| Larisa005 a întrebat:

Hi TPU!
Am si eu o problema care imi da batai de cap. Eu si prietenul meu avem deseori contact sexual neprotejat, insa acesta nu ejaculeaza in mine. Pot zice ca am incredere in el avand in vedere ca suntem impreuna de ceva timp si niciodata nu mi-am pus problema unei posibile sarcini pana acum. Avand un ciclu de aproximativ 29-30 de zile, astazi se fac 7 zile de cand menstruatia refuza sa apara, si mai mult de atat nici nu da semne ca ar trebui. Tin sa mentionez ca am facut 2 teste de sarcina, unul in a 4-a zi de intarziere, iar celalalt in a 5-a amandoua fiind negative. Nu am nici simptomele unei sarcini insa nu pot sa nu iau in calcul si acest risc.
Care ar fi cauzele intarzierii acesteia? Nu am avut perioade de stres sau de efort fizic intens, iar pana luna aceasta nu mi s-a mai intamplat sa intarzie niciodata.

Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Un test de sarcină concludent se efectuează la cel puţin 21 de zile după ultimul act sexual neprotejat!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna.Poate ai racit putin.Ca sa te linistesti, mai bine ai consulta un medic.Stiu ca ai incredere in el, dar te risti foarte mult, poate odata nu se poate controla, fara sa vrea, mai bine sa fii in siguranta happy

| Alcyon a răspuns:

Daca-i facut la putin timp de la actul sexual neprotejat, testul iese negativ. Sfatul meu e sa mergi la un ginecolog. Acolo poti sa-ti faci testul de sange, care-i mai relevant, decat cel de la farmacie. In afara de asta, daca ai vreo afectiune ginecologica, medicul iti poate da tratament. Raspunsul nu se afla pe TPU, ci la doctor.

| vocea a răspuns:

Ar mai putea fi o raceala, stai linistita draga larisa si de asta intarzie sa apara, iar raceala ar puea veni de la stat in apa rece, sau altceva totusi daca doar intazrie este o raceala, daca nu apare deloc este clar o posibila sarcina, mult succes

| pietrean a răspuns:

Faptul ca tu ai avea incredere in el, ca nu ar ejacula in vaginul tau, nu inseamna ca nu ai putea ramane insarcinata:ori de la lichidul preejeculator, ori de la sperma ce contine spermatozoizi si pe care poate involuntar,"arunca"putin in vagin, inainte de a se retrage.
Depinde si cand aifacut testele de sarcina.Acestea trebuiesc facute la o saptamana dupa intarzierea menstruatiei,sau la doua saptamani dupa contactul sexual.
Motivele aparitiei menstruatiei,pot fi diverse:frig,caldura prea mare,stres, oboseala fizica si psihica, raceala, infectii, etc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti ramane din lichidul lui preejaculator, care se poate contamina cu spermatizoizi "ramasi pe teava". Te joci cu focul!

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Lichidul preejeculator, nu se "contamineaza" cu spermatozoizii "ramasi pe teava", ci chiar contine spermatozoizi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pietrean):

Nu sunt medic, dar tot ce am citit era pe linia acestui articol:
http://www.clopotel.ro/......r-141.html