| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt sansele sa raman insarcinata daca am avut contact sexual protejat cu prietenul meu + pilula de a doua zi in primele 24 de ore, dar in ziua ovulatiei? Mentionez ca prezervativul nu s-a rupt, am luat pilula doar preventiv.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai folosit pastila contraceptiva INUTIL dar mai ales in mod cu totul IRESPONSABIL fiindca ''otravirea'' organismului cu buna stiinta cu hormonii sintetici care provoaca dereglarea pe termen lung a ciclului menstrual reprezinta o crasa INCONSTIENTA. In astfel de cazuri in care frica/teama/groaza de a ramane cumva insarcinata este atat de mare, atunci ca o masura de prevedere si de protectie suplimentara se recurge la folosirea in paralel a ovulelor spermicide Pharmatex sau Contracept M, fiindca prin folosirea lor protectia devine ''ferfecta'' dar mai ales in acest caz NU se deregleaza ciclul menstrual.
In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativ, ovule spermicide, plasturi hormonali, etc, are rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca NU se poate forma o sarcina chiar daca sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze in timpul coitului pentru a putea continua actul sexual fara ca acesta sa fie intrerupt inainte de pierderea completa a erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 99% IMPOSIBILA.
In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea potrivita fiind corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, atunci prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis, nu va cade si nici nu va aluneca de pe acesta, astfel ca sperma ejaculata in prezervativ NU se va scurge din el pe langa inelul existent in capatul sau, astfel ca NU va exista nicio posibilitate sa se poata forma o sarcina nedorita. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum luați mă bombele alea hormonale așa aiurea...

| Violleta2022 a răspuns:

Pilula de a doua zi nu se ia preventiv!
Aceea o iei in caz de accident, fiindca are multe efecte negative, care iti vor da peste cap sistemul hormonal, ciclul si ovulatia, pe urmatoarele 6-12 luni.
Sincer, ai luat inutil pastla aceea, atata vreme cat ai folosit prezervativul si era acoperita in totalitate.
In price caz, pastila de a doua zi, este recomandata sa fie luata 1 singura data in viata, deoarece este foarte toxica pentru corpul uman.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pilula aceea nu se ia preventiv, se ia numai în situații de urgență. Ai luat complet aiurea o bombă hormonală pe care ar trebui să o iei o dată în viață laughing. Într-o zi o să muriți cu Google-ul lângă voi.

| Ely1234567 a răspuns:

Ai luat pastila deajaba doar ți-ai dat hormoni peste cap dacă ai făcut protejat nu aveai cum sa rămâi însărcinată. Nici o șansă de sarcina...

| alexandrustefan03 a răspuns:

Buna,nu exista sanse sa ramai insarcinata daca ai facut sex protejat