| hfsgsbsksy a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva. Eu am 14 ani si îmi place sa mă masturbez. In primul rând, este vreo problema daca ma uit muuuuult la porno la vârsta asta? In al doilea rând, speema pe care o dau este cumva transparenta si foarte putin spre alb. Stiti daca se va schimba? Adica daca va fi alba sau ceva de genu? Dau funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu stii cate zile este necesar ca sperma sa se produca?
10 saptamani!
Deci, total normal sa nu ai sperma, fiind atat de micut si aparatul tau reproducator inca nedezvoltat.

Tragand non stop de cuculetul ala, risti sa-l ranesti, sa-l infectezi si sa ajungi un onanist, ceea ce nu este normal!
Mai rarut ca-i mai sanatos la varsta asta!

| mihai69 a răspuns:

Da, sperma se va maturiza în curând, la fel cu organele tale sexuale.
E OK să faci o labă din când în când, la fel și privitul de filme și / sau poze erotice. Subliniez: EROTICE, nu porno. Asta e bine să fie lăsat pe (mult) mai târziu.
Și nu te lua după ce spune DoamnaBlabla - bate ca de obicei câmpiile cu grație.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| flixbuster a răspuns:

Felicitari, o vei face toata viata de acum inainte. Daca ai noroc, mai rar. Daca ai ghinion, mai des.

Problema cu uitatul la porno: da, este. Filmele porno (ca de altfel filmele in general) nu reflecta realitatea. Femeile nu fac in intimitate ceea ce fac actritele porno in film. La naiba, nici macar actritele porno nu fac in intimitate ce fac in film. Nu si-o trag cu doi sau trei (cate unu' in fiecare gaura), nu fac dublu (vaginal/anal), nu stau in pozitii imposibile/acrobatice, nu sar pe baiatul care livreaza pizza. Vezi, daca te apuci de livrari de pizza pe la 16 ani sa nu sari pe cliente ca o sa-ti iasa un dosar penal pentru viol si nu o partida de sex ca-n filme.

Asadar, mintea ta s-ar putea sa-si seteze asteptari gresite de la o partida de sex in realitate. Cand vei avea de-a face cu o fata de varsta ta s-ar putea ca sexul pe care il fac oamenii in mod normal sa nu te satisfaca (pentru ca mintea ta este setata de filmele pornografice vizionate pana atunci). Problemele pe care le vei avea in relatiile cu fete reale vor fi nenumarate.

A, stii gluma? Sunt doua feluri de oameni pe lumea asta: cei care se masturbeaza si cei care nu recunoscwinking

| FaraNumePls a răspuns:

Am aceași vârsta și gen e mișto că recunoști că te masturbezi. De exemplu la mine la școală nu recunoaște nimeni chestiile astea. Am înțeles că acum suntem pe TPU dar asta nu contează foarte mult. Odată chiar am găsit pe site-ul ăsta niste colegi de clasa rolling on the floor doar le-am citit întrebările și kbom. Acum revenind laughing nu are nimic dacă te uiți mult la filme laughing eu de exemplu o fac doar când sunt mai stresat. Cum a mai zis cineva mai sus, poți avea așteptări prea mari și chestia asta e normală dar eu zic că poți face chiar tu un film rolling on the floor (dacă mă înțelegi). Iar chestia cu masturbarea eu zic că n-ar trebui sa fie zilnică dar de câteva ori pe săptămână merge. Macar nu până în punctul ejaculării. Pace rolling on the floor