| amorphinum a întrebat:

ieri am avut ziua ovulatiei, am avut contact protejat insa prezervativul s-a rupt. nu iau anticonceptionale, el nu a ejaculat, insa preventiv am luat astazi la 18 ore dupa contact postinor 2. intrebarea este: pot ramane insarcinata daca am luat pastila dupa ziua ovulatiei?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca ai luat pastila nu cred ca ar trebui sa iti faci griji

| Roxana121 a răspuns:

Sunt o multime de astfel de intrabari pe TUP, dar unu nu inteleg inainte de-a a face sex mai documentativa despre ce va intereseaza, ca apoi sa nu apara intrebari de genu asta, acum stai logic si te gindesti cum sa ramii insarcinata data na ejacuat in tine? ce daca s-a rupt prezervatinu? puneti 2 3 sa tina mai binebig grin

| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai luat postinor nu ramai insarcinata. Postinor se recomanda sa se ia de la 72 de ore de la contact, cat este mai repede luat, astfel si sansele de sarcina sunt nule. Doar prin stres sa-ti poti da senzatiile de sarcina! Ai grija! Stai linistita! Nu exagera cu pastila de a2a, se recomanda de 2 ori pe an sa se ia, din 6 in 6 luni. Postinorul iti poate da peste cap corpul, un exemplu, intarzierea ciclului sa-ti vina peste 1 luna ori alteori sa iti vina mult mai repede cat aveai data menstruatiei de obicei.

Sanatate!

| wolder a răspuns:

Daca ai luat pastila NU ai cum sa ramai insarcinata!

| Azµre a răspuns:

De unde știi tu că ai avut ovulație? ți-ai calculat tu calendarul? dureză între 6-8 luni calcularea calendarului.
Nu nu poți rămâne însărcinată!

| Felys a răspuns:

Nu,eu zic ca ai facut tot ce era posibil sa nu ramai, chiar nu ai de ce sa iti mai faci probleme de data asta

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

Din moment ce el nu a ejacula in tine, nu cred ca ai dc sa-ti faci griji...