| anonim_4396 a întrebat:

Hi TPU! As vrea sa va intreb daca "masturbarea afecteaza vederea", eu am 14 ani. O fac odata pe saptamana, cam asa...

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu afecteaza nimic.

| mona a răspuns:

Inca nu am auzit ca masturbarea sati afecteze vederea

| Ovilacul a răspuns:

Masturbarea nu are niciun efect negativ asupra organismului. Nici fizic si nici psihic. Dimpotriva, te ajuta sa-ti cunosti corpul mai bine, sa aflii ce-ti place si ce nu. Meltenii din zilele noastre cred ca atunci cand se masturbeaza femeia e un lucru divin iar cand se masturbeaza barbatul e cel mai scarbos lucru posibil. Nu asculta asa ceva. Crede-ma, daca vreodata o sa ai probleme de vedere sa fii sigur ca nu e un efect secundar de la masturbare. Ca stai in fata monitorului intre doua si opt ore pe zi te afecteaza mult mai mult si nu iti afecteaza doar vederea.

| n30x a răspuns:

Nu-ti afecteaza nimic

| andrrei08 a răspuns:

Copile, nu mai asculta pe toti cretinii cu superstitiile lor phbbbbt daca te masturbezi nu orbesti, nu iti creste nici par in palma nici nu iti cade zdranga si nici nu se instramba. Nu se intampla nimic rau. Da' nu exagera ca pari ***, punct.

| Annd a răspuns:

Pai ce, te masturbezi in ochi? raised eyebrows

| dianaiosub a răspuns:

Sunt sigura ca e imposibil. Cel mai bine pentru tine e sa intrebi un medic specializat

| CrytekEngine6 a răspuns:

Da,asa credeam si eu da mai bine va intreb si pe voi...cand e nevoie happy

| Izzy_6579 a răspuns:

Cred ca toata lumea ar trebui sa fie oarba acumlaughing