| gaby0512 a întrebat:

Buna as vrea sa imi cumpar lentile colorate nu stiti afecteaza vederea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Da, doar dacă nu respecți igiena a ta cât și a lor. Că să porți lentile de orice fel, trebuie că ochiul tău să fie "compatibil" cum s-ar zice. Mergi la o farmacie unde are și un cabinet de oftalmologie gratuit unde poți încerca o pereche de lentile pentru a vedea daca ochii tai suportă corpuri străine. Nu poți forța ochiul cu ceva ceea ce nu-i place. Reacția adversă este doar lăcrimare excesivă, durere oculara, roșeață și posibil urmată de usturime. Dacă le ai pe acestea sau unele dintre acestea, din păcate nu poți fi purtător de lentile cosmetice, cât nici de vedere.
Dacă ochii tai trec testul, trebuie să-ți cumperi de la farmacie o soluție și suporturi pentru lentile. După ce ți-ai spălat mâinile bine, abia atunci se aplică lentila și seara înainte de culcare se scot și se pun in lichidul special. Lentilele nu se spala cu săpun, ele se curata singure in acel lichid in suportul lor de plastic. Nu trebuie sa le porți după ce au expirat. Cât cele cosmetice și cele de vedere au un anumit termen de valabilitate de 3 sau 6 luni. Dacă le porți deja expirate te expui la apariția bolilor oculare cât și la pierderea vederii.
Am fost purtătoare de lentile cosmetice și după ce mi-a trecut "febră" nu am mai cumpărat, nu se merită.