| Cristinafgmcriss a întrebat:

Hey tpu...in data de 12 am facut-o pentru prima oara cu prietenul meu si am facut-o protejat. Am folosit prezervativ si in data de 17 trebuia sa imi vina ciclul dar nici pana acum nu mi-a venit si is un pic speriata, de ce nu mi-a venit pana acum?
Sau cat timp e normal sa iti intarzie dupa ce ai facut-o pentru prima oara?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul nu intarie cand iti incepi vaiat sexuala sin cauza sexului in sine, dar poate intarzia din motive hormonale sau a unei sarcini.
Fa un teste de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex.
In cazul tau 12 aug +21 zile = 3sept.
Deci: testul il poti face DUPA data de 3 sept. ca sa fie facut corect, asta in situatia in care nu-ti mai vine cilcul deloc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU ai precizat care este caracteristica principala a ciclului tau menstrual, adica daca ciclul este NEREGULAT sau REGULAT, din aceasta cauza se pot face doar presupuneri ori emite anumite supozitii cu totul subiective. Se pare ca ciclul tau menstrual este de fapt dereglat si neregulat, motiv pentru care in astfel de cazuri pot sa apara intarzieri de pornire a sangerarii imposibil de anticipat ordinul de marire ca numar de zile. Daca intarzierea se incadreaza in 7-10 zile de intarziere in acel caz NU ar trebui sa apara motive de ingrijorare, dar daca se prelungeste si depaseste 14 zile in acel caz ar fi indicat/trebuie sa te prezinti la o consultatie ginecologica pentru a ti se prescrie tratamentul adecvat de urmat in vederea unei posibile reglari a ciclului pe viitor. In conditiile descrise, formarea sarcinii devine IMPOSIBILA fiindca sexul a fost protejat prin folosirea prezervativului si de asemenea si fiindca contactul sexual a fost intretinut cel mai probabil in perioada de infertilitate absoluta a ciclului, adica in timpul ultimelor 9-11 zile de dimainte de menstruatie. Multa sanatate!