| Mariusdinu295 a întrebat:

Situatia mea este destul de ciudata. Sunt la liceu si m-am indragostit de o colega. Vorbim foarte multe insa sunt convins ca ea nu ma considera un viitor iubit ci doar un prieten foarte bun. Problema mea este ca nu stiu cum sa fac sa nu mai simt aceste sentimente pentru ea si sa fie doar o prietena, cel mult acel BFF. Ce sfaturi imi puteti oferi? Stiu ca este foarte ciudata problema.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LoveSleep a răspuns:

Tu ești sub ăia care știu că nu sunt plăcuți de cineva, dar ar vrea să fie. Tu crezi că nu te place și ești atât de laș încât nu vrei să te convingi și nici să încerci să o faci să te placă, tu vrei să nu mi simți nimic pentru ea.

Contează ce vorbiți. Dacă tot ceea ce faci e să-i asculți dramele și cum îți povestește de nu știu ce foști de-ai ei, e ca și cum n-ati vorbi. Dacă e din clasă cu tine probabil atât ea, cât și prietenele ei știu că ești vai de capul tău, că o placi și că ea te tratează ca un cățeluș. Ca să nu te faci mai rău de cacao, îți sugerez să te îndepărtezi de ea. Las-o în pace, nu-i mai scrie, ignor-o la școală până se întreabă că ce e cu tine. Dar nu o ignora în modul ăla avansat, ca să creadă că ești ofticat pe ea. Tu vrei să i se facă dor de tine sau să-ți observe lipsa, nu să te întrebe că de ce ești supărat. Mai vorbește cu ea când situația o cere, dar nu iniția nimic, zâmbește mereu și totuși treci pe lângă ea când de obicei te-ai fi oprit să vorbiți. De ce să faci asta? Ca să-i spună prietena ei, Măriuca: Bă, Ana, ai zis că Andrei e mort dupa tine, dar ăsta nici nu te bagă în seamă". De aici ies 2 lucruri bune:
1. Măriuca și celelalte prietene ale ei nu te mai văd ca pe un lake.
2. Ana o să se întrebe dacă Măriuca are dreptate și-o să-ți scrie.

După ce îți scrie sau se bagă în seamă cu tine, reguli:
1. Nu deveni brusc insistent și atașat de ea, fă-o treptat, ca să nu creadă că nu ai bagat-o in seamna doar sa-ti dea mesaj si acum esti din nou cainele ei.
2, Nu-i asculta dramele, nu ești maică-sa și nici vreo prietena de-a ei. Spune-i că habar nu ai și schimbă subiectul.
3. Găsește modalități de a petrece timp cu ea. Dacă îți zice că trebuie să plece de la ziua unei colege acasă și e seară, îi spui că "Vin să te iau, dacă vii cu mine să mănânc, mor de foame".
Prin chestia banală de mai sus, faci 2 lucruri: 1. Îi spui că vii să o iei, ca și cum ai fi iubitul ei.
2. Ca să nu te privească ca și pe un prieten care o ajută când are nevoie, îi ceri ceva (să stea cu tine să mănânci, pentru că nu ai chef să pleci singur). Indiferent dacă o face obligată sau nu, în capul ei, ai venit să o iei doar pentru că a mers cu tine să mănânci, nu ai făcut-o pentru că ești un prieten bun. Oricum, asta e doar un exemplu, incearcă să înțelegi cum trebuie să gândești, nu să memorezi ceva.
4. Spune-i naibii că o placi, dar nu o face ca și cum ar trebui să răspundă la asta. Fă-o ca și cum ti-ar fi indiferent dacă stie sau nu, e un fapt.
Gen, habar nu am cum ajunge discutia în punctul ăsta, dar ea te întreabă dacă o placi. Tu îi zici "da, te plac". Și apoi, uiți că i-ai zis și uiți că știe, vorbești cu ea ca și cum discuția asta n-ar avea loc. Dacă îți zice ceva gen "eu te plac ca pe un prieten", îi spui "nu-mi amintesc să te fi întrebat, dar bine de știut :)) ". Indiferent dacă te întreabă sau vrei să îi spui tu, nu o face ca și cum ai aștepta un răspuns. Las-o să înțeleagă că nu-ți pasă dacă o face sau nu.
5. Spune-i despre tipe, dă-i prinscreen-uri dacă e nevoie. Indiferent dacă o faci geloasă sau nu, trebuie să o faci să creadă că nu e centrul universului tău.
6. Cumpără-ți niște haine noi, fă ceva cu părul ăla, slăbește, îngrașă-te, lucrează puțin la aspectul fizic.
Nu mai știu.

Mai uita-te pe aici, dacă de obicei te îmbraci cu trening și adidași.
https://www.youtube.com/channel/UChNN7VBxPTiNrqjUaQd9bxA

Ignor-o pentru moment și mai vedem apoi. Să revii după câteva săptămâni când îți dă mesaj sau se bagă în seamă cu tine.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-i spui adevarul!
Sa-i spui ca ai sentimente pentru ea si ca vrei sa fie mai mult decat o prietena pentru tine.
Vine imediat Craciunul si vacanta de iarna, nu mai amana decizia asta, ca ti-o ia altul!

| Plato a răspuns:

Nu cred ca iti poti metamorfoza sentimentele, sa le transformi din dragoste in prietenie. Singura sansa ar fi sa o uiti de tot, presupun.

| WaterDrop a răspuns:

Foarte ciudata problema ta. O mai au doar 70 % dintre barbati/baieti si cei intre sexe. Trezeste`te si creaza un moment in care ori ii faci o declaratie de dragoste, ori o saruti direct. Oricare ar fi reactia ei, cu siguranta te vei simti mai usurat dupa ce faci asta, decat sa stai si sa te mananci in ganduri asa cum faci acum.

| Ady117 a răspuns (pentru WaterDrop):

A spus că este convins că ea nu-l consideră ca pe un viitor iubit. De aici ne putem da seama că nu îl place ca iubit. Cum să o sărute așa fără ca ea să-l placă, ei fiind prieteni?

| WaterDrop a răspuns (pentru Ady117):

Pai ai dreptate, EL este cel convins, nu EA happy. Si nu ne intereseaza convingerile lui din moment ce vine aici cu intrebarea asta pentru ca, convingerile lui sunt gresite, altfel nu era aici.Ea nu a spus nimic legat de faptul asta, asa ca sarutul ar putea lamuri cel mai rapid situatia.

| Ady117 a răspuns (pentru WaterDrop):

El vrea să nu mai aibă sentimente pentru ea, să fie doar prieteni.
Tot nu înțelegi?
Își poate da seama dacă îl place sau nu. El a spus că e convins că nu îl place, deci sunt șanse mari să nu-l placă.

| WaterDrop a răspuns (pentru Ady117):

Mhm, Mhm, acum inteleg situatia. Pai este mai grav decat ma asteptam. Inainte parea doar slab, dar acum e terminat total.De ce ar vrea sa nu mai aiba sentimente pentru ea, daca o iubeste? Partea cu convingerile lui, las`o moarta, nu poate sa citeasca ganduri asa ca nu poate sti nimic din ce simtea ea pentru el si f probabil nici ea nu stie. Ramanem la sarut. Daca il respinge scapa si de problema cu prietenia.