| LLL5555 a întrebat:

Ma numesc Alexia si am aproape 11 ani. E putin jenant. De la o vreme imi apare pe chilot un fel de lichid transparent si usor gălbui. Este lipicios si are un miros neplăcut. Imi curge aproximativ de 3 sau 4 ori pe saptamana. Si curge destul de mult, încât sunt nevoită să imi schimb chiloții. Cand apare lichidul pe chilot este un fel de galben mai spălați asa (nu e o comparatie foarte buna!). Am nevoie de un raspuns sincer si serios. Este bine ce se intampla? Este prea devreme? Sunt insarcinata? Vreau un raspuns imdeiat daca se poate. Mie cam rusine sa ii spun mamei. Si am uitat ceva. Acest lichid a început să imi curgă de 3 saptamani ( Cred fiindca nu mai stiu). Va rog am nevoie de un raspuns! Sunt PANICATĂ!
Scz pentru categorie.

Răspuns Câştigător
| Suki08 a răspuns:

Cum ai vrea sa fii insarcinata, presupun ca nu ti ai inceput viata sexuala, la varsta ta este ceva normal, se curata vaginul, sunt niste scurgeri normale, probabil nu ti-a venit nici menstruatia, eu am problema asta de la 12 ani, nici nu o pot numi problema, este ceva normal care o sa treaca sau nu, depinde de la persoana la persoana, dar nu strica sa faci un control de rutina la ginecolog, stai linistita, esti bine, sper ca te-am ajutat!

| LLL5555 explică (pentru Suki08):

Raspunsul tau m-a ajutat. Doar ca partea cu ginecologie m-a speriat. Cred ca e dureros ca ginecologul sa iti bage ceva in păsărica. Si mai e si rușinos. Adica mie mi-e rusine sa ma duc la ginecolog, acolo ma dezbrac si acel ginecolog imi vede pasarica ( ca sa nu zic urat) Dacă tu ai fost deja vreau sa stiu daca te-a durut sau ti-a fost rusine. Si inca nu mi-a venit menstruatia

| anonim_4396 a răspuns (pentru LLL5555):

Nu te doare la ginecolog, este numai o mica jena, iar de rusine nu ar trebui sa iti fie pentru ca, la cate "pasarici" au vazut nu mai e o problema pentru ei, esti doar o pacienta si atat, plus ca poti merge la o doctorita.
fiind virgina nici nu cred ca te mai consulta asa cum ar face o cu cineva care nu mai este virgina.

14 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Ai avut sexual cu vreun baiat? Daca nu, atunci de unde sa ramai gravida? Se ramana gravida numai daca un baiat a ejaculat la tine in vagin si erai in perioada fertila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai avut niciun contact sexual nu ai cum sa fii insarcinata.
vaginul este normal sa aiba o secretie, asa se mentine in permanenta umed, insa culoarea si mirosul e posibil sa duca spre o infectie. Mai bine lasi rusinea si ii spui mamei tale pentru ca numai ea te poate ajuta in caz ca ai ceva. Lasa panica ca nu ai de ce. Nu mori din asta.

| LLL5555 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns. Dar as vrea sa te mai intreb ceva. Daca stii, este posibil sa am o infecție care sa fie foarte grava? Adica sa fie nevoie de operație sau de un anumit tratament?

| Suki08 a răspuns (pentru LLL5555):

Daca esti virgina ginecologii te respecta si nu-ti baga nimic acolo, absolut nimic, te intreaba daca esti fata mare si te controleaza ca sa se asigure ca nu ii minti, doar se uita acolo, nu ti baga nimic, si la varsta ta nu prea e posibil sa ai infectie, poate vreo candidoza, si nu prea cred ca ai, sunt normale scurgerile alea, mama ta nu ti a spus? Mai bine o intrebi pe ea si iti explica mai multe

| Suki08 a răspuns (pentru LLL5555):

Nu te gandi la operatii, nu ai nimic, este ceva normal

| AlexiYa a răspuns (pentru Suki08):

Suki08
Crezi ca ar fi bine sa ii spun mamei? Oare ce reacție o sa aiba? Si daca va spune ca trebuie sa mergem la ginecolog?

| AlexiYa a răspuns (pentru Suki08):

Uite. Acel lichid imi curgea inainte sa pun întrebarea aia. Si inca mai curge. Nu stiu daca e bine sa curgă asa mult si in continuu

| Suki08 a răspuns (pentru AlexiYa):

Spune i mamei tale, desi eu nu cred ca este vreo problema cu corpul ta

| anonim_4396 a răspuns (pentru LLL5555):

Operatie in niciun caz, daca este vorba de vreo infectie. tratament cu siguranta. Ceva grav nu cred ca ar putea sa fie. eventual ceva luat de pe un wc, cada, sau poate este vorba de candida, ceea ce nu este grav. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PS: secretia ajuta la curatarea vaginului

| Bernardus a răspuns:

Sunt scurgeri vaginale, normale pentru inceputul pubertatii

| Danielle2468 a răspuns:

Din cate știu eu despre asta(nu știu dacă este corect ce cred eu dar asta știu).....asta însemnă că corpul tău începe să se maturizeze......sar putea să mai dureze câteva luni chestia asta până îți apare menstruația!