ea vorbeste despre doi copii diferiti: cel de 9 ani al sotului, si un alt copil pe drum, copil rezultat dintr-o relatie formata dupa despartirea de sot. Cel putin asa am inteles.

| ibaal a răspuns:

Pai,de ce a stat copilul cu tine daca ati stabilit domiciliul la el?!
De ce nu ati pus domiciliul copilului la tine de la inceput!
Acum la partea practica,daca tu ai avut grija de copil si a stat la tine,banuiesc ca ai si dovezi,evident martori, foloseste asta impotriva lui la proces.
Ia-ti un avocat bun.
Bate moneda pe santaj.
Pe faptul ca desi el avea copilul, a stat cu tine... explica de ce, intoarce-o impotriva lui.
Daca nu esti o mama denaturata ai mari sanse sa iei copilul.
Majoritatea mamelor primesc copiii in instanta.
Important este sa ai un domiciliu stabil.
Un venit stabil.
Si copilul sa fie atasat de tine, daca este intrebat sa te aleaga.
Bafta!

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru ibaal):

Din cate am auzit, la 9 ani este prea tanar ca sa fie intrebat ce parinte alege. Nu mai stiu exact, dar parca varsta minima pentru asta era 12 ani

| simpluone a răspuns:

Este recomandat sa consulti un avocat si sa ai hotararea de divort in mana sa o poata citi si el. In general o consultatie la avocat este cam 150 de ron, nu cred ca este o suma enorma spre linistea ta. E foarte important cum s-a facut custodia copilului nu declarerea de adresa. Cat despre ce zice el sunt doar intimidari pentru a te santaja si nu trebuie sa te sperie atat timp cat iti doresti ceva cu adevarat, avocatul iti va explica cel mai clar!

| ImparatulSlavei a răspuns:

Iti recomand sa iti cauti un avocat specializat in divorturi sau sa te recasatoresti sa faci alt copil. PS: Sa nu folosesti prezervativ daca vrei sa ramai gravida. #nufaceoral. dar ar trebui sa fii fericita, copiii sunt naspa. Funda pls.

| Sis34 a răspuns:

Buna
Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu un avocat despre situatia ta. El ar putea sa iti spuna cum ar evolua un posibil proces. Cred ca sunt mai multe variante:castigi custodia si platesti ultimii doi ani, dar stai linistita ca nu te mai are nimeni la mana si nimeni nu te vorbeste de rau in fata propriului copil. In situatia de acum, sotul tau ar putea sa te dea oricand in judecata pentru pensie. O a doua varianta ar fi ca judecatorul sa accepte probele care atesta ca tu ai crescut copilul si nu sotul tau in ultimii doi ani si nu ai mai fi nevoita sa platesti pensia din trecut. Cat priveste custodia, din ce stiu eu, judecatorii prefera sa dea copii in grija mamelor, dar acum depinde de conditiile pe care le ofera mama:trebuie sa aiba un serviciu stabil, si o casa unde sa locuiasca, cu, copilul. Situatia actuala pare riscanta si nu foarte confortabila pentru tine, dar cine stie cum pot evolua lucrurile, poate incepi sa te intelegi din nou cu fostul sot... Cred ca e bine sa faci ceea ce simti si sa cantaresti bine situatia.
O zi frumoasa!