| bubulinadulche a întrebat:

Pe data de 15 am avut relatii sexuale pentru prima oara, cum a fost fara prezervativ si era si in perioada fertila a luni am luat pastila de a 2a zi, pe data de 23 mi-a venit ciclul care a durat 7 zile pana pe 30 mai, si in sambata aia iar am facut sex, prima data protejat si a 2a oara fara prezervativ. Pe 16 a inceput sa am niste sangerari, foarte putin sange si mai mult maroniu, care a durat 4 zile, speriata am facut un test de sarcina care mi.a dat negativ, acum suntem pe data de 21 iulie si nu mi-a venit nimic, sunt speriata, nu vreau sa am copii, am doar 19 ani, vreau sa invat in continuare. Nu am simtit nimic care mi.ar da de gand sa fi ramas fara insarcinata, doar ca nu mi-a venit ciclul. Voi credeti ca e vorba de o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Pastila de a doua zi iti poate provoaca dereglari serioase de ciclu pentru cateva luni. Dupa cum vezi, nu mai poti spune cand vei avea menstruatia. Pana cand nu se regularizeaza, nu mai face sex neprotejat.
Pentru a sti daca esti gravida, fa un test de sarcina in laborator. Costa cam 40 de lei, se ia sange si este mult mai sigur decat cel de la farmacie. Presupun ca daca ai fi gravida, ai putea fi numai de la contactul din 30 Mai. Pe 16 ai fi putut avea o menstruatie falsa. Daca ai ramas atunci, testul de laborator ar fi relevant.
Fa testul si apoi mergi la ginecolog chiar daca nu esti gravida, pentru ca nu e normal ce ti se intampla. Sau chiar mergi direct, iti poate spune si acolo daca esti gravida.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastila de a doua zi, luata la prescriptia ginecologului, care alege preparatul si stabileste o schema personalizata de administrare, are o eficienta de maxim 75%. Luata dupa ureche, alegand la intamplare preparatul si administrandu-l dupa prospect, are o eficienta semnificativ mai mica si foarte multe efecte adverse. De aceea, ea nu este folosita ca metoda contraceptiva decat la recomandarea ginecologului si numai in situatii de extrema urgenta (viol, ruperea prezervativului). In nici un caz nu se foloseste dupa un act sexual voluntar neprotejat (daca nu vrei copil, automat te protejezi, fara nici o ezitare).
Tu acum ai reactii adverse de la pastila. Ea este o bomba cu hormoni, te poate nenoroci pe viata, mai ales la o varsta atat de frageda.
Nu poti afce teste de sarcina acum, ele sunt concludente dupa minim 21 de zile de la contactul sexual, iar dupa administrarea pilulei de a doua zi chiar mai tarziu. De aceea, dupa adminstrarea pilulei de a doua zi sarcina se exclude prin ecografie cu sonda transvaginala la 4-6 saptamani de la administrare.
Semne de sarcina nu poti avea mai repede de 6-7 saptamani de la ultima menstruatie si oricum, majoritatea femeilor nici nu au in primul trimestru alte semne in afara lipsei menstruatiei.
Pe scurt: ai reactii adverse severe si nu poti sti deocamdata, nicium, daca esti sau nu insarcinata. Trebuie sa te prezinti urgent la medic (in mod normal in primele 24 de ore de la debutul pierderilor anormale de sange sau imediat ce este posibil, indiferent act costa si ce trebuie sa sacrifici pentru asta). Ginecologul te va interna, te va supraveghea ecografic si clinic si iti va spune ce trebuie sa faci in viitor.

| micurutza2005 a răspuns:

Buna! domnisoara aici nu ne jucam de-a sexul si facutul de copii trebuie sa fi responsabila pentru ceea ce faci ca doar nu esti de 3ani sa nu stii ce faci. odata folosesti prezervativul alta data nu pai ce facem aici si apoi ne plangem nu.prezervativul trebuie sa il folosesti la fiecare act sexual daca vrei sa nu ai copii prea devreme si sa nu contactezi vreo boala si esti constienta cat de cat despre grija de sanatatea ta.cat despre pastila de a 2a zi nu ti-as recomanda sa o folosesti mai mult de o data in viata si nu de la aceasta varsta pentru ca are riscurile ei si consecintele apelarii la ea o sa le suporti doar tu printre care si posibilitatea de a nu mai putea avea copii.deja suporti unele dereglari ale ciclului pentru ca ai luat-o.nu te mai juca cu corpul si sanatatea ta pentru cateva clipe de placere ai grija mergi la un ginecolog si spune-i ce ai facut sa te consulte si sa iti spuna el ce trebuie sa faci mai departe.nu cred ca e vorba de o sarcina ci de o dereglare din cauza pastilei faimoase dar mergi la un consult.

| Narcis2007 a răspuns:

Da

| vladionut94 a răspuns:

Felicitari happy ironic vorbind ai ramas insarcinata happy sa il cresti sanatos rolling on the floor)
ps: du-te la ginecoleg si el o sa spuna 100% ce intampla

| iepurascufundita a răspuns:

Testul de sarcina poate arata daca esti insarcinata din prima zi cand ti-a intarziat ciclul eu zic sa stai linistita nu este vorba de o sarcina mai mult ca sigur doar ca din cauza pilulei de a doua zi ciclul tau s-a dereglat.