| alexaalex13 a întrebat:

Heyy TPU stiu ca nu am mai pus intrebari demult dar va rog sa ma ajutati as vrea sa stiu ce inseamna playboy

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Eu doar asta stiu, de pe la varsta de 12 ani cand erau si la noi playboy si daca cauti pe vastul internet asta o sa gasesti.
Eu nu am auzit de un anumit x om care sa se numeasca playboy, si cred ca denumirea pentru un barbat anumme (este tânăr bogat, elegant și cu fizic plăcut, cu succes la femei, care duce o viață usoara plina de distracții în localuri de noapte, în inalta societate.)vine sigur de la acea revista care este din 1957.
Daca vii cu fapte concrete, o sa te cred, pana atunci playboy este doar o revista pentru barbatii care de la acea revista, poate s-a realizat si o anumita tipologie de barbat cum ai descris-o tu.

36 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

De fapt playboy ( adica pe romaneste joaca pentru barbati tradus mota - mo) este o revista pentru barbati, cu fete dezbracate mai mult sau mai putin ( sunt mai multe fotografii artistice, nuduri).
Daca scrii pe google "playboy" o sa afli cu adevarat ce inseamna.
mai multe informatii gasesti si aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Playboy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

De fapt ai dat un raspuns total gresit. Numele revistei nu are nimic in comun cu esenta si provenienta cuvantului.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Etimologia cuvantului este veche a aparut in secolul XIX cu mult inainte de aparitia revistei Citeste te rog explicatiile necesare date de DEX. http://dexonline.ro/definitie/play-boy/paradigma http://dexonline.ro/definitie/boy

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Unde scrie ca a aparut in secolul XIX?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

In literatura draga mea.Sau tu consideri ca etimologia cuvantului este revista cu aceasta denumire?

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai adu-mi dovezi, nu te cred pe cuvant. Si nu stiu in ce literatura ai vazut tu cuvantul "playboy".
Eu consider ca de la acea revista a pornit totul legat de cuvantul "playboy" daca nu stiai cel care a fondat revista, adica Hugh Hefner, este acel barbat pe care le-ai descris tu, care si acum la 88 de ani este inconjurat de femeie tinere si ii place viata la fel cum ai descris-o si tu ( copiata de pe internet).
Da, consider ca acel cuvant vine de la cel care a fondat acea revista ( adica Hugh Hefner) de "baiat jucaus".

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iar playboy este un neologism, asta inseamna ca nu are cum sa fie din secolul XIX.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Etimologia cuvantului se refera la tipul de om care se comporta ca atare, este vorba de maniera de comportament.A fost descris de Eminescu in poezia Ai nostri tineri. Cat despre revista ce sa zic, am rasfoit-o (fiind scriasa in engleza) pe vremea cand tu nu erai nascuta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Sa nu uit, userul doreste sa stie inseamna a fi play-boy tipul acesta de comportament/existenta apare intro alta descriere si anume:
La Paris, în lupanare de cinismu şi de lene,
Cu femeile-i pierdute şi-n orgiile-i obscene,
Acolo v-aţi pus averea, tinereţele la stos...
Ce a scos din voi Apusul, când nimic nu e de scos?

Ne-aţi venit apoi, drept minte o sticluţă de pomadă,
Cu monoclu-n ochi, drept armă beţişor de promenadă,
Vestejiţi fără de vreme, dar cu creieri de copil,
Drept ştiinţ-având în minte vre un vals de Bal-Mabil,
Iar în schimb cu-averea toată vreun papuc de curtezană...
O, te-admir, progenitură de origine romană!

