| Nothing05 a întrebat:

Hey TPU![DAU FUNDA] La vara am sa sustin Evaluarea Nationala la Romana si Matematica. Problema este urmatoarea : emotiile si frica ca am sa clachez si nu am sa intru la ce liceu imi doresc. Intrebarea mea este cum pot sa scap de emotii, de "fluturasii" din stomac atunci cand vad subiectul si cum pot sa ma adun? Imi puteti recomanda ceva? Cum trebuie sa imi petrec ziua de dinaintea examenului, ce trebuie sa fac cu 5 minute inainte sa primesc subiectul etc. Sau poate stiti un medicament anti emotii sau ceva de genul. Va rog sa ma ajutati, conteaza mult pentru mine. happy

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Potoleste-te ma...happy
O sa fie bine. Daca esti o persoana ambitioasa care muncesti pentru ceea ce iti doresti, e imposibil sa nu reusesti.
In ultima zi la romana stiu ca nu am mai facut nimic.Ba da, am facut. M-am dus la biserica, sa ma adun.
Si am luat o nota destul de buna.La matematica, si acolo a fost totul bine.Stiu ca nu prea ma simteam pregatita, si am facut o prostie ca ultima zi am petrecut-o invatand, si am zapacit formule, Pitagora, functia, arii, volume, prin mintea mea.
Cu 5 minute inainte sa primesti subiectele vorbeste cu cineva care te motiveaza.Mama,de exemplu.Sa-ti dea incredere. Dar cel mai important e sa ai tu incredere pe fortele proprii, doar de-aia muncesti.
Mai e pana atunci, ai timp sa te pui la punct cu tot ce nu stii.

| Vali96 a răspuns:

Frate stai linistit si eu am trecut prin evaluarile astea anul trecut. Nu e cine stie ce sunt subiecte usoare si degaba ai emotii. Eu nu sunt un elev stralucit am avut media 5-8 9. 35 si cu media de la examene s-a facut 8. 02 si daca ma crezi sau nu eu nu am invatat deloc pentru. examen. O sa aveti si niste simulari si o sa vezi cum o sa fie. Stai linistit daca ai noroc profesorii te vor lasa sa copiezi si chiar iti vor spunce cum s-a intamplat la mine. Mult noroc te sfatuiesc sa dai la un liceu economic.

| Cristina45 a răspuns:

Nu trebuie sa iei medicamente sau alte chestii, trebuie doar sa ai incredere in tine, si sa te gandesti ca e doar un examen si ca il vrei trece cu brio, gandeste pozitiv (la fel fac si eu si nu am nici o problema )

| popmirgea1999 a răspuns:

Frate si eu sunt clasa a noua si inainte cu o zi de examen m-a durut in pl pur si simplu. iar a doua zi(examenul era la 10)am mers in oras pe la 7 dim si am mers intr-un local si am baut si m-am imbatat si am luat 8 la romana si 9 la mate.asa ca te sfatuiesc sa faci si tu asawinking Numa bine

| Phantelul a răspuns:

Nu trebuie sa folosesti niciun medicament, si nu te mai uita de 100 de ori pe materia pe care trebuie sa o citesti ca o uiti sfatul meu cand primesti teza stai 5 minute si citeste de doua ori subiectele si o sa vezi ca o sa fie binebig grin