| deadman a întrebat:

De cand a inceput scoala am pus ochii pe o fata din liceu, mai mica decat mine cu un an. De fiecare data cand o vad, este insotita de o colega/prietena. Astazi am intrat in vorba cu ele in autobuz, spunand ca le cunosc de undeva, la care prietena fetei mi-a raspuns extrem de detaliat spunand ca e in liceul meu si ca sta pe undeva si poate de acolo le stiu, dar acea fata nu a zis nimic. Le-am intrebat cum le cheama, dar nu mi-am spus numele ca sa vad daca ma intreaba si ele, dar nu m-au intrebat, iar ele nici acum nu stiu cum ma cheama. Am avut o conversatie destul de ok cu pietena acestei fete (mai mult ea a vorbit, ceea ce mi-a surprins pentru ca s-a deschis foarte repede), la care a participat foarte putin si fata de care imi place, dar de fiecare data cand ma uitam la ea, zambea. La final le-am intrebat de facebook, si mi l-au dat. Dar spre finaalul conversatiei, prietena acestei fete, incepea sa faca conversatia numai intre ele, incercand sa ma indeparteze putin. Eu fiind cu un prieten, am continuat sa vorbesc cu el si le-am lasat in pace. La liceu, in careu, ele s-au dus la clasa lor, iar eu la a mea, dar cand ma uitam la ele, fata de care imi placea se tot uita prin curtea solii, dar nu am aobservat daca se uita la mine sau nu, pentru ca ma uitam la el cu coada ochiului. Pareri?

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pareri...
Esti la varsta formidabila cand fetele incep sa existe pentru tine,drept dovada iti place si tie una dintre ele si cauti sa te apropii cu gesturi si deschideri indraznete! Excelent!
Prin ceea ce ai facut,ai reusit sa-i atragi atentia fetei si va trebui de acum incolo,in afara add-ului pe fb,sa o urmaresti discret si prin curtea scolii,sa vezi ce anume face si daca ceea ce face are vreo legatura cu tine.
Cum e mai mica decat tine,poate sa fie timida si va fi extrem de greu sa iti dea vreun semn direct ca te place.
In plus,sa fii atent sa nu dai sperante prietenei ei,care pare mai dezghetata si care ti-a vorbit cu placere...
Asadar,incearca sa o abordezi pe fb si urmareste-o discret prin liceu,in pauze.
Daca observi ca e interesata de persoana ta,esti pe drumul cel bun, important e ca ai vointa sa cuceresti o fata, nu esti timid, nu te pierzi in fata ei si stii sa conversezi!
Foarte frumos, ai destule sanse de reusita!
Succes!

| neutrino a răspuns:

Si ele, ca si tine, sunt la inceput de drum. Ele te-au cautat din priviri, iar tu ai facut pe novicele. Daca vei continua sa astepti ca ele sa vina la tine, deja ai pierdut partida inainte de a o incepe.

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Eu zic ca (posibila cacofonie) ii place de tine, dar incearca sa mai intri in vorba cu ea, si nu ii spune direct, gen HEY, TE PLAC, VREI SA IESI CU MINE LA UN SUC? Deocamdata iesi pe afara cu ea si prietena ei si daca vrei, eventual hai si tu cu un prieten, ca sa nu isi dea seama fata ca esti chiar asa "nebun" dupa ea, sfatul meu final este sa o iei usor.