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In poezia scrisa de eminescu nu este cuvantul "playboy"

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

OK tu tinee-o pe a ta.Sa ai o zi buna.The Playboy of the Western World is a three-act play written by Irish playwright John Millington Synge and first performed at the Abbey Theatre, Dublin, on 26 January 1907.[1]

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Sper sa te multumeasca raspunsul.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai copiat din nou ce a scris altu. laughing
Nu stii sa cauti singur, si logic ca o tin pe a mea tu nu mi-ai dat nicun raspuns concret, a dat altu si tu ai facut "copy past" ca primul rau raspuns de la intrebare.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Este un "copy paste" pe mine niciodata nu o sa ma multumeasca un "copy paste".
O zi buna.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Vrei traducerea in limba romana a piesei lui John Millington "Playboyul occidental" pusa in scena in anul 1907 (UNA MIE NOUA SUTE SAPTE) Asta da numesc si eu NEOLOGISM rolling on the floor iti readuc aminte ca tu ai spus-o dupa cum urmeaza :
LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu): Iar playboy este un neologism, asta inseamna ca nu are cum sa fie din secolul XIX AFIRMATIE FALSA NEFONDATA. Asta doar ca sa nu existe dubii si sa nu poti sustine ca nu ai spus o alta aberatie. Mi-ai cerut sa-ti aduc dovezi unde apare in literatura si ti-am adus. ""Este un "copy paste" pe mine niciodata nu o sa ma multumeasca un "copy paste"."" dar cum altfel ai fi dorit sa ti-o arat, Daca era lucrarea mea iti trimiteam ciorna in original laughing poate esti tu atat de inteligenta si imi explici cum se putea altfel rolling on the floor Oare mi-am pierdut chiar fara rost timpul incercand sa te educ?

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Playboy apare in dictinarul de neologisme, il am acasa, nu l-am luat de pe net.
Stii ce inseamna "copy paste", nu cred ca stii, daca ai luat de undeva scrii de unde ai luat (sursa), daca nu e plagiat.
Daca doresti sa imi trimiti "ciorna" o poti trimite printr-un mesaj, email, etc, dar ai putea sa scrii si sursa de unde ai luat acea informatie adica din ciorna ta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Tu nu iti dai seama cat poti fi de ridicola incercand astfel de tertipuri avocatesti.Ai pus la indoiala existenta cuvantului play-boy inainte de aparitia revistei Play-boy in 1953. Ei bine ti-am adus dovada ceruta cum ca etimologia cuvantului este mult mai veche si anume din secolul XIX si ca in anul 1907 apare piesa "The Playboy of the Western World" scrisa de Edmund John Millington Synge (adica nu de mine) si tu o tii laaanga ca e plagiat sau copy paste sau ca este un neologism.In plus vad ca incerci sa ma consideri si IMBECIL sau IDIOT RETARDAT. Eu nu mi-am atribuit PATERNITATE lucrarii ca sa ma poti acuza de plagiator fiindca nu am indicat sursa inspiratiei. Ori esti de rea credinta cand afirmi asa ceva ori esti IMBECILA si nu stii sa citesti sau te faci ca nu stii din moment ce am scris clar pe intelesul unui copil de clasa 0 ca :"" dar cum altfel ai fi dorit sa ti-o arat,(si acum subliniez continuarea)DACA ERA LUCRAREA MEA ITI TRIMITEAM CIORNA IN ORIGINAL ""insa... Intelegi sensul cuvantului "DACA "? Daca nu sunt dispus oricand sa-ti dau lectiile necesare.GRATUIT.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am pus la indoiala, si eu ti-am spus sa aduci dovezi, ai adus o dovada dupa ce a raspuns altcineva la acea dovada, dar nu tu! si el nu a dat copy paste ci a dat un link cu acea dovada, el nu a scris "este tânăr bogat, elegant și cu fizic plăcut, cu succes la femei, care duce o viață usoara plina de distracții în localuri de noapte, în inalta societate." un copy paste care l-ai dat tu. Asta inseamna plagiat, sa nu spui sursa si sa o scrii mota-mo.
Am vazut din raspunsul lui "LostInPark " si el mi-a confirmat ca acel cuvant playboy nu este de la acea revista, si nu am mai continuat. Dar tu citesti printre randuri si te iei aiurea.
Nu te fac idiot sau imbecil, ci plagiat, iar cu lucrarea ta e alta poveste, nici macar nu eu am spus despre ea ci tu ai adus vorba, iar daca este lucrarea ta si doresti sa iei paragrafe din ea sa vada nu stiu cine, nu e neaparat sa spui de unde ai luat acele paragrafe ca de e scrisa de tine si iti apartine 100%, dar daca dai copy paste la ceva de pe internet, trebuie sa specifici si sursa, sau sa nu copii si tu cuvant cu cuvat si reformulezi fraza.
Omule citeste bine ceea ce scriu, nu te costa decat maxim 1 minut, uneori am impresia ca esti fumat rau sau ca eu vorbesc o limba pe care tu nu o intelegi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Raspunde la urmatoarea intrebare, apare cuvantul playboy inainte de aparitia revistei cu acelasi nume asa cum am afirmat eu? intrebarea este exacta.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, este, am vazut ca este, si nu ai adus tu dovada cum te-am rugat sa o faci.
Ii multumesc lui "LostInPark " pentru aceasta informatie. Asta denota ca tu nu ai fost sigur pe raspunsul tau si ma luai tu pe mine cu abureli, si nu imi plac oamenii de acest gen.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Uita-te atenta la ce ora a fost dat raspunsul meu:
18 Martie 2015 13:57

corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura): Etimologia cuvantului este veche a aparut in secolul XIX cu mult inainte de aparitia revistei Citeste te rog explicatiile necesare date de DEX si compara cu ora la care a fost dat raspunsul lui LostInPark :
LostInPark a răspuns 18 Martie 2015 14:54 ASTA DENOTA CA EU, DA EU ERAM FOARTE SIGUR PE RASPUNSUL DAT
Eu ti-am dat raspunsul cu exact 57 de minute inainte. LostInParc de fapt a CONFIRMAT ceea ce eu am AFIRMAT si pe aceasta cale tin sa-i transmit aprecierea mea. Draga domnisoara tin neaparat sa-ti aduc la cunostinta ca sunt mult mai educat si citit/informat/cultivat decat ti-ai putea tu imagina.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Domnule chiar esti fumat rau.
Ai facut doar o afirmatie fara sa fie sustinuta, unde scrie ca acel cuvant este din secolul XIX? unde este proba care sustina aceasta afirmatie? In dex? pai acolo nu scrie ca a aparut in acel secol, acolo doar scrie ce inseamna playboy, definitia, nu cand a aparut.
"LostInPark" a confirmat afirmatia cu o proba de sustinere, a dat sursa clara cand spune si anul, si asta te-am rugat si eu sa faci, sa imi spui clar de unde stii tu ca a aparut in acel secol ca sa contra ataci ceea ce spuneam eu ca acel cuvant "playboy" vine de la acea revista pentru barbati din 1975.
Mi-am imaginat de mult timp ce cult esti tu, citesti aiurea si arunci cu vorbe aiurea.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Tu chiar nu iti dai seama ca absolut tot ce spui tu se rezuma la aprecieri facute de tine fara sa cunosti problema in profunzime? 1.De fapt playboy ( adica pe romaneste joaca pentru barbati tradus mota - mo) GRESIT 2.Eu nu am auzit de un anumit x om care sa se numeasca playboy, GRESIT 3.si cred ca denumirea pentru un barbat anumme vine sigur de la acea revista care este din 1957. GRESIT 4.pana atunci playboy este doar o revista pentru barbatii care de la acea revista, poate s-a realizat si o anumita tipologie de barbat GRESIT 5.Eu consider ca de la acea revista a pornit totul legat de cuvantul "playboy" daca nu stiai cel care a fondat revista, adica Hugh Hefner,. 6. Da, consider ca acel cuvant vine de la cel care a fondat acea revista ( adica Hugh Hefner) de "baiat jucaus. laughingaceasta cugetare este geniala rolling on the floor GRESIT 7.Iar playboy este un neologism, asta inseamna ca nu are cum sa fie din secolul XIX. GRESIT 8.Asta denota ca tu nu ai fost sigur pe raspunsul tau GRESIT 9. Vrei sa pari ca esti atat de scrupuloasa insa dai date gresite cum ca revista a fost fondata ba in 1957 ba in anul 1975. ambele date sunt GRESITE Toate aceste "Eu cred", "Eu stiu", "Eu consider" sunt simple aprecieri personale nefondate si absolut toate GRESITE Oare cui i se potriveste aprecierea ta geniala? "citesti aiurea si arunci cu vorbe aiurea."

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tu pe langa ca esti fumat esti si frustrat rau, acum nu mai de ce sa te legi si te legi de ce am scris eu mai sus pe care tu le-ai vazut de mult dar nu am spus nimic despre ele, oare de ce, ca nu erai sigur pe raspunsul tau, cand ai fost luminat de "LostInPark" gata incepi sa arunci cu vorbe.
Da omule am gresit, si am spus la inceput ca pana nu imi aduci o dovada clara si concreta eu tin cu ce am crezut eu de la bun inceput.
Ai o frustrare imensa in tine, du-te omule si mai relaxeaza, fa o cina romantica cu sotia ta, ca observ ca frustrarea ta e totala si citesti foarte eronat si mai si comentezi aiurea.
Domnule, mai accepta ca mai si gresesti, cum am acceptat si eu, dar nu interpreta gresit, te rog frumos.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si inca un lucru, te invarti in jurul cozii aiurea si nu demonstrezi decat ca esti un frustrat. Pacat, degeaba ai o varsta daca nu stii sa renunti cand stii ca ai gresit sau daca citesti doar ce iti convine si nu e prima data cand imi demonstrezi ca esti un frustat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

Imi pare rau dar formatia mea profesionala nu-mi permite sa admit nicio greseala. Deformatie profesionala privita cu ura si dispret din pacate, neinteleasa de cei ca tine si altii din generatia actuala. Din pacate cei ca mine nu suntem pe intelesul vostru. Inca putin si veti scapa de noi.In rest numai debine.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Logic, acum nu mai ai ce sa spui si te dai o victima ca nu esti inteles.
Daca nu as stii cati ani ai, as crede ca vorbesc cu unul de 15 ani, imatur si frustrat.
Daca si meseria ti-o practici asa cum si raspunzi cu "copy paste" si cu frustare, atunci este foarte grav.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LaLaura):

In nici un caz nu ai fi promovat la materia mea, de asta te pot asigura.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tot frustat vad ca esti.
O seara buna.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu doar asta stiu, de pe la varsta de 12 ani cand erau si la noi playboy si daca cauti pe vastul internet asta o sa gasesti.
Eu nu am auzit de un anumit x om care sa se numeasca playboy, si cred ca denumirea pentru un barbat anumme (este tânăr bogat, elegant și cu fizic plăcut, cu succes la femei, care duce o viață usoara plina de distracții în localuri de noapte, în inalta societate.)vine sigur de la acea revista care este din 1957.
Daca vii cu fapte concrete, o sa te cred, pana atunci playboy este doar o revista pentru barbatii care de la acea revista, poate s-a realizat si o anumita tipologie de barbat cum ai descris-o tu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Play boy-ul este tânăr bogat, elegant și cu fizic plăcut, cu succes la femei, care duce o viață usoara plina de distracții în localuri de noapte, în inalta societate.

| SkyPilot a răspuns:

Unul cu bani si care traieste bine si isi satisface toate dorintele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om care duce o viata lipsita de griji, acompaniat mai mereu de femei frumoase.Un tip care nu face legaturi sentimentale cu partenerele sale de "joaca". Asta e definitia actuala care a devenit un cliseu pentru necivilizatia din zilele noastre.
Un playboy era un baiat degajat, putand oricand sa minta, sa se adreseze coerent debordand inteligenta, foarte sigur pe el si ofcourse foarte atractiv pentru aproape orice femeie.
Ui' si o piesa de teatru ca sa nu va mai ganditi la revista aia light porn.Hustler is the way.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Playboy_of_the_Western_World

| ツѕოiℓεツ a răspuns:

Play boy de fapt este un o denumire date chestilor +18 din cate stiu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ツѕოiℓεツ):

Care sunt acele chestii pentru adulti? Imi raspunzi? Te rog happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Poate zice de renumita revista Playboy